Jump to content

Jak pisać piórem wiecznym?


Barpek

Recommended Posts

Przede wszystkim nacisk i kont pisania jest inny niż w długopisach. Piórem musisz nauczyć się mniej naciskać na powierzchnie, oraz że stalówka wymaga nieco większego kąta odchylenia od pionu niż długopis, co wnika z budowy stalówki i komfortu pisania. 

Powodzenia w pióro-wych przygodach :D 

Link to comment
Share on other sites

Osobiście uważam że niemniej ważną kwestią jest sam sposób trzymania narzędzia. Zasadniczo nie ma wielkich różnić w trzymaniu pióra, długopisu czy ołówka, ale zdarza mi się widzieć osoby trzymające przybory piśmiennicze w sposób tak wymyślny, że ciekawi mnie jak długo można tak pisać bez zmęczenia.

Streszczając wszystko co najważniejsze w jednym zdaniu: pióro trzymałbym między palcem wskazującym w kciukiem, oparte o palec środkowy ; pióro powinno być pochylone (nie trzymać w pionie ani pod wysokim kątem). Ponizej jest film jak to powinno wyglądać.

W przypadku pióra proponowałbym nieco mniejszy kąt pisania (między płaszczyzną kartki a piórem) tzn. trochę bardziej pochylić pióro.

Link to comment
Share on other sites

To twarde pióro. Pisałam nim z rok, a może dwa tak bez przerwy. Nie potrafię policzyć ile razy spadało, ile razy było wrzucone do torby, plecaka bez żadnego zabezpieczenia i przetrwało. Praktycznie bez rysy. Nadal pisze. Uwaga jeżeli nie będziesz nim pisać raz na kilka tygodni może mieć problem z ruszeniem, mój tak ma, ale wystarczy chwile nim poruszać, potrząsnąć i działa znowu. Myślę że nie trzeba demonizować pióra i mam nadzieje że nauka pisania będzie naprawdę przyjemna.

Link to comment
Share on other sites

Dnia 17.09.2021 o 20:43, Aventador13 napisał:

....ale zdarza mi się widzieć osoby trzymające przybory piśmiennicze w sposób tak wymyślny, że ciekawi mnie jak długo można tak pisać bez zmęczenia.

Fakt, ale pióro można trzymać tylko w prawidłowy (na filmie) sposób, inaczej nic z pisania nie będzie😕. Parker Vector jest twardy, mało wymagający, toleruje manierę pisania długopisem, a więc... niezbyt przydatny do nauki pisania piórem. Lepiej znaleźć z klasyczną, elastyczną stalówką. Wiem, że to droższe pióra, ale można coś dobrać i z marketowych, Zenith, Herlitz, i inne. Trzeba je najpierw przetestować w jakimś dobrym sklepiku. Pióro pisze ledwo muskając papier, naciśnięte daje wyraźnie szerszą kreskę i to jest jego niepowtarzalny urok, sens pisania piórem😃👍. Jak poznać na wstępnie miękką stalówkę? To cieńka blaszka, na pozór nic nie warta i słaba, ale pozory mylą🙃.

Link to comment
Share on other sites

Przypomniałem sobie🤔, przecież mam Pelikan Jazz, to dobra stalówka (Pelikan!), zdecydowanie lepsza od chińskich odpowiedników - polecam, pióro w sam raz dla małej dłoni. Jednak tutaj Pelikan podkopał swoją renomę, powszechnie znana jest słaba powłoka galwaniczna sekcji, no chyba, że teraz już to poprawili. 

Edited by Klerk
Link to comment
Share on other sites

Ja pelikana kupiłam jakieś 2 lata temu i potwierdzam w moim egzemplarzu sekcja się wyciera, pozostaje metal koloru miedzi. A myślałam że tylko mi tak się stało. Moja stalówka w Jazz jest raczej twarda, nacisk niewiele daje, ale pisze bez zarzutu. Sama stalówka jest świetna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...