Jump to content

Pytanie początkującego. Co wybrać?


Recommended Posts

Hmmm...dwa różne pióra. Obydwa są nie najgorszym wyborem na start. W moim subiektywnym odczuciu, w tym zestawieniu, Lamy byłoby lepsze. Powodów jest kilka.

1. Jakość wykonania Lamy stoi na wyższym poziomie. W Hemi zawsze irytowała mnie ta plastikowa sekcja i ogólne poczucie kiepskiego spasowania poszczególnych elementów. Lamy jest masywniejsze i sprawia wrażenie o wiele bardziej solidnego.

2. Stalówka. W Hemi to czasem trochę loteria. Miałem kilka egzemplarzy Hemi ze stalówką F i każda pisała inaczej (a to lała, a to pisała zbyt sucho, a to zdarzały się drapiące, a to linia bardziej przypominała M). W Lamy jest o tyle prościej, że w razie problemu - dokupujesz sobie stalówkę za jakieś 40 zł i samodzielnie wymieniasz. Jeśli poniesie Cię fantazja, to możesz zainwestować w stuba 1.1/1.5 albo nawet w złotą 14k (to już inwestycja kosztowna). Do wymiany nie potrzebujesz żadnych narzędzi oprócz kawałka taśmy klejącej (jest masa tutoriali na YouTube).

3. Obydwa pióra drastycznie różnią się średnicą i wagą. Dla mnie pisało się zawsze lepiej Lamy niż Hemi, bo Waterman okazywał się jednak za wąski w sekcji (to miejsce, gdzie z reguły trzyma się pióro) i na dłuższą metę był niewygodny. Lamy z kolei ma dość ciężką, masywną, metalową sekcję, co ma wpływ na wyważenie pióra (mi nigdy nie przeszkadzała)

Generalnie, wszystko to kwestia indywidualnych preferencji, ale ja bym się skłaniał do Studio.

Link to comment
Share on other sites

Lamy pisze świetnie, nie zasycha, jest odporne. Watermana nie miałam okazji używać więc na jego temat się nie wypowiem. Jeśli mogę coś podpowiedzieć to polecam dokupić konwerter bez względu na wybór pióra. Poszerza możliwości wyboru atramentu. 

Link to comment
Share on other sites

@Lichos, być może już korzystasz, ale przypomnę: na każdej  stronie Forum jest znak lupy (wyszukiwarka) w prawym górnym narożniku, wpiszesz Lamy...., Hemis...,,, i znajdziesz setki opinii o wyższości jednego pióra nad innym piórem, to ulubione wypowiedzi Forumowiczów😃😄😁. Ja uwielbiam je czytać, szczególnie gdy są przeciwstawne😉🙃.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...