Skocz do zawartości

Dobry wieczór :) albo dzień dobry


MagdalenaW

Polecane posty

Dobry wieczór. 

Od dłuższego czasu podglądam wpisy i tak postanowiłam, że dłużej nie wypada bez rejestracji ;) Piszę piórem od zawsze. Niestety przez komputery coraz mniej, a chciałabym więcej i ładniej. I nie... nie jest to postanowienie noworoczne :) 

Przeczytałam, że jest tu jakiś "bazarek", ale jeszcze się nie ogarnęłam, więc idę szukać. Cel: stub cieńszy od 1,1 i marzy mi się stara flexująca stalówka w ładnej oprawie.

Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego wieczoru. 

Magda  

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Ann_gd napisał:

Hej :) co do fleksujących stalówek w ładnych piórach, to na pewno coś znajdziesz, jak nie tu, to u sprawdzonych sprzedawców. tylko budżet ustaw ;)

 

Uuuu mój budżet już dawno powinien być zamknięty na kłódkę ;) Ale to jest silniejsze i szukam. Może będzie PenShow na żywo?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 👋 stuba mniejszego od 1.1 robiła firma Nemosine z USA i były to stalówki niemieckie Jowo, niestety firma przestała sprzedawać i zamknęła działalność. Z tego co wiem trochę za nisko sprzedawali swoje pióra. Wciąż możesz kupić np Nemosine Fusion stuba 0.6 lub 0.8 na niektórych sklepach polskich w internecie. Bardzo dobre stalówki. Wciąż te same stalówki firmowane Nemosine sprzedaje Birmingham Pens w UK więc to druga opcja jak coś. Ewentualnie kupno jakiegoś TWSBI Broad i zeszlifowanie na fajnego stuba o dowolnej szerokości (oczywiście nie 2 czy 3mm) :) ja tak zrobiłem i pisze przepięknie i gładko plus tłoczek i demonstrator 💪🕺co do flexa nie kupuj tanich dziadostw, lepiej od razu zbieraj kasę na Pelikana z lat 50 albo Watermana 5x...etc

Edytowano przez Radioactive
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Radioactive napisał:

Witaj 👋 stuba mniejszego od 1.1 robiła firma Nemosine z USA i były to stalówki niemieckie Jowo, niestety firma przestała sprzedawać i zamknęła działalność. Z tego co wiem trochę za nisko sprzedawali swoje pióra. Wciąż możesz kupić np Nemosine Fusion stuba 0.6 lub 0.8 na niektórych sklepach polskich w internecie. Bardzo dobre stalówki. Wciąż te same stalówki firmowane Nemosine sprzedaje Birmingham Pens w UK więc to druga opcja jak coś. Ewentualnie kupno jakiegoś TWSBI Broad i zeszlifowanie na fajnego stuba o dowolnej szerokości (oczywiście nie 2 czy 3mm) :) ja tak zrobiłem i pisze przepięknie i gładko plus tłoczek i demonstrator 💪🕺co do flexa nie kupuj tanich dziadostw, lepiej od razu zbieraj kasę na Pelikana z lat 50 albo Watermana 5x...etc

Dzień dobry :) Mnóstwo informacji dziękuję. Zastosuję. Popieram, chcę jedną nie całą armię i kolekcję ;) ale to trudne online. Patrzyłam na Nemosine ale nie jestem gotowa na zakupy z USA czy w ogóle z zagranicy. Przy jednej sztuce to trochę dziwne. Szlifowanie? hmmm to może być ciekawe. Nie brałam pod uwagę. Długa droga przede mną, ale już mi się podoba ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie pisałem o zakupach w USA. Patrzyłaś na stronę luxpen.pl? Szlifowanie trudne nie jest, wygładzasz górę i dół na równo, zaokrąglając boczki mniej lub bardziej (italic/stub) i voila. Ja zrobiłem bardziej gładkie ale możesz wyszlifować bardziej "na ostro" jak italic ale wtedy może drapać trochę w zależności od papieru. Stalówki italic dają ostry rys pisma ale do szybkiego pisania czy notatek będą niezgrabne. No i są jeszcze fleksujące italiki :) ale to już inna bajka...Stuby TWSBI są bardzo dobre i możesz zakupić stuba i po prostu go zmniejszyć fizycznie (zwężyć) będzie łatwiej zamiast moją drogą z Broad do stuba. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Radioactive napisał:

