Skocz do zawartości

Esterbrook 1,5 USD - prośba o pomoc w datowaniu i samodzielnej naprawie


Esterbrook

Polecane posty

Dzień dobry,

Znalazłam w piwnicy takie "cudo". Należało do mojej babci, która dostała je od swojej mamy.

Dowiedziałam się, że to Esterbrook "1,5 $" w kolorze "cracked ice blue green". Niestety mam problem z datowaniem - niektóre strony podają początek lat 40., inne (jak tu: https://www.liveauctioneers.com/item/98002811_esterbrook-dollar-fifty-pen-green-white-fp) połowę lat 30.

Sprawa najważniejsza: chciałabym je naprawić, bo to rodzinna pamiątka. Samodzielnie. Nie wiem czy stalówka będzie jeszcze pisać (wątpię, bo jak widać jest uszkodzona) - gdzie można nabyć oryginalną stalówkę Esterbrook "z epoki"? Ale przede wszystkim nie wiem czym zastąpić tę sparciałą pompkę do atramentu. Trudno mi nawet powiedzieć z jakiego materiału była wykonana - rozpada się w rękach, robi wrażenie starego kauczuku (?).

Będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

 

es.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecam daleko idącą ostrożność, masz tylko jedno takie pióro. Ja zaczynałem od garści chińczyków, gdy zepsułem bez żalu brałem inne. Gdy mi zależało, kupowałem następne takie samo. Spróbuj rozebrać sekcję (gumowe rękawiczki dla tarcia), jeśli nie da rady, zostaw na później albo do piórmistrza. Nie mocuj się, ebonitowy spływak łatwo złamać bo kruchy, z reguły wymaga praski do wyciśnięcia, takie są te vintage. Współczesne pióra o wiele łatwiej rozebrać. Natomiast z woreczkiem sprawa prosta, szukaj na Forum hasła: woreczki, gumki,  pompka, itp.,  zajrzyj tu:

https://www.piorawieczneforum.pl/topic/14362-gumki-i-szelak-źródło-w-polsce/?do=findComment&comment=196027

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Ann_gd napisał:

najbezpieczniej jednak oddać specjaliście, tym bardziej z uwagi na sentyment. Przemysław rozumie uczucia zaklęte w piórach i naprawia je starannie.

https://www.facebook.com/PenRepairShop/

Moim zdaniem to bezapelacyjnie najlepsze z możliwych rozwiązań, jeśli naprawdę zależy Ci na tej pamiątce. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Dnia 25.11.2021 o 17:27, MarcinEck napisał:

Nie bardzo widzę kto prócz Przemka mógłby naprawić Ci to pióro...

W PL chyba nikt, no może jakiś doświadczony konserwator zabytków lub były pracownik działu techniki operacyjnej SB (piszę poważnie, oni różne cuda robili - ich następcy to niestety tylko cienie), ale raczej tylko exterior niż interior.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...