Jump to content

polskie atramenty lat 70./80. XX wieku


Uta
 Share

Recommended Posts

Szanowni Państwo

W ramach mojej pracy magisterskiej na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie zajmuję się obiektami fotograficznymi z lat 70./80. polskiej artystki Zofii Rydet. Używała ona do podmalowania fotografii czarnej farby. Mam przypuszczenia, że jest to farba plakatowa oraz atrament/tusz. By to potwierdzić poszukuję kart charakterystyki produktów z tamtego czasu (głównie natrafiam na firmę Astra) albo informacji o ich składzie, a dokładnie spoiwie. Kieruję więc pytanie, czy ktoś z Państwa wie na jakim spoiwie były produkowane wówczas atramenty i jakie firmy były dostępne w sklepach papierniczych? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Przepraszam, jeśli umieściłam pytanie w nieodpowiednim miejscu forum.

Z wyrazami szacunku

Uta Hanusek

Link to comment
Share on other sites

Tusze robiły Gdańskie Zakłady Papiernicze, Spółdzielnia Pracy "Zespół" w Warszawie.

Mogły też być przywożone z Czechosłowacji lub NRD, w ramach prywatnego handlu. A to oznacza sporo możliwości. Tym bardziej że były tam też produkty ze "zgniłego Zachodu" o niebo lepszej jakości niż nasze demoludowe, a cena nie zabijała, choć była duża różnica w cenie.

Link to comment
Share on other sites

Swego czasu na naszym Forum była dosyć obszerna dyskusja o polskich atramentach :

prócz tego podpytałbym co starszych fotografów jakie oni stosowali środki do retuszu, czy też podmalowywania... (tak na gorąco, z pamięci : np. Rolke, Plewiński...) czy inni z tego pokolenia), słowem fotograficy, którzy w latach 70-80 byli w pełni rozkwitu twórczości...

Link to comment
Share on other sites

@firewall @MarcinEck @Tyci bardzo dziękuję za cenne wskazówki i podpowiedzi, zapoznam się z załączonym wątkiem o atramentach.

Rydet retuszowała swoje fotografie, wówczas używała zapewne polecanych tuszy chińskich. Jednak obiekty z cyklu, którym się zajmuję, odbiegają znacząco od standardowych fotografii, są to zwinięte w tuby i posklejane fotografie. Na czarno pomalowane są duże powierzchnie. Stąd pytanie, jak kształtowały się ceny i dostępność atramentów i tuszy? Przypuszczam, że atramenty były dostępne, szczególnie, że artystka prowadziła sklep papierniczo-zabawkarski. A tusze? Zapewne wybrała "farbę" która była wydajniejsza i miała ją po ręką.

I jeszcze, przeglądając forum natrafiłam na informacje że tusze firmy Astra specyficznie pachniały, jaki to był zapach i z czego wynikał?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Pozdrawiam

 

Link to comment
Share on other sites

Zakładam, że odróżniasz atrament (encre po francusku) od tuszu kreślarskiego (encre de Chine). O ile wiem, to w fotografii chyba raczej stosowano do retuszu ten drugi, jako niezmywalny i po zaschnięciu niewrażliwy na wodę...

(Napełnienie zaś pióra wiecznego tuszem kreślarskim to jednorazowa przyjemność, bo potem trzeba pióro wyrzucić ;-))

Ktoś na Alle sprzedaje tusz kreślarski Astra z chyba 83 roku. Może kup i powąchaj...

https://allegrolokalnie.pl/oferta/tusz-astra-perla-prl-dla-kolekcjonerow

No i może postaraj się skontaktować z Konradem, producentem atramentów KWZ Inks (jest strona www, http://www.kwzink.com/?lang=pl), to chemik z wykształcenia, no i działa w tej branży, może Ci podpowie czym to mogło pachnieć..

A twórczość i osoba Pani Rydet bardzo ciekawe i mnie osobiście nieznane dotychczas, więc dziękuję za wskazanie...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Pewnie po takim okresie czasu to już nieistotne ale w przeciwieństwie do farby, opartej na sproszkowanych pigmentach stałych zawieszonych w spoiwie (+ ewentualny rozpuszczalnik), typowy atrament wcale nie zawiera spoiwa, a tylko wodorozpuszczalny barwnik i rozpuszcalnik (woda) plus substancje pomocnicze poprawiające trwałosc i własnosci mechanicze (lepkosc, smarnosc), oraz konserwanty. 

Edited by Rex
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...