Skocz do zawartości

papier, ale taki do drukarek, opinia kontrowersyjna


KacperT

Polecane posty

Sprawa jest dość kontrowersyjna, trochę boję się przyznać: Bardzo lubię ten papier, pisze się mi na nim przyjemniej niż na Rhodii. Jest jak masełko. Na drukarce dodaję sobie kropeczki albo linie i mogę bazgrolić ile dusza zapragnie bo tanio. Macie jakieś inne marki godne polecenia? Pozdrawiam!

CamScanner 01-22-2022 15.20.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.01.2022 o 09:13, KacperT napisał:

Sprawa jest dość kontrowersyjna, trochę boję się przyznać: Bardzo lubię ten papier, pisze się mi na nim przyjemniej niż na Rhodii. Jest jak masełko. Na drukarce dodaję sobie kropeczki albo linie i mogę bazgrolić ile dusza zapragnie bo tanio. Macie jakieś inne marki godne polecenia? Pozdrawiam!

CamScanner 01-22-2022 15.20.jpg

60zł za ryzę papieru ksero, to raczej nie jest specjalnie tanio. No chyba, że faktycznie ma jakąś wyjątkową strukturę. Spotkałem się już z takim papierem ksero, który miał powierzchnię tak pomiędzy satyną a błyszczącą, po którym stalówka sunęła jak po maśle, a wysychanie atramentu było tak dobre jak przy zwykłym matowym (nawet jeśli była różnica to niezauważalna), do tego "mięsisty" i oczywiście zero strzępienia czy przebijania - niestety nie znam jego nazwy :(

Edytowano przez Ice
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ice napisał:

60zł za ryzę papieru ksero, to raczej nie jest specjalnie tanio...

Z ciekawości sprawdziłem, jest drogi ale nie aż tak drogi: 

Papier Ksero A4 Color Copy Mondi 90g /500ark/         39,90 zł      

https://allegro.pl/oferta/papier-ksero-a4-color-copy-mondi-90g-500ark-11154039450?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_dio_przemysl-biuro_pla_ss&ev_adgr=przemysl-biuro&ev_campaign_id=14937753766&gclid=EAIaIQobChMI5dfexILV9QIVTPlRCh1hxQ93EAQYASABEgLQnPD_BwE
 
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

biorąc pod uwagę że Mondi nie podaje szorstkości, a raczej ją ukrywa to nie ma to większego znaczenia do zakupu za 40zł czy za 60 zł za ryzę.

Oczywiście, że przy chłamie Poljet (lub inne jeszcze tandetniejsze produkty) jest to wyższa półka, ale o to nie trudno.

Patrząc na szorstkość nie ma sensu przepłacać, w porównaniu z Double A Premium, który jest znacznie tańszy.

Inną rzeczą jest to, że papier do drukarek ma inne właściwości niż papier mający pokazywać piękną atramentu, dlatego rozważania nad stosowaniem papieru xero/drukarka do pisania piórem nie ma większego sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Klerk napisał:

Z ciekawości sprawdziłem, jest drogi ale nie aż tak drogi: 

Papier Ksero A4 Color Copy Mondi 90g /500ark/         39,90 zł

Fakt, ja sprawdzałem w sklepach, a nie na alle... 

https://biurowe-zakupy.pl/papier-xero-a4-mondi-color-copy-90g-p-3393.html

https://www.centrumpapieru.pl/produkt,papier-a4-mondi-laser-color-copy-90g-500ark,4708.html

- moja wina :( 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wam popatrzyłem ile teraz kosztują ryzy papieru i aż zamówiłem karton Double A Premium po mniej niż 22 zł za ryzę (poprzednio kupowałem po mniej niż 19zł).

