Skocz do zawartości

Jak pisać piórem wiecznym?


Barpek

Polecane posty

Przede wszystkim nacisk i kont pisania jest inny niż w długopisach. Piórem musisz nauczyć się mniej naciskać na powierzchnie, oraz że stalówka wymaga nieco większego kąta odchylenia od pionu niż długopis, co wnika z budowy stalówki i komfortu pisania. 

Powodzenia w pióro-wych przygodach :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam że niemniej ważną kwestią jest sam sposób trzymania narzędzia. Zasadniczo nie ma wielkich różnić w trzymaniu pióra, długopisu czy ołówka, ale zdarza mi się widzieć osoby trzymające przybory piśmiennicze w sposób tak wymyślny, że ciekawi mnie jak długo można tak pisać bez zmęczenia.

Streszczając wszystko co najważniejsze w jednym zdaniu: pióro trzymałbym między palcem wskazującym w kciukiem, oparte o palec środkowy ; pióro powinno być pochylone (nie trzymać w pionie ani pod wysokim kątem). Ponizej jest film jak to powinno wyglądać.

W przypadku pióra proponowałbym nieco mniejszy kąt pisania (między płaszczyzną kartki a piórem) tzn. trochę bardziej pochylić pióro.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To twarde pióro. Pisałam nim z rok, a może dwa tak bez przerwy. Nie potrafię policzyć ile razy spadało, ile razy było wrzucone do torby, plecaka bez żadnego zabezpieczenia i przetrwało. Praktycznie bez rysy. Nadal pisze. Uwaga jeżeli nie będziesz nim pisać raz na kilka tygodni może mieć problem z ruszeniem, mój tak ma, ale wystarczy chwile nim poruszać, potrząsnąć i działa znowu. Myślę że nie trzeba demonizować pióra i mam nadzieje że nauka pisania będzie naprawdę przyjemna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.09.2021 o 20:43, Aventador13 napisał:

....ale zdarza mi się widzieć osoby trzymające przybory piśmiennicze w sposób tak wymyślny, że ciekawi mnie jak długo można tak pisać bez zmęczenia.

Fakt, ale pióro można trzymać tylko w prawidłowy (na filmie) sposób, inaczej nic z pisania nie będzie😕. Parker Vector jest twardy, mało wymagający, toleruje manierę pisania długopisem, a więc... niezbyt przydatny do nauki pisania piórem. Lepiej znaleźć z klasyczną, elastyczną stalówką. Wiem, że to droższe pióra, ale można coś dobrać i z marketowych, Zenith, Herlitz, i inne. Trzeba je najpierw przetestować w jakimś dobrym sklepiku. Pióro pisze ledwo muskając papier, naciśnięte daje wyraźnie szerszą kreskę i to jest jego niepowtarzalny urok, sens pisania piórem😃👍. Jak poznać na wstępnie miękką stalówkę? To cieńka blaszka, na pozór nic nie warta i słaba, ale pozory mylą🙃.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie🤔, przecież mam Pelikan Jazz, to dobra stalówka (Pelikan!), zdecydowanie lepsza od chińskich odpowiedników - polecam, pióro w sam raz dla małej dłoni. Jednak tutaj Pelikan podkopał swoją renomę, powszechnie znana jest słaba powłoka galwaniczna sekcji, no chyba, że teraz już to poprawili. 

Edytowano przez Klerk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pelikana kupiłam jakieś 2 lata temu i potwierdzam w moim egzemplarzu sekcja się wyciera, pozostaje metal koloru miedzi. A myślałam że tylko mi tak się stało. Moja stalówka w Jazz jest raczej twarda, nacisk niewiele daje, ale pisze bez zarzutu. Sama stalówka jest świetna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...