Jump to content

Pod jakim kątem?


MIecznik

Recommended Posts

Zdarzyło się tak, że po wielu latach pisania piórem, stanąłem przed wyzwaniem. Dostałem w prezencie długopis Caran d'Ache Ecridor z wkładem Goliath M. Okazało się, że pisanie długopisem to zupełnie inna bajka. Trzeba mocniej dociskać. I najdziwniejsze - KĄT! Piórem mogłem pisać pod kątem 110 - 130 st. A tu zaskoczenie - długopis trzeba trzymać z niewielkim odchyleniem od kąta 90 st. !!! Inaczej kulka przestaje się ślizgać i wyczuwa się lekkie drapanie wkładu. I tu moje pytanie: " Czy każdy wkład tak ma?". Czy może zależy to od kulki - jej wielkości? Jestem trochę załamany, bo naprawdę trudno się przestawić. Cały czas muszę się pilnować, żeby utrzymać te ~ lekko ponad 90 st... Jeśli istnieją - to czy możecie polecić jakieś wkłady (zamienniki), które będą najbardziej zbliżone do pisania piórem (kąta)? Do Caran d'Ache pasuje podobno wkład do Parkera. Naprawdę sporadycznie pisałem długopisami i każda uwaga będzie dla mnie ciekawa.

Link to comment
Share on other sites

Konstrukcja końcówki wkładu do długopisu wymusza pisanie pod kątem zbliżonym do prostego. Gdzieś w sieci (a konkretnie tutaj https://www.mpuni.co.jp/en/customer/ans_11f.html) znalazłem informację, że maksymalne odchylenie od pionu zapewniające gładkość pisania to ok. 30 stopni. Przy bardziej "płaskim" ułożeniu z papierem styka się nie kulka, tylko szczelina pomiędzy nią a rurką wkładu co daje efekt drapania a tusz nie ścieka prawidłowo na kulkę. Tak więc jeśli preferujesz inne ułożenie ręki przy pisaniu to pozostaje jednak pióro albo wynalazki typu Parker 5th, ale tych ostatnich nie polecam.

Co do stosowania wymiennego wkładów do Parkera, nie mam żadnego długopisu CdA ale tak ze zdjęć to różnią się kształtem szczytu wkładu, mogą nie pasować.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...