Widać, że producenci zażarcie walczą o wyprodukowanie najcenniejszej na świecie ryzy papieru do xero i drukarki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Wczoraj wyciągnąłem wszystkie notesy jakie mam w domu i wszystkie papiery jakie mam, no cóż...z ręką na sercu muszę napisać że Rhodia wypadła bardzo słabo dla mnie. Ale nie o tym chce napisać...dawno temu dostałem od firmy HP w podziękowaniu duży notatnik A4 z dziwnym lekko szorstkim papierem w środku. Zacząłem na nim pisać piórem i szczękę zbieram do dziś...Nawet w snach nie myślałem że moje atramenty mogą tak wyglądać. Zupełnie inaczej się zachowuje atrament na nim, zrobię szerszy opis w wolnej chwili i może jakieś zdjęcia porównawcze. Pod wpływem impulsu zamówiłem różne papiery w ryzach za prawie 3 stówki przeróżnych firm więc stay tuned. Będzie sprawozdanie ale już wiem że jak znajdę i dowiem się co to za papier firmy HP w tym notesie to będę śmiał nawet z Tomoe River... Poważnie,wciąż jestem w szoku jak w ogóle wygląda jedna literka napisana na dobrym papierze w porównaniu do Rhodii, Oxforda czy Clairefontaine. Przepaść dla mnie... Wkrótce większe sprawozdanie oraz mały tutorial jak rozpoznać dobry papier w sklepie bez pisania po nim. 

Edytowano przez Radioactive
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje na razie link do zipa (bez wirusów) do wszystkich zdjęć dużej rozdzielczości w żaden sposób nie edytowane, nawet nie obracane żeby nie powodować kolejnego zapisywania pliku co za tym idzie, kolejnej kompresji jpg. 

Papiery gdzie jest 9 testowanych piór i atramentów to papiery A4 do drukarki od 100(HP) do 120gsm, wszystkie białe, jeden tylko kremowy. Tam gdzie jest 5 testowanych piór i atramentów to zeszyty które mam czyli Oxford, Rhodia, Clairefontaine, TOP2000, Interdruk oraz ten nieznany HP.  Drukarni Pigna włoskiej nawet nie wstawiałem bo jakość papieru jest bliska toaletowemu więc szkoda czasu i bajtów. Oko ludzkie widzi lepiej niż najlepszy aparat ale myślę że to da pojęcie przynajmniej czego się spodziewać. Napiszę więcej wkrótce a link wstawiam żebyście sobie na spokojnie obejrzeli jak to wygląda, zdjęcie z góry oraz pod kątem deczko bliżej tekstu. Na zeszytach starałem się pisać drobnym tekstem zachowując wielkość liter podobną na każdym. Czasem papier pogrubia tekst czasem nie, ma na to wpływ czy jest powlekany czy nie,czy pije atrament czy bardziej atrament na nim zasycha jak w Rhodii. Nie jestem fanem ani jednych ani drugich. Papier bez powłok szybko pije ale poszerza deczko kreskę, papier z powłokami powoduje różne akcje, długo schnie...powoduje chudą kreskę plus inne zachowania...Najlepszy do piór byłby półpowlekany papier, średnio gładki, nie szorstki nie gładki. Na gładkim są czasem problemy ze startem, przerywaniem pióra itp. Dokładniejsze sprawozdanie opublikuje później gdy znajdę czas, tymczasem macie link i dobrej zabawy. 

https://drive.google.com/file/d/1Al1a9LehjqIoTK2nuZ4Cq_GB0lwFChrd/view?usp=sharing

 

 

 

Edytowano przez Radioactive
8 razy poprawiałem tekst, nie mam siły więcej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdjec wiem ze ciezko czasem cos rozeznac wiec ponizej moja punktacja dotyczaca featheringu (pajaczkowania) i shadingu (cieniowania) gdzie 1 to najgorzej a 10 najlepiej.

 

Feathering (pajaczkowanie):

Mondi Extra Premium 120 - 4

Clairefontaine DCP 120 - 9+

Shan 120 satyna - 5

Shan 120 ecre - 5+

Papyrus Premium 120 - 6

Navigator 120 UHD zolty - 5+

HP Premium 120 - 7

Clairefontaine 90gsm zeszyt - 7

Rhodia Dot Pad 80 - 8

Oxford 90 zeszyt - 8+

TOP2000 70 zeszyt - 6+

HP notes nieznany papier - 9

 

Shading (cieniowanie):

 

