Jump to content

Pytanie do znawców Sheaffera


Recommended Posts

Znawcą nie jestem (nie analizuję katalogów ani czcionek, po prostu zbieram pióra, które mi się podobają ;)), ale według Bindera te stalówki pojawiły się w roku 1931 w piórach innych (tańszych) niż Lifetime. Charakteryzowały się ziarnem pozwalającym pisać z obu stron i platynowaniem wewnątrz szczeliny, co miało ponoć poprawiać przepływ.

Nazwa pojawiała się na stalówkach z różnych epok (np. Admiral TM/TD, niektóre Balance II), ale numer nad nazwą producenta (podobno da się z niego coś odkodować) upodabnia ją do stalówek Triumph (tych wcześniejszych, montowanych w plungerach). Czyli pewnie jakiś Admiral, pewnie z jakichś lat 40. Ot, taka zgadywanka. W moich mam wszędzie "Feather Touch" bez tego numeru.

W jaki sposób jest oznaczony rozmiar stalówki?

Link to comment
Share on other sites

To może być coś starszego niż lata 40. Numer seryjny był na stalówkach Lifetime, FT go zwykle nie miewa. Może jakaś wczesna produkcja, bliżej tego 1931 roku?

Tutaj trochę rozwałkowali ten problem.

W skrócie: "Lifetime" oznacza dożywotnią gwarancję i odnosi się do piór z "wyższej" półki. Stalówki zwykle też są opisane Lifetime i mają numer seryjny.

Ale...

"Feather Touch" odnosi się przede wszystkim do konstrukcji stalówki (posiadającej pewne atrakcyjne właściwości), a w drugiej kolejności dopiero mogło oznaczać niższą półkę ("piątka" jest stosunkowo mała). Teoretycznie, stalówka Feather Touch mogła więc wylądować w piórze z dożywotnią gwarancją. Możliwe, że dla odróżnienia od "zwykłych" FT wybito na niej numer seryjny.

Jednak ostatni z dyskutantów na FPN zauważył, że posiada pióro z numerowaną stalówką FT, które dożywotniej gwarancji nie miało. Konkretnie - "wąskiego" (Slender) Balance, datowanego na 1937 rok. A więc... fantazja producenta/serwisu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...