Ale ja nie pisałem o zakupach w USA. Patrzyłaś na stronę luxpen.pl? Szlifowanie trudne nie jest, wygładzasz górę i dół na równo, zaokrąglając boczki mniej lub bardziej (italic/stub) i voila. Ja zrobiłem bardziej gładkie ale możesz wyszlifować bardziej "na ostro" jak italic ale wtedy może drapać trochę w zależności od papieru. Stalówki italic dają ostry rys pisma ale do szybkiego pisania czy notatek będą niezgrabne. No i są jeszcze fleksujące italiki :) ale to już inna bajka...Stuby TWSBI są bardzo dobre i możesz zakupić stuba i po prostu go zmniejszyć fizycznie (zwężyć) będzie łatwiej zamiast moją drogą z Broad do stuba. 

ok sprawdzę :) dzięki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MagdalenaW napisał:

...Cel: stub cieńszy od 1,1....

Ryzykowna, trudna do zrealizowania zachcianka. Gdy pióro lub atrament będzie "mokry" to i tak się rozleje. Efekt stuba zniknie. Dobrze ostrzega @Radioactive :

7 godzin temu, Radioactive napisał:

Ja zrobiłem bardziej gładkie ale możesz wyszlifować bardziej "na ostro" jak italic ale wtedy może drapać trochę w zależności od papieru. Stalówki italic dają ostry rys pisma ale do szybkiego pisania czy notatek będą niezgrabne.

Dlatego dobra praktyka pokazuje: stub /italic to >1mm.

Edytowano przez Klerk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba mieć jakieś zachcianki i marzenia, bo co nam zostaje "na starość" ;)

 

3 godziny temu, Klerk napisał:

Ryzykowna, trudna do zrealizowania zachcianka. Gdy pióro lub atrament będzie "mokry" to i tak się rozleje. Efekt stuba zniknie. Dobrze ostrzega @Radioactive :

Dlatego dobra praktyka pokazuje: stub /italic to >1mm.

Efektów ubocznych nie wzięłam pod uwagę. Cenna informacja. Od razu stawia to 1,1 w innym świetle ale... no zbyt gruba jest linia :) Piszę sobie na codzień 1,1 Lamy (nie lubie) i Rotringiem (trochę lepszy wg mnie oczywiście). TWSBI jakoś mnie nie przekonuje. Nie mam i nie umiem się zmusić. To będzie dalej mokre szerokie 1,1. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Klerk napisał:

Ryzykowna, trudna do zrealizowania zachcianka. Gdy pióro lub atrament będzie "mokry" to i tak się rozleje. Efekt stuba zniknie. Dobrze ostrzega @Radioactive :

Dlatego dobra praktyka pokazuje: stub /italic to >1mm.

https://www.gouletpens.com/products/conklin-endura-fountain-pen-abalone-chrome-limited-edition?variant=31948286001195 

Jakby to cudo było w Polsce i jeszcze w tej cenie to nie wahałabym się ani minuty :) no może podszlifować to 1,1 i już bym nic nie szukała ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Pilot Plumix (to są italiki i zaczynają się już od EF), stalówkę można nieco zaokrąglić, żeby nie była taka ostra. Te stalówki pasują do innych piór Pilota (można je wąożyć do pilota MR, 78G i chyba Kakuno), jeśli kształt Plumixa nie podejdzie. Plumix jest stosunkowo tani i dostępny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MagdalenaW napisał:

Trzeba mieć jakieś zachcianki i marzenia.......

Absolutnie mnie przekonałaś😀😃😄, to muszę Ci zdać relację z mojego, realizacji takiego mini italic.

1244878213_nib_typesitalicstub.jpeg.52f87d9c19530b15a3a50f31914cce68.jpeg

Wybrałem stalówkę szerokości B i przeszlifowałem na Crisp Italic (w zasadzie innej opcji nie było), ale tak ostro "na żyletkę" aby uzyskać maksymalną wariację linii 0.3->0.9mm. Przy stosowaniu "suchego" atramentu efekt 😮😯 (wow), ale... stalówka lubi haczyć. Po tych eksperymentach podniosłem sobie poprzeczkę, i tu przypomnę, tak na wesoło😄😂🤣:

https://www.piorawieczneforum.pl/topic/12823-problem-z-piórami-jinhao-leją-po-kilku-dniach/?do=findComment&comment=188870

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 6.01.2022 o 23:20, MagdalenaW napisał:

Dobry wieczór. 

