Skocz do zawartości

Polerowanie piór - jaka pasta


MarcinEck

Polecane posty

Stosujemy rozmaite środki i inne "patenty" do polerowania naszych ukochanych instrumentów piśmienniczych. Proponuję zrobić ich listę ze wskazaniem wad i zalet), z podaniem orientacyjnej ceny i miejsca, gdzie można dany produkt zakupić.

Zaczynam od sobie znanych (pierwszej pozycji używam ja sam, pozostałe polecali koledzy forumowi i nie tylko):

1. K2 Turbo, lekkościerna woskowa. Duża tuba 120g cena około 6 pln, dostępna na znanym serwisie aukcyjnym

2. Tamiya Compound, 22 g, cena około 20 pln, ten sam znany serwis aukcyjny (jest jej kilka rodzajów, może ktoś doda szczegóły?)

3. Plastmal Autpolitura, cena nieco ponad 9 PLN/200 ml., dostępna jak wyżej

.......

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. 3M Company 50383 Pasta polerska Ultrafine SE - Mleczko o śladowych właściwościach ściernych. Nie może być stosowane zatem jako pojedynczy środek usuwający rysy - jest to tzw. "finisher". Powinien być użyty po środkach mało ziarnistych, a dla bardzo wytrwałych "pucybutów" po średnio i grubo ziarnistych.
5. 3M Company 51677 Pasta polerska Perfect-it™ Famous Finish - Jest to produkt wykańczający - nadaje się do usuwania kolistych śladów po polerce. Jego zastosowanie jest niezbędne do uzyskania wysokiego, głębokiego połysku, bez śladów po polerce. Szczególnie ważne jest zastosowanie mleczka wykończeniowego przy polerowaniu czarnych kolorów - gdzie wszystkie niedoskonałości są widoczne. 

Ceny produktów w zależności od pojemności butli - od 65 do 250 zł. Produkt dostępny w dobrych sklepach modelarskich, sklepach motoryzacyjnych i na portalu aukcyjnym. Środku mogą być używane w polerce ręcznej - odpowiednie gąbki polerskie lub maszynowo. Niestety cena godna tylko 3M.

Wiem, że jest stosowany, gdzie inne środki nie dają rady uzyskać efektu "perfect 12 na 10". Osobiście używałem go do polerki (miałem próbkę), ale to opowieść nie na to forum.

1 godzinę temu, MarcinEck napisał:

2. Tamiya Compound, 22 g, cena około 20 pln, ten sam znany serwis aukcyjny (jest jej kilka rodzajów, może ktoś doda szczegóły?)

Tamiya Compound (87068 - czerwony napis na tubie) - gruboziarnisty
Tamiya Compound (87069 - niebieski napis na tubie) - drobonoziarnisty
Tamiya Compound (87069 - szary napis na tubie) - finisher

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście jestem dość ostrożny w stosowaniu do piór preparatów przeznaczonych do innych rzeczy np typowo lakierniczych. Mam kilka past polerskich do lakierów, które dają niesamowite efekty przy polerowaniu samochodu, motocykla. Jednak nie używam ich do piór z obawy przed wystąpieniem jakiejś niechcianej reakcji na plastiku (na jednym z forów czytałem, że komuś po ozonowaniu butów motocyklowych przebarwiły się elementy plastikowe - z czarnych zrobiły się szaro-żółte). Fakt, że w samochodzie są również elementy z różnych tworzyw, jednak ich wielkość i powierzchnia różnią się zdecydowanie od piór, więc reakcje zachodzące na elemantach samochodzu mogą być niezauważalne, a takie same na piórze będą nie do zaakceptowania. Nie twierdzę, że pasty do lakierów są złe, tym bardziej, że nie miałem takiego przypadku (gdyż ich nie stosowałem ;)), ale z ostrości wolę stosować preparaty stosowane w modelarstwie, zwłaszcza redukcyjnym, gdzie niemal wszystkie elementy są z plastiku lub żywicy - podobnie jak w piórach. W związku z tym ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji w zasadzie jest zerowe, a efekty niesamowite. Dotychczas stosowałem właśnie pasty Tamiya (z niebieskim i srebrnym/szarym napisem) i dla mnie efekt jest bardzo zadowalający - na piórach znikają rysy, smugi i nie ma śladów polerowania o których powyżej wspominał @Ruffio. Miałem również pastę Revella, ale mi osoboście nie podchodziła, a efekty które uzyskiwałem były dalekie od oczekiwanych. 

Edytowano przez Ice
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Ice napisał:

[..] nie używam ich do piór z obawy przed wystąpieniem jakiejś niechcianej reakcji na plastiku [..]

