Skocz do zawartości

Pod jakim kątem?


MIecznik

Polecane posty

Zdarzyło się tak, że po wielu latach pisania piórem, stanąłem przed wyzwaniem. Dostałem w prezencie długopis Caran d'Ache Ecridor z wkładem Goliath M. Okazało się, że pisanie długopisem to zupełnie inna bajka. Trzeba mocniej dociskać. I najdziwniejsze - KĄT! Piórem mogłem pisać pod kątem 110 - 130 st. A tu zaskoczenie - długopis trzeba trzymać z niewielkim odchyleniem od kąta 90 st. !!! Inaczej kulka przestaje się ślizgać i wyczuwa się lekkie drapanie wkładu. I tu moje pytanie: " Czy każdy wkład tak ma?". Czy może zależy to od kulki - jej wielkości? Jestem trochę załamany, bo naprawdę trudno się przestawić. Cały czas muszę się pilnować, żeby utrzymać te ~ lekko ponad 90 st... Jeśli istnieją - to czy możecie polecić jakieś wkłady (zamienniki), które będą najbardziej zbliżone do pisania piórem (kąta)? Do Caran d'Ache pasuje podobno wkład do Parkera. Naprawdę sporadycznie pisałem długopisami i każda uwaga będzie dla mnie ciekawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja końcówki wkładu do długopisu wymusza pisanie pod kątem zbliżonym do prostego. Gdzieś w sieci (a konkretnie tutaj https://www.mpuni.co.jp/en/customer/ans_11f.html) znalazłem informację, że maksymalne odchylenie od pionu zapewniające gładkość pisania to ok. 30 stopni. Przy bardziej "płaskim" ułożeniu z papierem styka się nie kulka, tylko szczelina pomiędzy nią a rurką wkładu co daje efekt drapania a tusz nie ścieka prawidłowo na kulkę. Tak więc jeśli preferujesz inne ułożenie ręki przy pisaniu to pozostaje jednak pióro albo wynalazki typu Parker 5th, ale tych ostatnich nie polecam.

Co do stosowania wymiennego wkładów do Parkera, nie mam żadnego długopisu CdA ale tak ze zdjęć to różnią się kształtem szczytu wkładu, mogą nie pasować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Markol napisał:

Co do stosowania wymiennego wkładów do Parkera, nie mam żadnego długopisu CdA

Dziękuję za wskazówki. A wkłady typu Zenith, Parker pasują do CdA. Producent to przewidział i dostosował mechanizm do tych ząbków we wkładach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...