Skocz do zawartości

Pytanie do znawców Sheaffera


konis

Polecane posty

Znawcą nie jestem (nie analizuję katalogów ani czcionek, po prostu zbieram pióra, które mi się podobają ;)), ale według Bindera te stalówki pojawiły się w roku 1931 w piórach innych (tańszych) niż Lifetime. Charakteryzowały się ziarnem pozwalającym pisać z obu stron i platynowaniem wewnątrz szczeliny, co miało ponoć poprawiać przepływ.

Nazwa pojawiała się na stalówkach z różnych epok (np. Admiral TM/TD, niektóre Balance II), ale numer nad nazwą producenta (podobno da się z niego coś odkodować) upodabnia ją do stalówek Triumph (tych wcześniejszych, montowanych w plungerach). Czyli pewnie jakiś Admiral, pewnie z jakichś lat 40. Ot, taka zgadywanka. W moich mam wszędzie "Feather Touch" bez tego numeru.

W jaki sposób jest oznaczony rozmiar stalówki?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może być coś starszego niż lata 40. Numer seryjny był na stalówkach Lifetime, FT go zwykle nie miewa. Może jakaś wczesna produkcja, bliżej tego 1931 roku?

Tutaj trochę rozwałkowali ten problem.

W skrócie: "Lifetime" oznacza dożywotnią gwarancję i odnosi się do piór z "wyższej" półki. Stalówki zwykle też są opisane Lifetime i mają numer seryjny.

Ale...

"Feather Touch" odnosi się przede wszystkim do konstrukcji stalówki (posiadającej pewne atrakcyjne właściwości), a w drugiej kolejności dopiero mogło oznaczać niższą półkę ("piątka" jest stosunkowo mała). Teoretycznie, stalówka Feather Touch mogła więc wylądować w piórze z dożywotnią gwarancją. Możliwe, że dla odróżnienia od "zwykłych" FT wybito na niej numer seryjny.

Jednak ostatni z dyskutantów na FPN zauważył, że posiada pióro z numerowaną stalówką FT, które dożywotniej gwarancji nie miało. Konkretnie - "wąskiego" (Slender) Balance, datowanego na 1937 rok. A więc... fantazja producenta/serwisu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...