Skocz do zawartości

Polecane posty

Cześć, 

od zawsze pamiętam, że używałem pióra do pisania, ale nigdy jakoś szczególnie nie skupiałem się przy jego wyborze. Przez ostatnie lata pisałem Parkerem z serii IM black GT ze stalówką F, którego dostałem na 18 urodziny. Będą laikiem w wyborze piór muszę prosić o polecenie paru dobrych egzemplarzy do kwoty 400 zł +/-.

- Wymiarowo parker dobrze leży w mojej dłoni, nie lubię małych piór jako że mam dość duże ręce.

- Zastanawiam się jeszcze nad stalówką M. M jest równe M u innych producentów?

- myślałem o "miększej" stalówce; ta z Parkera jest bardzo sztywna

- dobrze, gdyby pióro nie szarpało papieru 

Z góry dzięki 

Edytowano przez Asaro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Rozmiary stalówek różnią się w zależności od producenta, a czasami nawet konkretny egzemplarz stalki może mieć widoczną rozbieżność między innymi stalówkami tego samego rozmiaru.

Miękka stalówka to bardzo rzadki przypadek we współczesnych piórach. W podanym pułapie cenowym przychodzi mi do głowy Pineider Avatar, ale ma kiepską sekcję (uchwyt). Miękkie stalówki mają też Pelikany, ale jedynie model w takim budżecie to M200, który jest bardzo małym piorem.

Żadne pióro nie powinno drapać. To da się skorygować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowany)

Widzę, że Pelikany mają tłokowy system napełniania. Jest to jakoś bardzo uciążliwe w użytkowaniu?

I czy mogę użyć atramentu Parkera do pelikana? Nie chciałbym przez przypadek uszkodzić pióra.

Edytowano przez Asaro
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.05.2021 o 16:48, Asaro napisał:

Warto zainwestować w Pelikany? Są droższym wyborem od takich parkerów.

tak jak kolega wyżej pisze. Szukaj używanych piór. Zapłacisz mniej za piórko albo kupisz wyższy model. Stare mają często złotą stalówkę 14k z flexem. Oczywiście bana na nie mają wszyscy leworęczni w tym m.in. ja. Leworęczność załatwiła mi Conway'a :rolleyes:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pozycji laika który piórem pisze już od ponad 30stu lat mogę Ci dać parę skromnych rad nauczony doświadczeniami ;)

- Dobrze pisać potrafi nawet pióro za 3,50 zł dla dzieci z Marketu (ostatnio testowałem takie i byłem w szoku że aż tak fajna stalówka za grosze), wybór pióra jest tak indywidualny że nikt nie doradzi Ci idealnie, każdy ma inny gust, inną rękę, inne nawyki podczas pisania, użytkuje pióro w innych warunkach. Musisz się sam zdecydować tylko sugerując się nieznacznie radami innych, decyzja należy tylko do Ciebie i kieruj się swoim instynktem.

- Przy takim wyborze narzędzi do pisania warto nie kierować się wyglądem w sklepach lub opiniami na forum lub z FB, nic nie zastąpi wzięcia do ręki i nawet suchą stalówką przejechania kilka razy po papierze. Jeśli Ci się spodoba pióro wizualnie i dotykowo i ma opinię solidnej i przemyślanej konstrukcji to bierz i nie patrz na zdanie innych. Większość piór powyżej 80 zł pisze bardzo dobrze i raczej nie ma powodu do zmartwienia że coś pójdzie nie tak. Pamiętaj że wyważenia pióra, ułożenia sekcji w ręku, oraz gładkości stalówki nie zobaczysz na zdjęciu w sklepie internetowym ani o nim nie przeczytasz w opisie produktu.