Masz rację - niechciana reakcja zawsze może nastąpić, tylko nigdy tego nie wiesz kiedy i z czym. Tylko jak się dowiedzieć co z czym stosować? Ktoś na ochotnika poświęci Pelikana?

 

Tamiya fajne rzeczy robi. Modele, kleje, szpachle modelarskie (ładnie pachną) i jak widać skuteczne polerki. Cenowo też korzystnie, choć trochę dziwne jak na firmę z Japonii.

Przed chwilą, Ice napisał:

Zapomniałem dodać, że do osiągnięcia efekt wow!!! niezbędne jest włożenie dość dużo wysiłku - to taka wzmianka zapobiegawcza przed rozczarowaniami - na wypadek, jakby ktoś pomyślał, że kupi tą pastę, potrze trzy razy i już będzie suuuper. 

Cierpliwy jak pucybut

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Ruffio napisał:

Masz rację - niechciana reakcja zawsze może nastąpić, tylko nigdy tego nie wiesz kiedy i z czym. Tylko jak się dowiedzieć co z czym stosować? Ktoś na ochotnika poświęci Pelikana?

 

 

Używałem K2 Tempo i używam zarówno do Pelikanów jak i do innych piór  (nieprawdą jest jakobym nie miał innych piór i... 😉 miał uczulenie na inne marki 🙂

I mogę powiedzieć, że nigdy nie miałem problemów z piórami po zastosowaniu pasty K2 Tempo, żadnej zmiany koloru, żaden Pelikan nie zmienił się w Jinhao, (odwrotnie (niestety) też nie). Jedyne co może się przydarzyć, to lekka utrata błysku, jako że jest to pasta z zawartością wosku, więc może on nieco zmatowieć, zwłaszcza w zetknięciu z balsamicznym i krystalicznym powietrzem krakowskim (tzw. smog wawelski)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Ruffio napisał:

Masz rację - niechciana reakcja zawsze może nastąpić, tylko nigdy tego nie wiesz kiedy i z czym. Tylko jak się dowiedzieć co z czym stosować? Ktoś na ochotnika poświęci Pelikana?

Oczywiście, że tak. Ale można nieco zminimalizować ryzyko używając do polerowania plastiku środków przeznaczonych do plastiku ;) Jeśli chdzi o testera, to ja swoje pióra (w tym Pelikana) polerowałem tymi pastami i efekt jest nieźle widoczny na tym zdjęciu 

ee8a5389ee13b065.jpg

Ten ptaszor był w świetnym stanie, więc nie trzeba było jakiś drastycznych metod wdrażać, ale kilkadziesiąt lat wpłynęł na jego powierzchnię. Po paście Tamiya wygląda jak dopiero wyjęty z pudełka :)

Oczywiście nie oznacza to, że inne pasty będą gorsze. 

Edytowano przez Ice
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ice - dzięki, pasta proponowana przez Ciebie wygląda na świetną. Osobiście zamierzam zaopatrzyć się w wersję drobnoziarnistą i w tę drugą, "wykończeniową"

Ale mnie zależało też na tym, żeby zrobić dłuższą listę takich specyfików, z wskazaniem do jakich celów dana pasta się nadaje, a przy jakich sprawdza się gorzej. Oraz z ewentualnymi ostrzeżeniami typu - uwaga, nie nadaje się np. do celuloidu... No i z podaniem przybliżonych cen.

Tak przy okazji - to w sklepie modelarskim w pobliżu dowiedziałem się, że pewnie z powodu pandemii od około 1,5 roku jest duży problem z dostawami różnych towarów z Japonii. I past polerskich też to niestety dotyczy...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Później od siebie postaram się wymienić i opisać stosowane przez mnie pasty do elementów metalowych w tym pozłacanych/chromowanych. Co do cen to nie wiem, czy obecnie ma to większy sens, ponieważ zmieniają się dość dynamicznie, chociażby z powodów o których wspomniałeś powyżej, a wpisując w wyszukiwarkę nazwę można dość łatwo odnaleźć aktualne oferty. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onegdaj popełniłem gruby błąd, chciałem odtłuścić/wyczyścić pióro alkoholem. Nie wiedziałem, że było woskowane, prawdopodobnie wosk carnauba, bo nie do odróżnienia, a ja ten efekt zepsułem😨. Aby to naprawić użyłem pasty/wosku do nagrobków, pomogło ale to już nie to samo😕. Nie mam, nie używam past, wziąłem co było pod ręką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie staram się nie polerować i woskować piór z tworzyw sztucznych - wolę je w stanie takim jakim zdobyłem, ewentualnie przecieram "ściereczką jubilerską"

Jeżeli już obróbka mechaniczna to używam czegoś takiego:

SONAX Preparat do regeneracji lakieru samochodowego

Jest to płynny preparat bardzo, bardzo delikatnie ścierny i na bazie wody (nie rozpuszczalników) więc trzeba wykazać cierpliwość. Ale kończę zawsze na sucho (tylko "przecieram" pióra łącznie ze stalówką) "ściereczką jubilerską".

