Skocz do zawartości

Ciężka decyzja na pierwsze pióro


Mruczek

Polecane posty

Czy ktoś mógłby doradzić jakie pierwsze pióro do 200zł? Rozważałam już Watermana Allure, Parkera Vector XL, ponieważ miałam kiedyś Vector tą wersje starszą, ale coś pękło i tusz się rozlewał na palce. I tak oto szukam nowego coś w wadze 20-25g. Vector w starej wersji za lekki, natomiast Parker Jotter jest zbyt masywny. Jakbyś ktoś znał złoty środek w takim stylu jak te wymienione to byłabym wdzięczna za poradę. (styl Lamy Safari takie super nowoczesne odpadają odrazu z wyglądu)

 

52ADA8D1-A344-4988-AFCA-CE593645C61B.jpeg

2F456642-D0FA-4685-833D-5200F5D37642.jpeg

9167935C-6215-4D3B-A279-B8B30A33D338.jpeg

6E0FAA28-529F-45DD-9DF2-18CD003033B2.jpeg

Edytowano przez Mruczek
Dodanie zdjęć
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, TopikSH napisał:

Polecam Lamy Aion a może Lamy Studio uda się znaleźć mieszczące się w budżecie. 

Tyle, że dla Kobiety - Aion nie będzie nieco hmm za duże? Tak tylko pytam, nie to, że ten teges ;). Dla mnie to trochę komin fabryczny, ale daję radę bo mam łapy jak drwal :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Syrius napisał:

Waga tak na oko przyjęłam, ponieważ stara wersja Parker Vector miała wagę 15g, natomiast Parker Jotter 34g z tego co wyczytałam. Vector był stanowczo za lekki, a od Jotter’a po chwili miałam przemęczoną rękę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko się wyjaśniło, waga na "papierze" dociąża pióra nawet te najmniejsze. Parker Jotter nawet nowy waży ok.14g, stary model 13g, jest to najmniejszy Parker, nawet ten nowy który trochę urósł. 34g to jest ""młotek'' a nie pióro :rolleyes:, dla mnie, dla "starego"chłopa pióro 25g to już mordęga. Z tych moich propozycji praktycznie wszystkie nie nadają się dla Ciebie. Lamy Logo waży ok.18g a Diplomat Traveller 19g. Jeżeli Parker Vector jest wyznacznikiem wagi to tu musimy szukać plastikowych piórek bo metal swoje musi ważyć :cry:;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internecie różne rzeczy piszą, nawet takie abstrakcje jak 34g dla P.Jotter to musiała być wersja wysadzana "granatami". Owszem są odstępstwa bo zależy od modelu, jego wersji a tych może być więcej. Najlepiej jakbyś podała te parę przykładów piór którymi pisałaś. P.Vector w starej wersji też nie jest pewnym źródłem informacji bo te Parkery były w wersjach częściowo metalowych, plastikowych i nawet jakie by nie były nie stanowią wzorca bo pióra są różne, mogą być niemal identyczne pod względem wyglądu, rozmiarów a okażą się cięższe lub na odwrót. Jak widać to jest Twój główny wyznacznik bo nie piszesz nic więcej, np.czy to ma być wąskie, cienkie pióro, czy nie przeszkadzają Ci wystające w nim elementy typu obręcze, różnej średnicy korpusy, przetłoczenia. Czy sekcja(uchwyt) ma być długa, wyprofilowana, czy bez znaczenia i wreszcie czy pióro ma pisać grubo czy cienko. Ja np.też mam wymagania dotyczące wagi pióra, maksymalnie dla mnie to 20g, jeszcze przełknę gdy ta waga sięgnie 22g ale pióro jest dobrze wyważone. Plastiki są bardzo lekkie, 7-9g w porywach 11-13g, metalowe w tej wadze to głównie pióra które mają plastikową sekcję(uchwyt), mogą mieć korpus, skuwkę metalową ale to cienka blaszka a i tak ich waga sięga nawet 18-19g.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jakby to było w miarę wąskie metalowe pióro, stalówka EF lub F, materiał sekcji dowolny. Korpus na całej długości powinien nie mieć wielkich różnic w grubości typu Parker Urban Classic tylko raczej podobne jak Waterman Allure, chociaż kształt Parker 51 też bardzo przypadł mi do gustu. Nie znam się na tym jak pióra są wyważone.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mruczek napisał:

Najlepiej jakby to było w miarę wąskie metalowe pióro, stalówka EF lub F, materiał sekcji dowolny. Korpus na całej długości powinien nie mieć wielkich różnic w grubości typu Parker Urban Classic tylko raczej podobne jak Waterman Allure, chociaż kształt Parker 51 też bardzo przypadł mi do gustu. Nie znam się na tym jak pióra są wyważone.

