Jump to content

Konwertery Lamy Z27 oraz Z28


ewqj

Recommended Posts

Witam,

niedawno zakupiłem pióro Lamy Safari. Zawsze pisałem Parkerem, a pióra Lamy mają inny standard nabojów, więc zacząłem się rozglądać za konwerterem (zawsze napełniałem strzykawką, ale chciałem spróbować czegoś nowego). Niestety jak szukałem na forum to wszędzie była mowa o konwerterach z24 oraz z26, których obecnie nie ma w sklepach, a są z27 oraz z28.

Z tego powodu chciałbym zapytać o opinie o tych konwerterach. Warto je kupować?

Link to comment
Share on other sites

56 minut temu, ewqj napisał:

Warto je kupować

Co to znaczy "warto" - bo może po świętach mam trudności ze zrozumieniem tekstu? Konwerter to konwerter, wygodny jeśli stosuje się atramenty z butli. Z27 nie ma wypustek Z28 ma wypustki. Dobre, sprawne niezawodne. Koniec tematu.

Edited by Franek
Link to comment
Share on other sites

Jeszcze przed zamknięciem - polecam "lekturę" danych na GouletPens.com. Brian Goulet w jednym z podcastów opowiadał, że dość profesjonalnie podchodzą do m.in. sprawdzania objętości piór, czy też konwerterów. Masz tam też możliwość porównania grubości stalówek, wielkości piór itd. Jak dla mnie jest to jak najbardziej rzetelna strona (ja mu tam wierzę 😉). Pod spodem link do strony z konwerterami (oba lamy mają po 0,8ml, więc całkiem nieźle): 

https://www.gouletpens.com/collections/converters

  

19 godzin temu, ewqj napisał:

Zawsze pisałem Parkerem, a pióra Lamy mają inny standard nabojów

I tak, i nie. W moich parkerach siedzą "czerwone" konwertery Lamy. Bo są tańsze od parkerowskich ;)

Edited by heyahero
Link to comment
Share on other sites

O właśnie, miałem o tym wczoraj pisać jako ciekawostkę. Różnica między konwerterami, nabojami Lamy i Parkera to 0,1mm. Parker ma o tą 1/10 większą średnicę króćca który przebija nabój lub wchodzi w otwór konwertera/tłoczka. Do Parkera wchodzą konwertery od Lamy, natomiast konwertery od Parkera i owszem wchodzą do Lamy ale są już luźne. Skąd taki zbieg okoliczności? To nie do końca zbieg okoliczności, trzeba cofnąć się wstecz do początków działalności Lamy. Lamy ma wiele wspólnego z Parkerem, z czasem te podobieństwa zatarły się ale jak widać ciągle można dostrzec pewne podobieństwa. Założyciel Lamy zaczynał od sprzedawania piór Parker, potem stał się głównym dystrybutorem tych piór na Niemcy, inspirował się tymi piórami gdy zaczynał tworzyć własne. Charakterystyczna stalówka w Safari i pochodnych to nie wynalazek Lamy, to zmodyfikowana wersja stalówki Parkera, podobnie przyjęty własny standard naboi. Naboje Lamy można użyć w Parkerze, podobnie naboje Parkera można użyć w Lamy, trzeba mieć na uwadze te 0,1mm różnicy. I tak np.po wciśnięciu naboju do Lamy, można go wyjąć i wcisnąć do Parkera, będzie pasował, podobnie nabój Parkera tylko trzeba to robić delikatnie, nigdy na odwrót, przekładając nabój przebity w Parkerze ten będzie luźniejszy w Lamy.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję, nie wiedziałem o tym (muszę to za niedługo przetestować).

Dnia 28.12.2021 o 13:34, heyahero napisał:

W moich parkerach siedzą "czerwone" konwertery Lamy. Bo są tańsze od parkerowskich ;)

Nie wiem czy jest to aż taka wielka różnica w cenach :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...