Od dłuższego czasu podglądam wpisy i tak postanowiłam, że dłużej nie wypada bez rejestracji ;) Piszę piórem od zawsze. Niestety przez komputery coraz mniej, a chciałabym więcej i ładniej. I nie... nie jest to postanowienie noworoczne :) 

Przeczytałam, że jest tu jakiś "bazarek", ale jeszcze się nie ogarnęłam, więc idę szukać. Cel: stub cieńszy od 1,1 i marzy mi się stara flexująca stalówka w ładnej oprawie.

Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego wieczoru. 

Magda  

 

 

Odkopując historyczny temat i nawiązując do Twojego marzenia donoszę, co następuje: stalówka S.I.G. Franklin Christoph udowadnia, że stub może być drobny, wygodny w codziennym pisaniu i... mieć naprawdę widoczne zróżnicowanie linii! Polecam, jeśli nadal szukasz :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno - stosunkowo małe stuby/italiki mają Piloty. EF niestety do pisania się nie nadaje, okrutnie ostra, choć kreska najbardziej by mi odpowiadała. Za to F są świetne, wciąż "chudsze" od 1.1, a przy tym trafiły mi się egzemplarze wyjątkowo gładkie i mokre (nie bez znaczenia jest to, że mam te stalówki w FPR z ebonitowym spływakiem).

Swego czasu świetne stuby i italiki w różnych rozmiarach robił (i chyba wciąż robi) brytyjski Italix, polecam.
 

Dnia 7.01.2022 o 11:10, Radioactive napisał:

Nemosine sprzedaje Birmingham Pens w UK

Dnia 7.01.2022 o 12:10, Radioactive napisał:

Ale ja nie pisałem o zakupach w USA.

Jednak chodzi o Birmingham w USA. Przy czym oni nie wysyłają poza Stany (kiedyś owszem, obecnie nie).

Nemosine 0.6 dawno temu miałem, ale było podobnie jak w przypadku Pilota EF - cudna kreska, ale blaszka ostra.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, griksejlor napisał:

Odkopując historyczny temat i nawiązując do Twojego marzenia donoszę, co następuje: stalówka S.I.G. Franklin Christoph udowadnia, że stub może być drobny, wygodny w codziennym pisaniu i... mieć naprawdę widoczne zróżnicowanie linii! Polecam, jeśli nadal szukasz :)

Nadal szukam chociaż przez ostatni rok wiele już spróbowalam. Czekam na penshow bo to ciągle próbowanie jest już poza moim budżetem ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, tom_ek napisał:

A czy nie "haczy"? Mój drobny stub od M. Bacasa jednak miał taką tendencję... (choć to właściwie italic był).

Delikatnie przy naprawdę swobodnym podejściu do koncepcji sweet spota. Wiadomo, to nie jest szlif neutralny, ale jestem w stanie tą stalówką pisać szybko z przyjemnością. Przyznam, że byłem zaskoczony, bo zawsze uważałem, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, a takie marketingowe hasła typu italico-stub można włożyć między bajki. A ta stalówka faktycznie jest tym, czym obiecuje, że jest - poszukiwaniem przestrzeni pomiędzy szlifami italic a stub. Pewnie znajdą się z obu grup szlify podobne do tego. Być może. Ten jest jednak naprawdę dobry i polecam każdemu. Różnica w linii w kontekście wygody pisania - zaskakująca, zwłaszcza przy stalówce F.

7 godzin temu, MagdalenaW napisał:

Nadal szukam chociaż przez ostatni rok wiele już spróbowalam. Czekam na penshow bo to ciągle próbowanie jest już poza moim budżetem ;)

Ból znany i oswojony.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, griksejlor napisał:

Delikatnie przy naprawdę swobodnym podejściu do koncepcji sweet spota. Wiadomo, to nie jest szlif neutralny, ale jestem w stanie tą stalówką pisać szybko z przyjemnością. Przyznam, że byłem zaskoczony, bo zawsze uważałem, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, a takie marketingowe hasła typu italico-stub można włożyć między bajki. A ta stalówka faktycznie jest tym, czym obiecuje, że jest - poszukiwaniem przestrzeni pomiędzy szlifami italic a stub. Pewnie znajdą się z obu grup szlify podobne do tego. Być może. Ten jest jednak naprawdę dobry i polecam każdemu. Różnica w linii w kontekście wygody pisania - zaskakująca, zwłaszcza przy stalówce F.

Ból znany i oswojony.

U mnie narazie znany ale nie oswojony. Jeszcze walczę ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...