Mondi Extra Premium 120 - 4+

Clairefontaine DCP 120 - 9+

Shan 120 satyna - 2+

Shan 120 ecre - 3

Papyrus Premium 120 - 4+

Navigator 120 UHD zolty - 5

HP Premium 120 - 5+

Clairefontaine 90gsm zeszyt - 8

Rhodia Dot Pad 80 - 8

Oxford 90 zeszyt - 8+

TOP2000 70 zeszyt - 7+

HP notes nieznany papier - 9

 

Ogolne podsumowanie:

 

Rhodia

  • na pewno zastosowano jakies powlekanie, kreska „chuda” i ostra
  • Wysoki kontrast, mocne kolory
  • Papier bez wyraznych wad

 

TOP2000

  • dobry kontrast i mocne kolory
  • Papier bardzo blisko Rhodii i Clairefontaine, taki poorboy Rhodia

 

Oxford 90

  • swietny papier, kolory, kontrast, shading…
  • Brak wad dla mnie, nie przebija, nie przemaka, brak ghostingu etc.

 

Clairefontaine 90 zeszyt

  • jak Oxford ale feathering lekki jest widoczny, poza tym bardzo dobry papier
  • Atrament dlugo schnie, bardzo gladki, niektore wygladzone stalowki moga miec problem

 

HP nieznany zeszyt 

  • papier lekko pogrubia kreske, nie jest to denerwujace o ile nie piszemy maczkiem
  • Piekne cieniowanie atramentu
  • Soczyste, nasycone kolory
  • Pismo mega gladkie, absolutny brak featheringu

 

Shan oba papiery z drukarni

  • najgorsze papiery z testowanych
  • Denerwujacy feathering
  • Kiepskie kolory

 

Papyrus 120 Premium

  • przyzwoitej jakosci papier
  • Feathering wciaz denerwujacy (widoczny)
  • Shading i kolory przecietne

 

Mondi 120 Extra Premium

  • feathering wciaz widoczny, pismo „ostre”
  • Shading, kolory przecietne
  • Sredniej jakosci papier

 

Navigator 120 UHD

  • feathering prawie niewidoczny
  • Papier jakosci poprzedniego Mondi czy Papyrus, lekko mocniejsze kolory, shading ten sam, nie ma duzego odskoku

 

HP Premium 100

  • feathering niewidoczny 
  • Ladne kolory i cieniowanie
  • Wyczuwalny skok jakosciowy wzgledem Mondi czy Navigatora
  • Struktura wewnetrzna papieru lepszej jakosci

 

Clairefontaine DCP 120

  • best of the best
  • Najlepszy papier pod wzgledem…wszystkiego
  • Przepiekne kolory i kontrast atramentu
  • Ladne cieniowanie atramentu
  • Idealnie gladki tekst
  • Jedyna w swoim rodzaju „soczystosc” kolorow i miekkosc tekstu
  • Wyrazny odskok jakosciowy od HP premium 100 nie piszac juz o pozostalych…

 

O przebijaniu tekstu na druga strone nie wspominam gdyz wszystkie papiery nie przebijaja procz kiepskiego Shan i tylko stalowki broad Lamy.

Liczba gsm papieru nie ma wplywu na jakosc papieru jako takiego, na przebijanie atramentu tak ale nie na jakosc na pierwszej stronie.

Na jakosc papieru ma wplyw zastosowana technologia jego produkcji i ewentualnie powloki jesli takowe sa uzywane.

Najgorsze dla piora sa papiery przeznaczone do drukarek atramentowycg gdyz sa tam powloki powodujace szybkie „picie” atramentu i ma to negatywny wplyw na jakosc tekstu gdy piszemy piorem.

Dobrze jest wziasc kartke papieru i popatrzec na slonce poprzez niego, jesli beda widoczne „plamy” jego struktury papier jest kiepski. Najlepszy bedzie papier ktorego struktura bedzie wygladala jak zrobiony z mąki. Taki jest m.in. Clairefontaine DCP.

W dotyku najlepszy bedzie papier ani szorstki ani gladki. Gladki z wyczywalna tekstura pod opuszkiem palca, stawiajacy lekki opor. 

