Jump to content

polskie atramenty lat 70./80. XX wieku

Uta
 Share

Recommended Posts

Szanowni Państwo

W ramach mojej pracy magisterskiej na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie zajmuję się obiektami fotograficznymi z lat 70./80. polskiej artystki Zofii Rydet. Używała ona do podmalowania fotografii czarnej farby. Mam przypuszczenia, że jest to farba plakatowa oraz atrament/tusz. By to potwierdzić poszukuję kart charakterystyki produktów z tamtego czasu (głównie natrafiam na firmę Astra) albo informacji o ich składzie, a dokładnie spoiwie. Kieruję więc pytanie, czy ktoś z Państwa wie na jakim spoiwie były produkowane wówczas atramenty i jakie firmy były dostępne w sklepach papierniczych? Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wskazówki.

Przepraszam, jeśli umieściłam pytanie w nieodpowiednim miejscu forum.

Z wyrazami szacunku

Uta Hanusek

Tusze robiły Gdańskie Zakłady Papiernicze, Spółdzielnia Pracy "Zespół" w Warszawie.

Mogły też być przywożone z Czechosłowacji lub NRD, w ramach prywatnego handlu. A to oznacza sporo możliwości. Tym bardziej że były tam też produkty ze "zgniłego Zachodu" o niebo lepszej jakości niż nasze demoludowe, a cena nie zabijała, choć była duża różnica w cenie.

Swego czasu na naszym Forum była dosyć obszerna dyskusja o polskich atramentach :

prócz tego podpytałbym co starszych fotografów jakie oni stosowali środki do retuszu, czy też podmalowywania... (tak na gorąco, z pamięci : np. Rolke, Plewiński...) czy inni z tego pokolenia), słowem fotograficy, którzy w latach 70-80 byli w pełni rozkwitu twórczości...

@firewall @MarcinEck @Tyci bardzo dziękuję za cenne wskazówki i podpowiedzi, zapoznam się z załączonym wątkiem o atramentach.

Rydet retuszowała swoje fotografie, wówczas używała zapewne polecanych tuszy chińskich. Jednak obiekty z cyklu, którym się zajmuję, odbiegają znacząco od standardowych fotografii, są to zwinięte w tuby i posklejane fotografie. Na czarno pomalowane są duże powierzchnie. Stąd pytanie, jak kształtowały się ceny i dostępność atramentów i tuszy? Przypuszczam, że atramenty były dostępne, szczególnie, że artystka prowadziła sklep papierniczo-zabawkarski. A tusze? Zapewne wybrała "farbę" która była wydajniejsza i miała ją po ręką.

I jeszcze, przeglądając forum natrafiłam na informacje że tusze firmy Astra specyficznie pachniały, jaki to był zapach i z czego wynikał?

Z góry dziękuję za odpowiedzi!

Pozdrawiam

Zakładam, że odróżniasz atrament (encre po francusku) od tuszu kreślarskiego (encre de Chine). O ile wiem, to w fotografii chyba raczej stosowano do retuszu ten drugi, jako niezmywalny i po zaschnięciu niewrażliwy na wodę...

(Napełnienie zaś pióra wiecznego tuszem kreślarskim to jednorazowa przyjemność, bo potem trzeba pióro wyrzucić ;-))

Ktoś na Alle sprzedaje tusz kreślarski Astra z chyba 83 roku. Może kup i powąchaj...

https://allegrolokalnie.pl/oferta/tusz-astra-perla-prl-dla-kolekcjonerow

No i może postaraj się skontaktować z Konradem, producentem atramentów KWZ Inks (jest strona www, http://www.kwzink.com/?lang=pl), to chemik z wykształcenia, no i działa w tej branży, może Ci podpowie czym to mogło pachnieć..

A twórczość i osoba Pani Rydet bardzo ciekawe i mnie osobiście nieznane dotychczas, więc dziękuję za wskazanie...

• 8 months later...

Pewnie po takim okresie czasu to już nieistotne ale w przeciwieństwie do farby, opartej na sproszkowanych pigmentach stałych zawieszonych w spoiwie (+ ewentualny rozpuszczalnik), typowy atrament wcale nie zawiera spoiwa, a tylko wodorozpuszczalny barwnik i rozpuszcalnik (woda) plus substancje pomocnicze poprawiające trwałosc i własnosci mechanicze (lepkosc, smarnosc), oraz konserwanty. 

Edited by Rex