Skocz do zawartości

Konwertery Lamy Z27 oraz Z28


ewqj

Polecane posty

Witam,

niedawno zakupiłem pióro Lamy Safari. Zawsze pisałem Parkerem, a pióra Lamy mają inny standard nabojów, więc zacząłem się rozglądać za konwerterem (zawsze napełniałem strzykawką, ale chciałem spróbować czegoś nowego). Niestety jak szukałem na forum to wszędzie była mowa o konwerterach z24 oraz z26, których obecnie nie ma w sklepach, a są z27 oraz z28.

Z tego powodu chciałbym zapytać o opinie o tych konwerterach. Warto je kupować?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, ewqj napisał:

Warto je kupować

Co to znaczy "warto" - bo może po świętach mam trudności ze zrozumieniem tekstu? Konwerter to konwerter, wygodny jeśli stosuje się atramenty z butli. Z27 nie ma wypustek Z28 ma wypustki. Dobre, sprawne niezawodne. Koniec tematu.

Edytowano przez Franek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przed zamknięciem - polecam "lekturę" danych na GouletPens.com. Brian Goulet w jednym z podcastów opowiadał, że dość profesjonalnie podchodzą do m.in. sprawdzania objętości piór, czy też konwerterów. Masz tam też możliwość porównania grubości stalówek, wielkości piór itd. Jak dla mnie jest to jak najbardziej rzetelna strona (ja mu tam wierzę 😉). Pod spodem link do strony z konwerterami (oba lamy mają po 0,8ml, więc całkiem nieźle): 

https://www.gouletpens.com/collections/converters

  

19 godzin temu, ewqj napisał:

Zawsze pisałem Parkerem, a pióra Lamy mają inny standard nabojów

I tak, i nie. W moich parkerach siedzą "czerwone" konwertery Lamy. Bo są tańsze od parkerowskich ;)

Edytowano przez heyahero
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O właśnie, miałem o tym wczoraj pisać jako ciekawostkę. Różnica między konwerterami, nabojami Lamy i Parkera to 0,1mm. Parker ma o tą 1/10 większą średnicę króćca który przebija nabój lub wchodzi w otwór konwertera/tłoczka. Do Parkera wchodzą konwertery od Lamy, natomiast konwertery od Parkera i owszem wchodzą do Lamy ale są już luźne. Skąd taki zbieg okoliczności? To nie do końca zbieg okoliczności, trzeba cofnąć się wstecz do początków działalności Lamy. Lamy ma wiele wspólnego z Parkerem, z czasem te podobieństwa zatarły się ale jak widać ciągle można dostrzec pewne podobieństwa. Założyciel Lamy zaczynał od sprzedawania piór Parker, potem stał się głównym dystrybutorem tych piór na Niemcy, inspirował się tymi piórami gdy zaczynał tworzyć własne. Charakterystyczna stalówka w Safari i pochodnych to nie wynalazek Lamy, to zmodyfikowana wersja stalówki Parkera, podobnie przyjęty własny standard naboi. Naboje Lamy można użyć w Parkerze, podobnie naboje Parkera można użyć w Lamy, trzeba mieć na uwadze te 0,1mm różnicy. I tak np.po wciśnięciu naboju do Lamy, można go wyjąć i wcisnąć do Parkera, będzie pasował, podobnie nabój Parkera tylko trzeba to robić delikatnie, nigdy na odwrót, przekładając nabój przebity w Parkerze ten będzie luźniejszy w Lamy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...