Skocz do zawartości

Pióra radzieckie i rosyjskie


Thay

Polecane posty

Rosjanie pióra robili ciekawe (np. MB-podobne), niezłej jakości (a czasem złej icon_biggrin.gif), były zestawy (Bałtika, Siewier, Aurora i inne - piszę bez transkrypcji, mniej więcej tak jak się czyta), edycje ekskluzywne ("złote pióro" - z rubinkami), najbardziej chyba znany model - Leningrad (taki ichni P51 - obecnie łatwo dostępny), sporo zwykłych pisadełek o różnej jakości.

Problemem jest tu ustalenie nazwy narzędzia pisarskiego. Często były to oznaczenia literowo-cyfrowe umieszczane na pudełkach lub passportach (efemerach) dodawanych do piór i ołówków..

Literatury przedmiotowej nie spotkałem.

W Petersburgu, w dużym kanc-tawarnym sklepie sprzedającym narzędzia pisarskie z całego świata (także np. z Indii...), dowiedziałem się się, że obecnie w Rosji piór się już nie produkuje... Nie opłacało się - łatwiej (i taniej) importować.

Oto przykład pióra MB - podobnego. Jest ono metalowe, pociągnięte czerwoną emalia, dosyć ciężkie, z ładną, złotą stalówką. Pisze zupełnie przyzwoicie, odrobinkę fleksuje.

A wygląda tak:

Sekcja:

image18bz3.gif

System napełniania:

image19db7.gif

Pióro AR, czarne, skuwka metalowa, bursztynowe okno podglądu poziomu atramentu, tłoczkowy system napełniania, złota stalówka (rozmiar F).

Wbrew pozorom - skromne, zgrabne, eleganckie.

Doskonale pisze.

Widok ogólny:

image9db3.gif

Sekcja:

image10pm7.gif

System napełniania:

image11ds2.gif

Klasyka klasyki czyli pióro Sojuz model Leningrad.

Pudełeczko:

image1ny9.jpg

A w pudełeczku:

image4qc2.jpg

Jako, że nie interesuje nas tu ołówek więc tylko pióro - otwarte

image2vc2.jpg

i zamknięte

image3sh8.jpg

Teraz Aurora.

W takiej samej kolejności jak poprzednio:

image4bkv2.jpg

image4auq2.jpg

image6jy9.jpg

image5pg9.jpg

Na koniec Bałtika.

image7va2.jpg

image9rd3.jpg

image8gh5.jpg

Czym różnią sie te pióra poza nazwą? Po pierwsze - wielkością. Leningrad, Bałtika i maleńka Autora.

Po drugie - drobnymi elementami obudowy i skuwki. Po trzecie - kolorem new_biggrin.gif.

Nie da sie ukryć, że mam sentyment do rosyjskich piór.

O innym radzieckim piórze:

http://www.piorawiec...ingrad-stalowe/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

A spójrzcie na to - pióro robione techniką niello, opisane jako własność Aleksego Romanowa, syna Mikołaja II

russaaimp221022.jpg

russaaimp221029.jpg

russaaimp2210212.jpg

russaaimp221024.jpg

A oto opis z aukcji:

"DEAR BUYERS, WE ARE PLEASED TO OFFER YOU A VERY RARE ANTIQUE RUSSIAN IMPERIAL BABY SIZE FOUNTAIN PEN, MADE FOR THE SON OF HIS MAJESTY NICHOLAS II - PRINCE ALEXEY ROMANOFF. THE PEN IS MADE OF 84 SILVER NIELLO OVERLAY WITH PERSONAL MONOGRAM OF PRINCE ALEXEI - LETTER "A" WITH CROWN. IT IS MARKED AND DECORATED. THE PEN HAS SAFETY FILLER WITH A RETRACTABLE MECHANISM. THE NIB RETRACT BODY BY ROTATING THE TURNING KNOB. THERE ARE SEVERAL SOFT SCRATCHES ALL OVER THE BODY. THE SILVER IS LITTLE OXIDIZED IN SOME AREAS. THE PEN COMES IN PRESENTATION BOX (NOT ORIGINAL) WITH RUSSIAN IMPERIAL COAT OF ARMS ON THE TOP - DOUBLE HEAD EAGLE. THE LOCK MECHANISMS WORK. THE BOX IS LITTLE DIRTY, SCRATCHED AND ERASED. AS A WHOLE THE CONDITION IS ANTIQUE USED GOOD. THE PEN SIZE IS ABOUT: 99MM LONG (CLOSED). THE WEIGHT IS ABOUT: 15.3 GRAMS. THE BOX IS ABOUT: 15.7CM X 4CM X 2.7CM. FOR MORE DETAILS, PLEASE LOOK AT THE PICTURES. THE SHIPPING WORLDWIDE IS FREE!!! IF YOU ARE NOT HAPPY FOR ANY REASON YOUR FULL MONEY BACK ARE GUARANTEE BY VIA PAYPAL!!! PAYMENT: I ACCEPT PAYPAL. GOOD LUCK AND HAPPY BIDDING!!!"

