Skocz do zawartości

Obraza kaligrafii - część druga


Pingwin

Polecane posty

  • Odpowiedzi 65
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

rochę rozchwiane, ale jak na - sam piszesz - pierwsze podejścia, klasa!

Jak na pierwszy dzień prób, moim zdaniem, wyszło nieźle. :)

Jaka stalówka?

Własnoręcznie spiłowany Parker Vector. :)

Ile Ci to zajęło?

Dokładnie nie wiem, dość dużo. ;)

I czemu na heretyckich kratkach? :P

Bo okazały się najlepsze. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pingwin: mobilizujesz mnie bym się zabrał wreszcie za tą kaligrafię :)

PS nie żebym się reklamował, ale jak ktoś chciałby się poznęcać nad Vectorem by uzyskać takie pismo, z chęcią pomogę http://www.piorawieczneforum.pl/index.php?/topic/993-psucie-parkera-czyli-konwersja-zwyklego-vectora-na-scietego/ ;)

Edytowano przez Mateusz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

redface Dziekuję.

PS nie żebym się reklamował, ale jak ktoś chciałby się poznęcać nad Vectorem by uzyskać takie pismo, z chęcią pomogę http://www.piorawiec...ra-na-scietego/

Mateusz, właśnie z Twojej instrukcji skorzystałem. :)

A swoją drogą, skąd brałeś wzory liter?

Ściągnąłem sobie z internetu takiego PDF-a o kaligrafii. Może dodać go do działu,,Do pobrania''?

Ach, adaptowane pióro wieczne? :P Ciekawy pomysł. No, jeśli to pierwszy dzień i takie narzędzie, to świetna robota. ;)

Tym Vectorem przynajmniej dało się pisać. Wcześniej próbowałem z obsadką i stalówką (Manuscript). Tragedia. :wacko:

Edytowano przez Pingwin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też próbowałem zestawem Manuscript (obsadka z gęsiego pióra + stalówka) oraz zwykłym z drewnianą obsadką i stalówkami. Dla mnie też tragedia.

Przy początku litery tusz spływał takim strumieniem, że za nic nie było mowy o kaligrafi (raczej o przypadkowym paćkaniu), a gdy już spłynął na tyle by normalnie pisać, po jakiś 2cm stalówka była sucha jak pieprz (i tak w kółko). Być może to wina tuszu słabej jakośći, lub mojego braku umiejętności, bo na YT można znaleźć ludzi, którzy takimi stalówkami wymiatają...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, nie miałem do czynienia z Manuscriptami, ale takie problemy to dla mnie trochę abstrakcja. Ja od początku zakochałem się w maczanych stalówkach i nigdy nie miałem specjalnych problemów. Jeśli chodzi o obfite spływanie - może to być efekt stępienia lub rozgięcia stalówki. Ewentualnie zbyt rzadki atrament - ja do każdego kałamarza wlewam kilka kropli gumy arabskiej. Zawsze powinno się po zamoczeniu zrobić kreskę czy dwie na trzymanym w podorędziu skrawku papieru, żeby pozbyć się nadmiaru tuszu. A z kolei zbyt szybkie wysuszanie może mieć dwa powody: a) zbyt płytkie zanurzenie stalówki w kałamarzu, b) zbyt silne przyciskanie do papieru. I to drugie sugeruję wziąć pod uwagę, nie olewać, bo pióro wieczne trzeba przyciskać dużo, dużo silniej i może odzywać się zły nawyk.

W każdym razie, nie wyobrażam sobie kaligrafii czymś innym niż obsadka i stalówka. Może dlatego, że zaczynałem od antycznych stalówek kreślarskich po pradziadku? :P

Edytowano przez Seprioth
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie, nie wyobrażam sobie kaligrafii czymś innym niż obsadka i stalówka. Może dlatego, że zaczynałem od antycznych stalówek kreślarskich po pradziadku? :P

Ja również. I tylko takich używam, a mam ich kilkanaście w różnych typach.

Obsadkę mam jedną, wierną, drewnianą, lakierowaną na czarno (nie widać brudu :P ).

Stalówki po zakupie warto dobrze umyć w popularnym "Ludwiku", by zmyć tłustawe konserwanty fabryczne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...