- Stalówka wielkości M jest dla mnie osobiście fajna, ale piszę nią tylko notatki, najczęściej w domu. Mka może być jednak za gruba w wypełnianiu formularzy, gruba kreska sprawia że aby pismo było czytelne musi być szerzej i ciut wyżej pisane, i czasem zmieszczenie swojego podpisu w rubryczce może być kłopotliwe. Plusem Mki jest dobra jej widoczność i przy Astygmatyźmie czy innych wadach wzrodku lub w kiepskim oświetleniu jest bardzo czytelna nawet bez okularów czy dodatkowego światła. Suche lub cienkie stalówki piszą zazwyczaj dobrze na każdym papierze, te mokre dające większą ilość atramentu lub grubsze mogą wymagać już lepszego. Nie jest to regułą, są przecież różne atramenty różnie piszące na różnych stalówkach. Urzędy i firmy często mają druki lub papier kiepskiej jakości, warto to wziąć to pod uwagę. (używam Mki i często poza domem piszę do góry nogami stalówki by zmieścić się w wymaganym miejscu, dodatkowo pióro daje wtedy ciut mniej atramentu i nie przebija się pismo na drugą stronę lub nie rozlewa się szeroko na kiepskim podłożu).

- Jeśli to ma być pióro na długie lata to bierz konstrukcję solidną, uznanych marek z szlachetnych materiałów, warto zaczekać i wydać więcej. Być może wtedy wnuki docenią twoje pióro nie tylko jako pamiątke po dziadku kurzącą się w szufladzie. I pamiętaj że pisząc jednym piórem przez lata przyzwyczaisz się do niego i pismo twoje się będzie z wiekiem poprawiać w kształcie i szybkości. Zmieniając pióra ciężko się przestawiać i może to troszkę potrwać.

- Używane pióra starych konstrukcji w dobrym stanie są często o wiele lepsze niż nowoczesne, o ile stalówka nie jest zajechana a system napełniania szczelny i w dobrym stanie to stare dobre pisadła nie dość że stylowo wyglądają to są często wygodniejsze i zapewne przeżyją nowoczesne modele. No i mają to coś w sobie, ten czar solidności i rzetelności kiedy ilość nie była jakością, jak mawiam -Jest ten lans i frajda. - (niedawno dopiero to odkryłem usiłując znaleźć swojego świętego grala wśród piór, w tym czasie wydałem sporą ilość gotówki na nowoczesne produkcje). Retro jest zazwyczaj wygodne i z klasą :)

- To pióro ma Ci się podobać, jeśli czujesz że je chcesz mieć to nawet jeśli z początku nie leży za dobrze w ręku to po jakimś czasie zapewne się przyzwyczaisz jak Ci się bardzo ono podoba. Nie oszukujmy się równie dobrze i pewnie wygodniej pisze się piorem kulkowym, posługujemy się wiecznym piórem głównie dlatego że nam się one podobają, nie tylko dla ich zalet. Jeśli pióro robi na tobie wrażenie kiedy je zobaczysz i nie mija jak weźmiesz je do ręki to znaczy że to TWOJE pióro!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pinky napisał:

- Dobrze pisać potrafi nawet pióro za 3,50 zł dla dzieci z Marketu (ostatnio testowałem takie i byłem w szoku że aż tak fajna stalówka za grosze), wybór pióra jest tak indywidualny że nikt nie doradzi Ci idealnie, każdy ma inny gust, inną rękę, inne nawyki podczas pisania, użytkuje pióro w innych warunkach. Musisz się sam zdecydować tylko sugerując się nieznacznie radami innych, decyzja należy tylko do Ciebie i kieruj się swoim instynktem.

Dobrze wspominam pióro paper mate. Bardzo fajnie śmigało płynnie po kartkach. Jedyny problem że ciągle pękało i pamiętam zawsze je kropelką miałem poklejone z każdej strony. Gdybym mógł wymienić w moim obecnym piórze stalówkę na tą z paper mate, to nie musiałbym mieć żadnego pióra nowego nigdy :)
Pióro wieczne, Metalic Black, mix wzorów

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...