Skocz do zawartości

Atrament szybko schnący


Nikodemos

Polecane posty

2 godziny temu, Rittel napisał:

To ile czasu schnie zależy nie tylko od atramentu, ale też pióra. Pilot Capless jest akurat dość mokry.

Dobrze w taki razie poprawie się pióro watherman allure f papier inter druk 70g. Jak by się wtedy ten tusz spisywał czy jakiś inny?

Edytowano przez Nikodemos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz bezpośredniość i ostry ton wypowiedzi ale szanowny kolego nie licz na jakieś sensowne odpowiedzi przy tak kuriozalnie zadawanych pytaniach. Jesteś ponad rok na forum, zadałeś w sumie dwa pytania na które nie da się odpowiedzieć. Nie jesteśmy wróżkami przy tak lakonicznie zadawanych pytaniach. Zacznijmy od tego, skąd przekonanie że dowolnym piórem można szybko pisać, skąd przekonanie że są w ogóle atramenty szybkoschnące? To nie jest takie oczywiste, jak wspomniano już w odpowiedziach, zależy wszystko od pióra, dokładnie jego stalówki, w jakiej "kondycji"jest ta stalówka, papier ma znaczenie. Pióro to nie jest długopis który jaki byś nie kupił ma praktycznie te same cechy. Padają już konkretne przykłady ale nie oczekuj że będą trafione. Nikt nie wie jak pisze stalówka w twoim Allure, jak jest ustawiona a ma to znaczenie. Są pióra potocznie określane mokre i suche, mokre podają więcej atramentu i tu nie ma szans na szybkie wysychanie w przeciągu paru sekund bo pióro podaje więcej atramentu, podkreślę atramentu nie tuszu, w piórach stosujemy atrament. Pióra suche bardziej mogłyby sprostać twoim wymaganiom bo podają mniej atramentu, ten ma szansę szybciej wyschnąć. To są takie dziwne zależności i nie ma jednej reguły, nie da się ot tak wysypać z rękawa gotowych propozycji. Do Allure wchodzą też uniwersalne naboje, możesz sam sprawdzić czy twoje pióro da ci to czego oczekujesz. Są naboje z atramentem dla leworęcznych, te atramenty szybko schną. W kioskach, marketach możesz za 6zł kupić paczkę naboi Cresco dla leworęcznych. Jeżeli twoje pióro będzie dobrze pisało na tych nabojach, uzyskasz to czego oczekujesz to wtedy można szukać czegoś podobnego, dostępnego w butelkach. Nawet w testach u kogoś dany atrament wcale nie musi osiągać takich samych parametrów jakie uzyskał testujący. To subiektywy, takie efekty uzyskał pan X na piórze marki Y, u pana T może wyjść zupełnie inny wynik bo użył pióra Z które ma zupełnie inne właściwości. Większość opinii to są subiektywne stwierdzenia i trzeba mieć to na uwadze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Syrius napisał:

 

Dziękuję za wszelkie porady muszę też podkreślić, że zrobiłem błąd, bo jeszcze tego pióra nie mam, ale właśnie będę zamawiać w najbliższym tygodniu więc stalówkę będę dopiero formować pod siebie jak można to tak nazwać. Teraz mam inne pióro no name stalówka zjechana pisze nim zwykłymi nabojami fresco i prędkość wysychania mnie nie zadowala jak będę mieć nowe pióro, to kupię wtedy te dla lewo ręcznych. A i takie pytanie, czy wspomniany watherman jest piórem suchym? Z góry przepraszam za tak chaotyczne pismo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

19 minut temu, Nikodemos napisał:

Dziękuję za wszelkie porady muszę też podkreślić, że zrobiłem błąd, bo jeszcze tego pióra nie mam, ale właśnie będę zamawiać w najbliższym tygodniu więc stalówkę będę dopiero formować pod siebie jak można to tak nazwać. Teraz mam inne pióro no name stalówka zjechana pisze nim zwykłymi nabojami fresco i prędkość wysychania mnie nie zadowala jak będę mieć nowe pióro, to kupię wtedy te dla lewo ręcznych. A i takie pytanie, czy wspomniany watherman jest piórem suchym? Z góry przepraszam za tak chaotyczne pismo.

Myślę że wymienienie pióra na takie które nie ma "zjechanej stalówki" to bardzo dobry pomysł. Widzisz taka stalówka najprawdopodobniej podaje dużo atramentu [może więcej niż kiedyś ponieważ jest zużyta]. Im atramentu jest więcej tym dłużej musi wysychać. Cienkie stalówki takie jak np podana przez Ciebie F podają zazwyczaj mniej atramentu niż stalówki grubsze np M, B czy BB albo flexy. Stalówki piór Japońskich często mają jeszcze cieńszą kreskę (podają jeszcze mniej atramentu). Nie posiadam wymienionego wyżej pióra więc do niego odnieść się nie potrafię ale ogólnie i w bardzo uproszczony sposób tak to działa. Pan Syrius ma wielką wiedzę jeśli chodzi o pióra i warto go słuchać.

44 minuty temu, Syrius napisał:

To są takie dziwne zależności i nie ma jednej reguły, nie da się ot tak wysypać z rękawa gotowych propozycji. Do Allure wchodzą też uniwersalne naboje, możesz sam sprawdzić czy twoje pióro da ci to czego oczekujesz. Są naboje z atramentem dla leworęcznych, te atramenty szybko schną. W kioskach, marketach możesz za 6zł kupić paczkę naboi Cresco dla leworęcznych

To bardzo dobra rada. Jeżeli twoja stalówka jest "zjechana" to po wymienieniu na nową dobrą i cienką jest duże prawdopodobieństwo że nie będziesz rozcierał atramentu ponieważ zwyczajnie będzie go mniej i będzie wysychał w zadowalającym tempie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...