Do wykończenia piór metalowych używam samochodowego, półpłynnego i miękkiego wosku na bazie wody (ostatnio TURTLE WAX), i na koniec przetarcie ściereczką jubilerską, lakierowanych piór absolutnie nie obrabiam obróbką ścierną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 9.09.2021 o 08:13, MarcinEck napisał:

2. Tamiya Compound, 22 g, cena około 20 pln, ten sam znany serwis aukcyjny (jest jej kilka rodzajów, może ktoś doda szczegóły?)

Są 3 rodzaje - różnią się gradacją opis chyba wszystko wyjaśnia. 🙂

87068 - Coarse

Pasta polerska Tamiya Compound Coarse 87068 do wstępnego polerowania. Jest to gruboziarnista pasta polerska przeznaczona do usuwania głębokich zarysowań powierzchni. Zalecane jest nakładanie na polerowaną powierzchnię suchą i pozbawioną pyłu bezpośrednio z tuby lub za pomocą aplikatora. Ze względu na swoją gradację nadaje się do polerowania szorstkich powierzchni, jak również takich o większych rysach. Z powodzeniem można ją również zastosować do przygotowania modelu plastikowego przed malowaniem – czy to pędzlem czy aerografem. Można ją stosować na elementach przeźroczystych.

Pastę usunąć z powierzchni za pomocą wody. 

87069 - Fine

Pasta polerska Tamiya Compound Fine 87069 do wstępnego polerowania. Jest to drobnoziarnista pasta polerska przeznaczona do usuwania zarysowań powierzchni. Zalecane jest nakładanie na polerowaną powierzchnię suchą i pozbawioną pyłu bezpośrednio z tuby lub za pomocą aplikatora. Ze względu na swoją gradację nadaje się do wygładzania drobnych nierówności na polerowanych powierzchniach oraz do nadawania połysku. Z powodzeniem można ją również zastosować do przygotowania modelu plastikowego przed malowaniem – czy to pędzlem czy aerografem. Można ją stosować na elementach przeźroczystych.

Pastę usunąć z powierzchni za pomocą wody. 

87070 - Finish

Pasta polerska Tamiya Compound Finish 87070 do polerowania. Jest to drobnoziarnista pasta polerska przeznaczona do końcowego polerowania powierzchni i powłok lakierniczych. Zalecane jest nakładanie na polerowaną powierzchnię suchą i pozbawioną pyłu bezpośrednio z tuby lub za pomocą aplikatora. Ze względu na swoją gradację nadaje się do nadawania końcowego połysku na lakierach. Można ją stosować na elementach przeźroczystych.

Pastę usunąć z powierzchni za pomocą wody. 

 

Im większa numeracja, tym drobniejsze ziarno.. (delikatniejsza).

 

 

Edytowano przez Czarodziej
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MarcinEck napisał:

@Trevorze, dzięki,

Mam wobec tego pytanie : czy na zdjęciu jest ten sam produkt w 2 różnych opakowaniach, czy też tuby się różnią między sobą nie tylko rozmiarami?

No i przy okazji - gdzie toto upolować i z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

 

Marcinie, na zdjęciu jest ten sam produkt, był dostępny w dwóch opakowaniach (do wyboru) tj. 75 ml  i 200 ml 

Użyłem czasu przeszłego, ponieważ pastę kupowałem na znanym portalu aukcyjnym, zwanym "alledrogo" kilka lat temu i nie mam pewności, czy obecnie jest tam osiągalna...

Co do ceny, o ile pamięć mnie nie myli...  za 75 ml zapłaciłem wówczas ok. 30 - 35 PLN natomiast, za 200 ml należało liczyć się z wydatkiem w granicach 100 PLN.

p.s.

poniższe zdjęcie przedstawia tubę, którą posiadam, używałem i zakupiłem w miejscu o którym wyżej wspomniałem.

xJC2yPL.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna mała sugestia - pasty Tamiya po otwarciu i dłuższym okresie nieużywania potrafią wyschnąć i lekko stwardnieć w okolicach zakrętki. Jeśli tak się stanie, to przy ponownym odkręceniu tuby nie musimy wyrzucać tej wyschniętej pasty, ponieważ jeśli dodamy trochę wody przy polerowaniu pasta odzyska swoje właściwości :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...