Jump to content

Papier do rysowania piórem!


RRR

Recommended Posts

Szukam specyficznego papieru, takiego, który szybko wchłania atrament. Na większości, tzw. "dobrych papierów" atrament schnie wieki. I o ile w przypadku pisania nie jest to problemem, o tyle podczas rysowania sprawia to już duży kłopot  – atrament po prostu rozmazuje się ręką podczas pracy. Paradoksalnie najlepiej sprawdza się zwykły papier do drukarki, pod warunkiem, że atramentu nie jest zbyt dużo. Przy linearnych rysunkach wystarcza, ale uniemożliwia użycie pędzla. Wtedy atrament, żre, strzępi papier.

Szukam papieru w formacie A3, gramatura > 80 g/m2. Może znacie jakiś  sprawdzony papier do drukarki o większej gramaturze, ale nie błyszczący, do kolorowych wydruków.

Dziękuję

RRR

Link to comment
Share on other sites

Papier HP Home&Office 80 g/m2 do kolorowych wydruków atramentowych. Kupiłem ryzę A4 zachęcony tym "atramentowych". Producent HP zachwala, że jest szybkoschnący i rzeczywiście tak, chłonny, w ciepłej bieli, ale grubo położony atrament niestety przebija i pajączkuje ale nie katastrofalnie. Drukarki dozują atramenty niewiarygodnie precyzyjnie. Kosztował kilkanaście zł, może warto spróbować?

Link to comment
Share on other sites

Podobny efekt daje większość papierów do drukarki. Niektóre nawet się nie strzepią, ale za to się falują ze względu na swoja grubość. To musi być papier o gramaturze minimum 100 g/m2. Normalnie pracuję na 160, 180 g/m2 – taki papier potrafi sporo przyjąć i po wyschnięciu wraca mniej więcej do stanu wyjściowego.

W związku z tym mam pytanie, czy w ogóle na rynku są papiery do drukarek o większej gramaturze niż 80 g/m2, ale nie przeznaczone do kolorowych wydruków, błyszczące. Czyli zwykły papier do drukarki, tylko grubszy, format A3. A4 to dla mnie za mało – mam rozmach, pracuję z łokcia ;)

Dzięki

RRR

Link to comment
Share on other sites

Może warto zapytać w najbliższej hurtowni, która obsługuje firmy poligraficzne, albo przejść się do najbliższej drukarni, zapytać na czym drukują i popróbować na odpadach. Dobre papiery do druku offsetowego potrafią przyjąć dużo wody/farby, są dostępne w bardzo wielu gramaturach i wykończeniach powierzchni. Np. tutaj (https://sp-art.pl/produkt/papier-karton-kredowany-dwustronnie/) [podaję pierwszy znaleziony link z sieci, nigdy tam nie kupowałem] można kupić format A3 (są też dostępne w większych formatach) w gramaturze od 90 do 350 g/m2 i wybrać rodzaj papieru (błyszczący, mat). To są akurat papiery powlekane, kredowe, ale jest też w poligrafii dostępna cała gama papierów niepowlekanych, gładzonych, satynowych itd. Najlepiej zapytać właśnie w dobrej hurtowni – chętnie doradzą jaki papier dobrać do potrzeb.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Agnieszka napisał:

Navigator Office Paper Solutions Colour Documents. Silky touch, ultra bright, 120 g/m2. Nie rysuję po nim piórem, wkładam do drukarki. Mogę potem spróbować popędzelkowac po nim atramentem. Atramentem czy tuszem?
Hm, ale to A4.

 

Jest też w wersji A3

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kiedyś używałem papier Emtec Premium Inkjet 120 G: https://www.centrumdruku.com.pl/emtec/premium_inkjet_a4_120g_100_ark.cd (przykłądowy link). Gruby dość, wydruki od razu suche, pisanina piórem nie rozmazywała się i nic nie strzępiło. W dotyku bardzo miły przypominający satynę, ale matową lub półmatową. Pakowany w bardzo fajne i sztywne pudełko. Największym problemem jest dostępność i format A4

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...

Dzięki, ostatecznie rozwiązałem problem dostosowując się do papieru, który miałem pod ręką - pióro gwóźdź, suchy atrament i Indian ink do większych powierzchni. Kompromis, ale się sprawdził, nadał też charakteru całej pracy :)

 

Edited by RRR
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...