Jak ma być wąskie i metalowe, to syrius podrzucił ci link do aukcji allegro z Lamy Lineą (oni go tam w aukcji nazywają Logo). Możesz jeszcze poszukać CP1 na amazonie, ewentualnie ST (tu raczej mniej dostępne niedobitki). W tym stylu jest jeszcze Faber Castell Neo Slim - w granicach 200zł da się zmieścić z zakupem. Ewentualnie masz jeszcze samograja w postaci pióra Muji - wąski korpus aluminiowy, stalówka Schmidta, jakieś 60-70zł.

Co do Jottera. Nie jest to ciężkie pióro, z nasadzoną na tył skuwką jest nieźle wyważone przy pisaniu. Stalówka (moja M) jest gładka i w miarę mokra, ale bez przesady. Sekcja - i w zasadzie samo pióro - jest dość specyficzna w trzymaniu, bo nie dość, że wąska, to jeszcze się nieco zwęża ku stalówce. Trzeba się do tego przyzwyczaić i wypracować sobie nieco wymuszony chwyt. Pióro dedykowane raczej do szybkich notatek, niż do pisania powieści, bardziej dla kogoś z małymi dłońmi ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mruczek napisał:

Najlepiej jakby to było w miarę wąskie metalowe pióro

Pierwsze skojarzenie, to Montblanc Slimline

https://www.google.com/search?q=Montblanc+Slimline+Fountain+Pen&tbm=isch&ved=2ahUKEwi-36n1h4n1AhXVtKQKHbWtCLoQ2-cCegQIABAA&oq=Montblanc+Slimline+Fountain+Pen&gs_lcp=CgNpbWcQDFAAWABgAGgAcAB4AIABAIgBAJIBAJgBAKoBC2d3cy13aXotaW1n&sclient=img&ei=d1vMYf7HF9XpkgW126LQCw&bih=715&biw=1440&client=opera&hs=kBc

Niestety, pióro nie jest już produkowane... jakkolwiek, jest osiągalne na wtórnym rynku, w różnych wariantach (także w stanie NOS)

Poza tym, przekracza zakładany budżet.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Trevor napisał:

Pierwsze skojarzenie, to Montblanc Slimline

https://www.google.com/search?q=Montblanc+Slimline+Fountain+Pen&tbm=isch&ved=2ahUKEwi-36n1h4n1AhXVtKQKHbWtCLoQ2-cCegQIABAA&oq=Montblanc+Slimline+Fountain+Pen&gs_lcp=CgNpbWcQDFAAWABgAGgAcAB4AIABAIgBAJIBAJgBAKoBC2d3cy13aXotaW1n&sclient=img&ei=d1vMYf7HF9XpkgW126LQCw&bih=715&biw=1440&client=opera&hs=kBc

Niestety, pióro nie jest już produkowane... jakkolwiek, jest osiągalne na wtórnym rynku, w różnych wariantach (także w stanie NOS)

Poza tym, przekracza zakładany budżet.

 

Obawiam się, że znacznie  przekracza budżet :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Złociutki napisał:

Obawiam się, że znacznie  przekracza budżet

Są oczywiście pióra, których cena oscyluje znacznie poniżej zakładanego budżetu, natomiast ich jakość, trwałość, wykonanie wraz z zadowoleniem i komfortem z  jego użytkowania, mogą być wątpliwe dla potencjalnego kupującego 😛

https://pl.aliexpress.com/item/1005001914674090.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.3d78754dEZct9J&algo_pvid=90377bc2-41a7-4ebc-91e9-3b8f8fe54ab9&algo_exp_id=90377bc2-41a7-4ebc-91e9-3b8f8fe54ab9-1&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000018099319768"}&pdp_pi=-1%3B0.04%3B-1%3B-1%40salePrice%3BPLN%3Bsearch-mainSearch

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszym poście sądziłem że chodzi o jakieś ciężkie solidne pióro. Teraz widzę dyskusja się rozwija w trochę innym kierunku :)

W sumie wydaje mi się, że wszystkie wymienione dotychczas w tym wątku pióra są lepsze od Parkera Vektora wiec co nie wybierzesz będzie dobrze :D

No to może dorzucę parę alternatywnych propozycji, :

