Skocz do zawartości

Długopis Zenith 12


norolim

Polecane posty

To mój pierwszy post na forum, więc wypada się przywitać. Dzień dobry.

A teraz do rzeczy. Mam powody przypuszczać (o nich może później), że istniał długopis Zenith 12. I nie chodzi mi o [url=http://zenithpolska.pl/kategorie/dlugopisy/zenith-12-color/dlugopis-automatyczny-zenith-12-color-blister]nową produkcję ASTRA S.A.[/url], tylko o długopis, który powstał wcześniej. Być może jeszcze z Częstochowskich Zakładach Materiałów Biurowych lub nieco później, w latach 90-tych po pierwszych przekształceniach. Niestety nie udało mi się znaleźć w Internecie żadnych informacji, które by to potwierdzały. Czy ktoś z Was może wie coś na temat modelu Zenith 12?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Długopis Zenith 12 to współczesny model, nie było za czasów CzZMB takiego modelu. Zenith 12 w prostej linii jest następcą PRLowskiego Zenitha 4. Ten był pierwowzorem. Ten zaś był wzorowany na Parkerze Jotter. W trakcie przekształceń, nazwę Zenith 4 przypisano samym wkładom, tak oznaczane są wkłady Zenitha. Żeby nie komplikować sprawy, kontynuacja Zenitha 4 nosi nazwę Zenith 12. W czasach PRL oznaczenia kończyły się na modelu 10(Zenith 4,5,7,10), pomijam już modele za czasów Astra-Zenith i późniejsze. Reasumując Zenith 12 to współczesny długopis, kontynuacja modelu Zenith 4 który zadebiutował w 1971r.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej wiadomości celowo zataiłem pewne informacje, żeby nie sugerować odpowiedzi. Liczyłem, że może coś przegapiłem i jednak dowiem się czegoś więcej. Otóż mam powody przypuszczać, że Zenith 12, inny niż obecnie produkowany dla Astry, istnieje, ponieważ taki model posiadam:

 

fQCdBXO.jpgPLH1Wm9.jpg

 

Ze względu na brak jakichkolwiek informacji o tym długopisie oraz po części z powodu jakości tworzywa, podejrzewam, że elementy plastikowe mogły zostać wydrukowane na drukarce 3D. Ale jeśli tak się stało, ktoś zadał sobie dużo trudu, aby zamówić/wykonać klips z logo w starym stylu i inne metalowe elementy, takie jak niewidoczna tu specjalna tulejka prowadząca końcówkę wkładu do otworu. Długopis trafił do mnie z mało popularnym dziś wkładem z cienką końcówką X-10. Tusz zaschnięty. Na obudowie napis MXX//007 (plus jakieś symbole nie do odczytania).

Możliwe też, że jest to jakiś prototyp wykonany z myślą o wdrożeniu do produkcji, do którego nigdy nie doszło. Po 1989 zakład w Częstochowie przeżywał różne perypetie z przemianami, zmianami właścicielskimi itd. Być może była to próba wprowadzenia na rynek nowego modelu. Tak czy inaczej, długopis istnieje, tylko nie wiadomo, kto go wyprodukował.

Edytowano przez norolim
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle, ale nie potrzebnie zatajałeś te informacje. Dla pewnej grupy użytkowników produkty o nazwie Zenith to tylko z Częstochowskich Zakładach Materiałów Biurowych, pozostałe serie, modele to już inny rozdział. W swojej odpowiedzi skupiłem się tylko na starym zakładzie. Takich tworów jest więcej i rzeczywiście nie ma żadnych konkretnych informacji, są tylko skojarzenia, domysły itp. Niemniej gratuluje ciekawego egzemplarza, nie ważne czym tak na prawdę jest, być może jest to wczesna seria tego długopisu który po prostu nie zdążył w pełni wejść na rynek przed całym zawirowaniem dotyczącym CzZMB. Z Zenithami jest problem, historia firmy i jej produktów ma pewną ciągłość i dochodzi do nagłego przerwania tej ciągłości. Są niepełne informacje co działo się w późniejszych latach a tych zmian było sporo. Obecnie mamy znowu zachowaną pewną ciągłość ale to już nowa historia i różnie jest postrzegana. Już jako ciekawostka, wynalazków o nazwie Zenith jest drugie tyle co tych starych serii/modeli. Od długopisów jednorazowych przypominających BIC po całe plastikowe na cienkie wkłady, ołówki czy pióra, zero informacji co to dokładnie było, przez kogo dokładnie produkowane, w jakich latach itd. Nagle wszystko się urwało na lata i nastał "powrót" obecnych "pisadeł" pod marką Zenith.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Tak, jak napisałem, nie zdradzałem wszystkiego, żeby wysondować, czy ktoś coś wie na „sucho”. Gdybym od razu wkleił zdjęcia, pewnie gratulowałbyś znaleziska i wraz ze mną zastanawiał się, skąd to dziwadło się wzięło. A tak, potwierdziłeś jednostkowo moje podejrzenia, pisząc to, co na tamtą chwilę wiedziałeś: długopisu Zenith 12 nigdy nie było. Przynajmniej oficjalnie. A tego, czy ten mój Zenith to prototyp, jednorazowy gadżet na jakąś okazję, czy dzieło jakiegoś zapomnianego fascynata marki, pewnie nigdy się nie dowiemy.

Co do dzisiejszej produkcji sygnowanej marką Zenith, też mam mieszane uczucia. Z tego, co mi wiadomo, nic nie jest produkowane w Polsce. Początkowo chyba długopisy były składane w Częstochowie, ale nie wiem czy tak dalej jest. Wiem natomiast, że jakość tych standardowych Zenithów 7 jest niska. Metalowe wykończenia pokrywają się nalotem od samego stania w kubku po pół roku. Widziałem takie, którym klipsy po dwóch latach całkiem „zgniły”. Ale te produkty z „wyższej półki” nie są takie złe. Z piór mam Omegę, Silvera i 60 Elegance. I o ile dwa pierwsze to poziom tanich chińczyków, to już Elegance sobie chwalę. Solidne, w miarę ciężkie pióro, piszące płynnie i dość mokro (testowane na dwóch egzemplarzach, więc jakaś to próba już jest). I lubi się z jednym z moich ulubionych atramentów, KWZ Wspomnienia znad Bałtyku. Masz jednak rację, to co produkuje się teraz, trzeba oddzielić grubą kreską od wyrobów dawnego częstochowskiego zakładu.

Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi. Gdyby ktoś coś jeszcze wiedział na temat Zenitha 12, to temat cały czas otwarty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...