Papier Rhodia na przyklad ma powloki ktore powoduja chuda kreske, atrament jest jakby odrzucany w pierwszej chwili przez papier a potem powoli w niego wnika. Tekst jest ostry ale moze to powodowac feathering (pajaczkowanie) ktorego nie znosze.

Uwazam ze papier powinien lekko pogrubiac kreske w takim sensie ze pijac atrament powinien dawac rowna soczysta kreske schnac tym samym w miare szybko. Zebym nie zostal zle zrozumiany, powinna byc wyrazna roznica pomiedzy stalowkami. Jak pisaliscie czasem flamastrem po folii to wiecie jak moze sie zachowac podloze odrzucajac material w tym przypadku atrament dlatego niektore powlekanie moze powodowac tzw chuda kreske jak ja to mowie. Kupcie sobie ryze papieru clairefontaine dcp i porownajcie z Rhodia, bedziecie wiedziec o czym pisze.
Clairefontaine rowniez stosuje powloki ktore daja jego duza gladkosc, nie kazdy ja lubi gdyz ciezko czesto kontrolowac pismo gdy pioro plynie po papierze bez oporu. 

Bardzo wysoko oceniam papier Oxford, dla zwyklego Kowalskiego nie widze konkurenta w zeszytach i notesach. W papierach do drukarki jak wyzej widac Clairefontaine ma lepszej jakosci papier i na zywo wyglada to fantastycznie.

Bardzo chcialbym jeszcze przetestowac papier premium hp do drukarek kolorowych laser, niestety nie wiem czy polski odpowiednik to Color Choice czy testowany Premium. Rozeznam sytuacje i bede informowal.

Osobiscie dla mnie:

#1 oxford

#2 rhodia, clairefontaine, top2000 z malym minusem

 

Jesli macie mozliwosc i posiadacie prosze o testowanie szczegolnie papierow satynowych dla drukarek laserowych (nie atramentowych).

p.s. sorki za brak ogonkow 

Edytowano przez Radioactive
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się chyba pogubiłem. Pisałeś wcześniej, że Rhodia bardzo słabo wypadła, a notatnik HP to przepaść. Tymczasem w zestawieniu Rhodia wypada bardzo dobrze (8 pkt.), a HP oceniasz ciut lepiej (9 pkt.), przepaści brak. Szczerze mówiąc to to, co zobaczyłem na zdjęciach z notatnika HP, nie powala. Przeciwnie, atrament na tym papierze "rozlewa się" (nie strzępi, ale, jak napisałeś, papier pogrubia linię - Pen BBS i Moonman fine nieznacznie tylko cieńsze od Lamy broad).

Ale napisać chciałem o Clairefontaine 120g - miałem ten i o niższej gramaturze (100g, co ciekawe nieco lepszy od stodwudziestki). Sprawdzał się u mnie przy piórach o umiarkowanym przepływie, czyli przy nielicznych moich piórach. W większości mam pióra mokre oraz bardzo mokre i te na Clairefontaine strzępiły (zresztą i na Twoich zdjęciach widać, że jedyna próbka broad, Lamy, też lekko strzępi na tym papierze). KWZ Miodowy i Pelikan Torquoise są na nim bledsze niż np. na Top 2000 (na marginesie: mam co najmniej kilkunastoletni zeszyt Top 2000, którego papier nie ustępuje tym markowym). Zostałem więc przy Double A, który nie jest idealny, ale - moim zdaniem - lepszy od Clairefontaine.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, wiem...ale to skomplikowane:)Rhodia jest dobra, tak jak Clairefontaine no to w zasadzie prawie ten sam papier ale nie jest idealna. Na pewno dla mnie Oxford jest lepszy. Rhodia ma te dziwne powłoki których nie trawie, dziwnie się po nim pisze, sam papier jest jak plastik w dotyku. Clairefontaine dcp? Nie jest idealny do końca, pogrubia kreskę i to niestety znacznie. Mnie najbardziej denerwuje pajaczkowanie i to nie tylko na zewnątrz od pisma, również DO wewnątrz w sensie pisany tekst nie jest gładki tylko litery są "ugryzione" od środka. W wolnym czasie popatrzcie na próbki pisma na papierze japońskim Cosmo Air Light, będzie je wiedzieć o co mi chodzi. Ten tekst wygląda mega gładko, Tomoe River jest podobny ale moim skromnym zdaniem Cosmo Light ma mocniejsze kolory i kontrast. Niektórzy preferują te lajtowe odcienie TR. HP notatnik nie powalił? Tu akurat pisałem maczkiem ale różnica jest spora pisząc normalnie czyli nie drobnym tekstem.Kolorystyka jest przepiękna i ciężko to ująć aparatem niestety, na żywo ten papier z HP oceniam wyżej niż Clairefontaine DCP. HP nie rozlewa tekstu, podejrzewam że jest powlekany gdyż Lamy Broad schnie długo. To jest papier z 2006r i myślę że to był jakiś LaserJet o gramaturze 90-100 bo gruby nie jest. Testy, testy...wciąż szukam...Double nie mam, muszę zakupić. Dla mnie wyznacznikiem jakości jest tekst na papierze Cosmo Air Light. Gładki, nasycony, piękne kolory...Dla mnie wyznacznikiem jakości jest tekst na papierze Cosmo Air Light. Gładki, nasycony, piękne kolory...Dla mnie wyznacznikiem jakości jest tekst na papierze Cosmo Air Light. Gładki, nasycony, piękne kolory...🤷

