Skocz do zawartości

Bőhler Gold


konis

Polecane posty

To jest trzecie pióro w moim zbiorku wyprodukowane i sygnowane przez Hermanna Bőhlera, twórcy i właściciela marki Osmia. Muszę przyznać, że mnie zaintrygowało. Na stalówkę założono "kaganiec", dlatego zapewne grubość kreślonej linii to F, ale na wygląd stalówka musi mieć solidnego flexa. Kiedyś jej ten "kaganiec" zdejmę i wypróbuję.

Panie i panowie - Bőhler Gold.

9f9769fdcc3cd0cc.jpg

3e4e1c55d6b7cae2.jpg

201e9ccc16d0db47.jpg

3d8236a4fd1eb5f9.jpg

5cf7920347f01e2d.jpg

e8635116dc743b22.jpg

211c0dcb9fd9eb8c.jpg

363bf93c545eb317.jpg

e926bab99ccea678.jpg

0ba8fbaf78978a60.jpg

6004c8c855e01677.jpg

c3ec7e44304b3ce7.jpg

80fccbcc5f85dfe2.jpg

ec7df42184262f57.jpg

zdrówka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobuszowałem trochę po necie i dowiedziałem się kilku rzeczy.

1.Pióra produkowane przez Hermanna Bőhlera po jego wyjściu ze spółki Osmii z Faber Caslell, sygnowane jego nazwiskiem powinny posiadać stalówki robione i oznakowane przez firmę Degussa.

2. Kupione i prezentowane wyżej pióro ma stalówkę produkcji amerykańskiej. Jest to oszczędnościowa wersja złotej stalówki z czasów, gdy cenne metale były racjonowane i niechętnie udostępniane przez rząd dla produkcji cywilnej. Były bowiem zarezerwowane dla potrzeb przemysłu produkującego na potrzeby obronności.

Taka stalówka bez "kagańca" jest bezużyteczna i nie da się jej zamontować w piórze. Jej waga to raptem 0,07 g i oprócz końcówki, to cieniutka blaszka.

a09dbc82c36e9bf2.jpg

149f1f536d568fd4.jpg

3. Firma Degussa kupiła od Osmii zakład produkujący znakomite stalówki w czasie, gdy Parker wycofał się ze spółki z Osmią, powołanej do produkcji i wprowadzenia na niemiecki rynek modelu Duofolda, co jak wiadomo zakończyło się klapą. Bezpośrednią przyczyną tej klapy był wielki kryzys ekonomiczny zapoczątkowany krachem na Wall Street i szalejąca w Niemczech hiperinflacja. Bőhler potrzebował kasy na spłacenie zobowiązań wobec Parkera, który zainwestował w spółkę z Osmią poważne kwoty, między innymi, kupując nowoczesny park maszynowy do produkcji piór. Przedstawicielem Parkera na Niemcy był wówczas Josef Lamy, który po klapie Duofolda stracił to stanowisko, co mu zresztą wyszło na dobre, bo wkrótce po tym otworzył własną firmę Lamy Pens, która istnieje i produkuje bardzo dobre pióra do dziś

4. Degussa produkowała stalówki nie tylko dla Osmii, ale dla innych producentów również. Między innymi dla Bőhlera. Z tym, że produkcja dla Osmii była oznakowana nazwą Osmia i logo firmowym Osmii (diament wpisany w okrąg), bo był to znak towarowy znany i rozpoznawalny i wyroby tak oznaczone miały bardzo mocną pozycję na rynku.

5. Bőhler nie mógł używać już znaku towarowego Osmi, bo był on zastrzeżony dla Faber Castell'a. Produkowane przez siebie pióra sygnował własnym nazwiskiem i swoim logo - stylizowanymi inicjałami HB, a stalówki miały oznaczenia Degussa.

Podsumowując powyższe informacje, zamontowałem w kupionym piórze oryginalną stalówkę firmy Degussa.

Mam nadzieję, że teraz pióro wygląda tak, jak je sprzedawano pod koniec lat trzydziestych ubiegłego wieku.

41de58062a38262d.jpg

6e986ebf47987de4.jpg

8f8745bf3c11109e.jpg

09f82c0f361e628d.jpg

zdrówka

Edytowano przez konis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...