Skocz do zawartości

POJEDYNEK Atrament vs Barwnik


PaJaC

Polecane posty

Hej,

 

Zrobiłem krótki pojedynek pomiędzy barwnikami Food Colours 18zł/135ml, a markowymi atramentami Sheaffer 30zł/50ml i Rohrer & Klinger 23zł/50ml. Wybaczcie że tak podrapałem tym barwnikiem czerwonym w kwadracie, ale pisałem to Jinhao który nie jest skłonny do współpracy. Barwniki od 5ciu dni są na parapecie na słońcu i ani trochę nie zmieniły koloru, ale ostateczny werdykt wydam jak minie im tam pełny miesiąc. No i oczywiście pomyliłem się przy zdaniu i zamiast A pisałem the ale to już mniejsza 😉 Zapraszam do dyskusji 🙂

 

vciFacY.jpg

kANuk2B.jpg

J4TeciZ.jpg

FlCfrA0.jpg

QwMeti3.jpg

RP8yKyx.jpg

I7T8qQZ.jpg

khwTrqq.jpg

 

 

Edytowano przez PaJaC
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Sam pomysł na porównanie jest w porządku, ale metodologii niestety troszkę brakuje. Przede wszystkim  z mojego doświadzenia wynika, że aby ocenić wpływ światła na atrament zapisany na  kartce musi minąć co najmniej kilka miesięcy. Tylko bardzo słabe atramenty blakną po miesiącu.

Po drugie ciężko ocenić wynik takiego eksperymentu. Na przyszłosć proponowałbym zrobić to następująco: przygotować dwie kartki próbne, ale tylko jedno wystawić na działanie światła. W ten sposób mamy zarówno wynik (w postaci kartki wystawionej na słońce) jak i wariant początkowy (kartka schowana w innym miejscu). Wiadomo że atrament w szufladzie też się starzeje, ale i tak wynik takiego doświadczenia będzie lepiej widoczny, ponieważ jeśli jedna kartka jest fotografowana na początku i końcu doświadczenia, to dochodzi wpływ samej jakości zdjęcia. Twoje na przykład były robione w innym świetle i początkowo kartka jest żółta, a później już biała.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Aventador13 napisał:

Sam pomysł na porównanie jest w porządku, ale metodologii niestety troszkę brakuje. Przede wszystkim  z mojego doświadzenia wynika, że aby ocenić wpływ światła na atrament zapisany na  kartce musi minąć co najmniej kilka miesięcy. Tylko bardzo słabe atramenty blakną po miesiącu.

Po drugie ciężko ocenić wynik takiego eksperymentu. Na przyszłosć proponowałbym zrobić to następująco: przygotować dwie kartki próbne, ale tylko jedno wystawić na działanie światła. W ten sposób mamy zarówno wynik (w postaci kartki wystawionej na słońce) jak i wariant początkowy (kartka schowana w innym miejscu). Wiadomo że atrament w szufladzie też się starzeje, ale i tak wynik takiego doświadczenia będzie lepiej widoczny, ponieważ jeśli jedna kartka jest fotografowana na początku i końcu doświadczenia, to dochodzi wpływ samej jakości zdjęcia. Twoje na przykład były robione w innym świetle i początkowo kartka jest żółta, a później już biała.

Ależ oczywiście że mam obie. Na pojedynczych mam test barwników, taki sam jak atramentów, a na tej jednej ma próbę promieni :)

A żeby porównać jak wygląda na początku, wystarczy że zapiszę nowe kartki i porównam z tym co leży w biurku ;)

 

 

Edytowano przez PaJaC
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...