źródło: http://img9.imageshack.us/img9/6244/russaaimp221024.jpg

Cena tego pióra to "jedyne' 7500 dolarów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pióra radzieckie i rosyjskie czekają jeszcze na swoje odkrycie. Pod tym względem mamy szczęście, że leżymy stosunkowo niedaleko od wschodniej sąsiadki.

Pomijając kwestię badania autentyczności, pióro dla Aleksego Romanowa musiało w swoim żywocie sporo przejść. No i technika niello. Rzadko możemy uświadczyć piór z jej zastosowaniem.

Za wikipedią:

Niello - metoda zdobienia przedmiotów metalowych, stosowana w złotnictwie. Wzór wyryty w metalu wypełnia się pastą złożoną z siarczków srebra, miedzi i ołowiu, a następnie poddaje polerowaniu w celu uzyskania granatowego, czarnego lub szafirowo - czarnego rysunku, kontrastującego z tłem. Technika znana od starożytności, szczególnie popularna w średniowieczu.

Niello - rycina próbna, odbita na papierze ze srebrnej lub złotej plakietki, zdobionej techniką niello.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ta jakością to bywa różnie. Czasem wszystko się sypie, a czasem zaskakuje precyzją wykonania. :)

Udowodnię, Arielu.

A inspirowali się Parkerem, Montblankiem, Pelikanem

Nie wiem, jak było z tą jakością w przypadku pióra cesarskiego. To w końcu Fabergé.

Duperel? :w00t: Zabawnie to brzmi w l. poj. :rechot:

Może raczej bibelot?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesowałem się sprawą tego pióra Romanowa. Pióro zostało kupione przez tego gościa w 2006 roku za 250 dolarów w Bułgarii. (nie mogę teraz znaleźć linka do tamtej aukcji) Jest produkcji Francuskiej, pochodzi z lat '20, nie mogło zatem należeć do Romanowa. Pudełko jest Faberge. Tu widzimy podobne prezentowane na stronie innego kolekcjonera

http://www.plpens.com/#0.53

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duperel? :w00t: Zabawnie to brzmi w l. poj. :rechot:

Według SJP dopuszczalne w grach. Zamiennie z "duperelą". :D

Ale masz rację, że to zabawnie brzmi.

Zastanawia mnie gwint od skuwki - nie wygląda na zbyt nowy? Ebonit się raczej ładnie starzeje, ale ten naprawdę stary jest zwykle zmatowiały z wierzchu, jakby lekko wytarty (jeśli nie odbarwiony; przynajmniej ten, na który czasem trafiam). Gwintu by chyba nie wypolerowali? Podmalowany?

Edytowano przez Alveryn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Thay: Mam "seksi" Awtoruczkę (AR) z szufladowego zapasu wujka, ale wzorowaną na P51. Nawet piszę tak samo grubo, jak Parker :P Twój a'la Mąblą jednak rządzi ;)

PS. A da się wymontować jakoś z tego tłok, czy jest on wpasowany na stałe? Próbowałeś może?

Edytowano przez nilfein
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Interesowałem się sprawą tego pióra Romanowa. Pióro zostało kupione przez tego gościa w 2006 roku za 250 dolarów w Bułgarii. (nie mogę teraz znaleźć linka do tamtej aukcji) Jest produkcji Francuskiej, pochodzi z lat '20, nie mogło zatem należeć do Romanowa. Pudełko jest Faberge. Tu widzimy podobne prezentowane na stronie innego kolekcjonera

http://www.plpens.com/#0.53

Bułgaria miała także cara. Może jednak "carskie"?

Edytowano przez kerad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...