Skocz do zawartości

Ktoś pomoże? ;)


ratmed91

Polecane posty

Dzień dobry.

Na początek jestem zafascynowany tym ile można dyskutować o piórach. Ja się na tym niestety totalnie nie znam i liczę, że ktoś mi tu pomoże.

Czytając to forum pogodziłem się już z tym że pióro Parkera mi będzie zasychać.

Więc szukam nowego.

Potrzebuję pióra które będzie dość eleganckie, maślane (?dobrze rozumiem, chodzi o to, że nie skrobie), dla leworęcznych, do pisania sporadycznego i okazjonalnego. Najlepiej żeby akceptowało takie ustrojstwo do wielokrotnego napełniania atramentu. Tłoczek?

Budżet ok 200zł. Da radę coś z tym zaradzić?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, ratmed91 napisał:

Czytając to forum pogodziłem się już z tym że pióro Parkera mi będzie zasychać.

Zaraz zaraz, nie do końca jest to prawdą, bo Parker Parkerowi nie równy. Porównując IMa do Urbana to się zgodzę, ale już do Sonneta nie. Sonnet startuje nawet po kilku dniach. Tu nie raz problem był opisany i w tym całym zasychaniu istotną rolę odgrywa też atrament. Natomiast z mojego podwórka, na którym mam Sonneta ze stalówką F i atramentem Sheaffer czarnym na razie nie słychać, żeby mi to pióro zaschło. Nie piszę nim czasem nawet tydzień. Rekord  padł w sierpniu - cały miesiąc wytrzymało. A atrament nie przyciemniał, bo na czarnym nie widać :). No ale w budżecie 200 zł kupisz raczej Sonneta z drugich rąk. Za to warto, bo w nim już nie ma stalówki gwoździowatej jak w tańszych modelach. Lekko sprężynuje nawet. A maślaność; tak się zowie gładką stalówkę, która nie drapie. Natomiast sprężystość to wiadomo co - inaczej lekka lub większa giętkość - takie stalówki kiedyś potrafiły różnicować grubość kreski. Mówi się o tym zjawisku "flex". Tak do 200 zł to bym Ci polecił naprawdę fajne pióro Faber - Castell Loom. Całe metalowe (ale bez obaw aluminium mało waży) i perfekcyjna w/g mnie ergonomia. Sekcja deczko karbowana, żeby się palce trzymały i nie ślizgały, stalówka jak to w Faber - Castell - przewidywalna. Po prostu ten producent stara się trzymać dobry poziom, ale wiesz jak jest. Zawsze można trafić na babola.
Słabszym punktem tego pióra jest klips. Piszę tak, bo jest ładny, sprężysty ALE Z PLASTIKU!!! Metalizowanego. Szkoda, że nie zrobili go z metalu, bo pióro byłoby perfekcyjne.
No ale ogólnie daję 9 punktów na 10. Poniżej zdjęcie:
bfefb231e24acabb57c8a8bd0ce8a8bc.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem właśnie zarekomendować Faber-Castell i to dokładnie ten model. Idealny wybór na tzw. "woła roboczego". Ergonomiczne, ekonomiczne i ma świetną stalówkę. Tylko jeszcze jedna kwestia - wolisz F czy M? Bo w przypadku F-C, to spora różnica. M to takie solidne, szerokie M, ale bardzo gładkie. Z kolei F to chyba najcieńsze F ze znanych mi europejskich piór. Jeśli wcześniej pisałeś np. Parkerem z F, to tu będzie sporo cieńsza kreska. Tłoczek (czy też konwerter) przyjmuje w standardzie international (czyli np. Schmidt, Schneider, Pelikan, F-C itp.)

Tak czy siak, pióro bardzo dobre, godne polecenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.10.2021 o 16:45, Franek napisał:

No ale w budżecie 200 zł kupisz raczej Sonneta z drugich rąk.

Do 200zł da się kupić Watermana Hemisphere, który będzie odpowiednikiem Sonneta. Oczywiście - stalówka gładka, ale raczej z tych szerszych (M). Wariant wykończenia może wpływać na cenę (wersja GT będzie chyba najtańsza), ale moim zdaniem to fajne piórko. Szczególnie w starszej wersji, z węższym pierścieniem na skuwce, ale za to nieco szerszym piórem ogólnie, zarówno w sekcji jak i korpusie (ta zmiana na węższe pióro jest również w parkerowskim Sonnecie).

PS. Przy zamykaniu piórka słychać miły dla ucha klik! ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...