  • Platinum Plaisir - metalowe ale bardzo lekkie, za to fajnie się nim piszę - stalówki o jeden numer niżej niż europejskie, czyli F Platinum to nasze EF, kupować koniecznie z tłoczkiem
  • Wing Sung 601a - do kupienia na Aliexpress - niby platikowe ale solidne, małe rozmiary ale waga w kategorii średnia
  • KACO retro - 40zł w Luxpen, plastikowy klon Parkera 41, mój egzemplarz pisze lepiej niż wszystkie Parkery, które miałem :) 

Moje propozycje raczej nie spełniają dokładnie wymagań ale to zgrabne pióra, którymi się dobrze pisze. Jako alternatywa dla Vektora powinny dobrze wypaść ale to nie  konkurencja dla Waterman Hemisphere.
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TopikSH Widzisz kolego, tak psioczymy na te Chińczyki a mają pióra którymi da się pisać, są trwałe i do tego tanie. Wymienione przez Ciebie pióra można kupić i u nas, oczywiście cena będzie wyższa ale ciągle na przyzwoitym poziomie. Z tymi "klonami" już nie przesadzajmy, tu mam na myśli KACO Retro, gdzie tam to klon P.41, co najwyżej inspirowane tym modelem a tak na marginesie, dzisiaj te pióra to można porównywać już z wszystkim co na rynku, stara, sprawdzona wręcz oklepana forma. Określenie "klon" to taka delikatna forma określenia kopia, niemal podróbka. Podam przykład takiego klona który jest niemal identyczny jak oryginał, piórko znane już, nawet zapomniane a dobre  https://allegro.pl/oferta/eleganckie-pioro-wieczne-moonman-80s-szare-10447285376?reco_id=3f5ef47b-69b4-11ec-bdaa-b02628c7f6d0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

To niemal kopia 1:1 Parkera 45, takich piór mamy sporo i da się tym pisać. Jeżeli chodzi o pióra ze stalówkami typu "hooded nib" to w tym przypadku wybór jest praktycznie nieograniczony, już nawet nie warto pisać do czego są podobne te pióra bo ta forma jest powtarzalna, tu raczej już nie ma czym wyróżnić te pióra. Chciałem też podziękować za w pewnym sensie przypomnienie o tych piórach. Rozpływamy się nad "markowymi" produktami, chcemy płacić za te wyrobione przez lata loga, a w przypadku najtańszych modeli tych "gigantów" to i tak wyrób Chiński. Produkcja zlecana, z wyrywkową kontrolą jakości. I tak za kilka dyszek jest Jinhao 85, niech będzie klon nowego P.51. A propos Jinhao. Wyciągnąłem wczoraj mojego starego wiarusa, pióro już zapomniane Jinhao 911. Nie uwierzycie ile to tanie pisadło jest w stanie wytrzymać, setki upadków, latało, było traktowane "podle" bo wiadomo tani produkt, dzieci tym rzucały, robiły najgorsze rzeczy. Nie ukrywam, zrobiłem wcześniej mały remont temu biedakowi i po 6 latach katowania wygląda tak

tP86PtA.jpg

Pióro jak zapewne pamiętacie jest stalowe, szczotkowane, to zostało wypolerowane, stalówka jak widzicie jest "żółta" została wymieniona bo pióro pewnego, pięknego dnia posłużyło jako większy gwóźdź i jest to stalówka od "odpadów" piórowych zwanych Herb 330. Pisałem o tych stalówkach pod innym tematem. Te stalówki są twardsze, są z grubszej blachy, ta pozłota nie jest farbką a faktycznie pozłotą, utleni się, ściemnieje, wypolerujesz i nie zetrze się. I na deser jak widać wchodzą najtańsze naboje z marketu. Prosty przykład że tani "chinol" nie musi być z reguły dziadostwem skazanym tylko na pogardę. 

Edytowano przez Syrius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.12.2021 o 23:18, Mruczek napisał:

Najlepiej jakby to było w miarę wąskie metalowe pióro, stalówka EF lub F, materiał sekcji dowolny. Korpus na całej długości powinien nie mieć wielkich różnic w grubości typu Parker Urban Classic tylko raczej podobne jak Waterman Allure, chociaż kształt Parker 51 też bardzo przypadł mi do gustu. Nie znam się na tym jak pióra są wyważone.

No to ja nieśmiało przypomnę piórko które wpisuje się całkowicie w te kryteria, może poza jednym, jest zbyt tanie😉🤭:

https://www.piorawieczneforum.pl/topic/15222-pióro-metalowe-marki-auchan-france-czyli-noname-z-marketu/?do=findComment&comment=201436

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...