Edytowano przez Radioactive
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Radioactive napisał:

Rhodia jest dobra, tak jak Clairefontaine no to w zasadzie prawie ten sam papier ale nie jest idealna.

Nie jestem pewny tego, co napiszę, ale coś mi się obiło o uszy, że producentem papieru do Rhodii jest Clairefontaine.
Najlepszy do porównań jest chyba skaner (oczywiście dobrej jakości), zdjęcia zawsze trochę przekłamują, trudno też w domowych warunkach zapewnić identyczne warunki wszystkim fotografiom. Skany są pewnie mniej efektowne od zdjęć, ale przy porównaniach chyba bardziej miarodajne.
Coś się musiało zmienić w papierze Oxforda, bo dawniej narzekano, że to jego papier jest plastikowy, "foliowy". Używałem tylko czystych Oxfordów, ale nie miałem takiego odczucia, przeciwnie.
Gdyby Ci jednak "powłoki" nie przeszkadzały, spróbuj notesów Clairefontaine Triomphe oraz (mniej "plastikowych", o kremowym papierze) Flying Spirit. O klasę lepsze od zwykłych Clairefontaine (zwykłych, czyli np. takich, jak w serii Pupitre) i Rhodii.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clairefontaine robi papier Rhodii. Co do Oxforda mam wiele produktów, wszystkie mega, bardzo dobry papier ale ciut ciut lepszy w kolozeszytach kampus oraz Black n Red niż w normalnych zeszytach. Ale nawet zeszyty są świetne. Słyszałem o Triomphe i właściciel Goulet Pens pokazywał że jest to inny papier od "zwykłego" Clairefontaine. Zrobiłem właśnie błąd i nie kupiłem DCP 100Gsm tylko 120🤷Bardzo mnie interesuje jednak papier HP Color Choice do drukarek laserowych ten po czterdzieści parę zeta na all....

Jest to odpowiednik starego LaserJeta z czasów jak jeszcze pracowałem i sprzedawałem ten papier. Podejrzewam że to może być również dobry papier gdyż tu na Polskę nie do końca wiem jaki jest odpowiednik chwalonego pod niebiosy poorboy Tomoe River czyli HP32lb(120gsm), podejrzewam właśnie że ten hamerykanski Premium to nie NASZ Premium a Color Choice czyli przeznaczony głównie na laserowe drukarki. Ufff gdyby to wszystko było takie proste... Mam wciąż kontakt do przedstawiciela HP na Polskę i może jakimś cudem uda mi się zdobyć inne papiery do testów lub dowiedzieć co trzymam w ręce z 2006roku...

Ten HP który mam zachowuje się inaczej niż większość papierów, specyficzny typ. No ale ten notatnik nie był przeznaczony do sprzedaży tylko szedł jako gift dla pewnych ludzi dlatego tam może być jakiś drogi papier, nie wiem...😔

Edytowano przez Radioactive
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...