Skocz do zawartości

Naprawa pióra Pelikan 100, atrament nie dociera poza spływak


Polecane posty

Dzień dobry,

kupiłem ostatnio pióro Pelikan 100. Ogólnie jest w dobrym stanie. Korpus nie ma uszkodzeń, tłoczek działa gładko.

Wykręciłem spływak ze stalówką, było to bardzo łatwe i bezproblemowe. Stalówkę i spływak odmoczyłem w ciepłej wodzie, korpus lekko przepłukałem. Generalnie wyczyściłem je ze starego, zaschniętego atramentu.

Po wysuszeniu, wszystko złożyłem i napełniłem pióro atramentem.

Niestety pióro dalej nie pisze. :(

Stalówka wydaje się nie uszkodzona, porównywałem jej zdjęcia ze znalezionymi w internecie i wygląda dobrze.

Wydaje mi się, że atrament nie dociera poza spływak. Możliwe, że dalej jest tam jakaś drobina, która blokuje przepływ. Dlatego chciałem zapytać, czy powinienem próbować roździelić stalówkę i spływak?

Z góry dziękuje za pomoc i wszelkie sugestie.

Pozdrawiam,

sigmaalpha

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dość krótko, dobrze byłoby moczyć tak przynajmniej 2-3 dni.

Zdemontowanie zespołu stalówki i spływaka jest oczywiście możliwe, ale z dużym prawdopodobieństwem pierścień mocujący może ulec uszkodzeniu. Tworzywo, z którego został wykonany po latach robi się bardzo kruche. Może też ucierpieć spływak. Taką operację radziłbym jednak zlecić pendoctorowi, np. Przemkowi Dudkowi, o ile oczywiście samo moczenie i płukanie nie przyniesie efektu.

Edytowano przez Markol
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...