Jump to content

PERFECTO SUPERIOR II - pytania do znających ten model


Tyci

Recommended Posts

Witam, właśnie kupiłem (zresztą całkiem przypadkowo) to pióro - niestety informacji o nim praktycznie nie ma:

1. Wiem, że produkowane było w Wuppertal i raczej na export do Skandynawii i Włoch (?) - czy Perfecto to brand  exportowy jakiejś innej marki czy niezależny producent? Wyglądem nie jest raczej podobne do innych niemieckich wyrobów. Natomiast ze skromnych zasobów internetu można wyczytać, że były to pióra dość drogie lokowane w okolicy MB i Pelikana - w jednej starej reklamie ceny piór Perfecto były ok. 50% wyższe od MB.

2. W jaki sposób demontuje się spływak i stalówkę z sekcji - czy po prostu "wyciąga się", czy też jest zastosowany jakiś patent typu wkręcany pierścień lub coś podobnego.

3. To samo dotyczy tłoka i jego demontażu.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli to pióro wygląda tak:

febpens005.jpg

(źródło: https://mrgoldfink.blogspot.com/2009/03/perfecto-ii-superior-wonderful-pen.html / https://www.fountainpennetwork.com/forum/topic/96434-fs-highly-attractive-full-gold-filled-perfecto-superior-ii-looks-bit-like-pelikan-520nn/)

...to całkiem ładne piórko ;) Patrząc na materiały i wykończenie, to opcja eksportowa może być dobrym tropem. BTW - jak poszukasz sobie pióra Nero III, to zobaczysz podobny klips.

Też się kiedyś zastanawiałem, czy istniały firmy/producenci OEM, które były podwykonawcami dla większych producentów, a jednocześnie produkowały swoje modele na eksport np. dla sieci lub znanych domów handlowych? Stąd mogłaby się brać mniejsza popularność i dostępność, ale przy zachowaniu wysokiej jakości produktu.

Co do pkt. 2 i 3, to proponowałbym jednak kontakt z Pendoktorem.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi:

1. co do zdjęć to teraz niebardzo - jestem na wakacjach, tak to jest prawie to co na zdjęciu, ale w moim egzemplarzu tylko skuwka jest metalowa (też zresztą pozłacana), reszta tworzywo

2. jeśli chodzi o pytanie o rozmontowanie to liczyłem, że ktoś wie "na szybko" - z tym powoli sobie dojdę - prześwietlimy i wszystko będzie widać

Link to comment
Share on other sites

18 godzin temu, Tyci napisał:

2. jeśli chodzi o pytanie o rozmontowanie to liczyłem, że ktoś wie "na szybko" - z tym powoli sobie dojdę - prześwietlimy i wszystko będzie widać

Najlepiej zacząć od małych kroczków. Płukanie, moczenie, delikatne próby... Później pewnie dalsze płukanie i moczenie :P

PS. Kupiłem kiedyś Soenneckena S6. Wszystko działa jak należy, ale fakt faktem - od czasu do czasu chciałbym wyjąć z sekcji spływak ze stalówką, chociażby żeby dokładniej wyczyścić pióro z atramentu. Na razie spływak nawet nie drgnie, a ja po prostu poświęcam więcej czasu na czyszczenie ;)
Jak przyjdzie jakaś silna potrzeba i "nie będę musiał" kupić kolejnego atramentu lub pióra, to pewnie podrzucę go Przemkowi Dudkowi, żeby zerknął na to "w wolnej chwili". Mało wiem o tym piórze i pewnie nie dość, że bym się sporo stresował mocując się z tą sekcją, to jeszcze, znając moje szczęście, skończyłbym z piórem w częściach. Natomiast biorąc z półki taką "lamę" 69 jestem w stanie rozmontować ją do części pierwszych, łącznie ze skuwką, a następnie nasmarować i złożyć do stanu pierwotnego. Ale zanim do tego doszło znalazłem info o tym, że to jest możliwe i że samo pióro zostało tak skonstruowane, by dało się to zrobić bez żadnych narzędzi.

Także podstawą w tych kwestiach jest chyba cierpliwość i zbrojenie się w odpowiednią wiedzę i toolsy ;)

Link to comment
Share on other sites

No właśnie - najlepiej jest prześwietlić pióro i wszystko widać (niestety w tej chwili już wiem, że nie mam takiego sprzętu "pod ręką" - może za niedługo będzie - najbliższy o którym wiem jest gdzieś w Katowicach) - metoda małych kroczków w tym przypadku jest niewskazana - na spływaku widać ślady po próbie demontażu i to wzmaga czujność. Rozmontować niestety muszę, gdyż stalówka wymaga lekkiego profilowania. Może jutro lub w poniedziałek wstawię fotki.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Oto zdjęcia - pióro po tuningu stalówki i czyszczeniu - nie zwracajcie uwagi na papier - pod ręką miałem zwykły papier xero. Jeśli chodzi o moje wrażenia to pióro jest średnio mokre, stalówkę uważam za bardzo dobrą - pisze bardzo gładko z leciusieńkim feedback'iem i jest dość elastyczna (nie mylić z flexem), przy naciśnięciu można "wycisnąć" tak z F do B, ale ja się raczej we flexowanie nie bawię. Tak sądząc po jakości pisania (stalówka) to musiało być pióro wyższej klasy. BTW. znalazłem artykuł o piórach na szwedzkim rynku (też po szwedzku) i w tej chwili nie do końca go rozumiem - czekam na początek października, aż studenci zaczną naukę to będę wiedzieć więcej.

https://images90.fotosik.pl/533/0be15d54d16a036emed.jpg

https://images91.fotosik.pl/533/2f07db62ea8f431bmed.jpg

https://images91.fotosik.pl/533/3afc364d62fdd109med.jpg

https://images89.fotosik.pl/534/b559cb788eef37edmed.jpg

https://images91.fotosik.pl/533/06aa3d9a208e8c68med.jpg

https://images89.fotosik.pl/534/ae09dfbb9b5c4455med.jpg

Edited by Tyci
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...