Jump to content

Szybkie wysychanie pisanego tekstu - jakie pióro


Recommended Posts

Witam, poszukuję pióra, którego największą zaletą byłoby szybkie wysychanie pisanego tekstu? Podpisuje bardzo dużo dokumentów wielostronicowych. Używałem już Aurory i duka, ale efekty były mizerne. Najlepiej sprawdza się zwykle plastikowe pióro dla dzieci BIC, ale niestety jego wygląd pozostawia wiele do życzenia. Używam atramentów galusowych KWZ i kaweco royal blue.
Pióro do dużej męskiej ręki, najlepiej zakręcane.

Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam

Edited by Tomek_Kar
Link to comment
Share on other sites

Szybkie wysychanie atramentu w największym stopniu zależy od... atramentu jako takiego. W dalszej zaś kolejności od tęgości stalówki - stalówka EF daje cienką linię, a więc podaje mniej płynu, który osiada na kartce.. Trzecim elementem wpływającym na szybkość wysychania jest sam papier. Najogólniej mówiąc jeśli ma powierzchnię gładką, "glansowaną" jak np. papier zwany "kredowym" to atrament wolniej weń wsiąka, a co za tym idzie wolniej wysycha...

Link to comment
Share on other sites

No tak, jak już napisano: pióro z cienką stalówką (najlepiej EF) i do tego takie, które nie słynie z mokrości (np. Platinum Plasir; również wiele chińczyków ma przepływ umiarkowany, ale nie jest to reguła) + szybkoschnący atrament + gorszej jakości papier (czyli taki, który ma większą chłonność). Zakładam, że dokumenty, które podpisujesz, drukowane są na takim właśnie papierze, szybciej chłonie, ale też pewnie mocniej strzępi.

Natomiast, jak już niedawno gdzieś tu pisałem, zastanawiam się nad zasadnością takiego użycia pióra: bo suchym, z cieniutką stalówką (lekko drapiącą), na gorszym papierze - przyjemnie nie będzie, już lepiej może jakim "żelopisem"?

Link to comment
Share on other sites

Nie próbowałem tego papieru. Ale zasada jest taka - na papierze chłonniejszym atrament głębiej weń wnika i szybciej "wysycha", ale występuje strzępienie, zanika cieniowanie i głębia koloru. Na mniej chłonnym lepsze cieniowanie i barwa, ale właśnie - dłużej wysycha.

Link to comment
Share on other sites

Jakie miałeś stalówki w tych piórach? M a może B? Do podpisywania dokumentów takie grube, podające dużo atramentu stalówki pasują. 

Koledzy wcześniej w zasadzie wyczerpali temat, ja dorzucę listę atramentów, które można rozważyć do testów:

https://atramentopedia.wordpress.com/tag/szybkoschnacy/

Skoro pióro BIC było ok jeśli chodzi o wysychanie to może wystarczy jakaś sucha stalówka F.  Przed zakupem poczytaj recenzje, może nawet na tym forum uda się znaleźć, tylko uważaj bo dobry przepływ i mokra stalówka są uważane za zalety pióra. Wiec pióra mającą "doskonały przepływ" z daną stalówką odpadają :) 

Jeśli chodzi o pióra to poza wymienionym wcześniej Platinum to przypomina sobie teraz tylko Wing Sung 699. Pióro wygląda rewelacyjnie i mój egzemplarz za stalówką F jest suchy, po zakupie potrzebował zapisania paru stron żeby atrament nie był irytująco blady :) Od tego momentu działa ok.

Tylko ma jedną poważną wadę. Jest mało reprezentacyjny, nie jest podróbką bo zamiast zapisu Pilot jest Wing Sung ale to dokładna kopia Pilot Custum 823. Oryginał nie jest taki suchy. 

Link to comment
Share on other sites

Stalówki miałem F. Atrament chciałbym aby był wodoodporny. Dlatego galusowy KWZ #5.  Z linku najbliżej mi do lamy-t52-blue-black/ ale wolałbym nieco jaśniejszy. Od kilku lat pisze kaweco royal blue. 
jesli chodzi o pióra to zastanawiam się nad:

1) TWSBI Diamond 580 – przezroczyste – pióro – stalówka EF

2) Waterman Expert Metalic Czarny CT

3) PELIKAN M200 CLASSIC CZARNE GT

4) Parker Sonnet Original Laka Głęboka Czerń Gt

co myślicie? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jak już napisano - najważniejszy jest w takim przypadku wybór odpowiedniego atramentu i cienkiej stalówki, producent czy model pióra mają drugorzędne znaczenie (z nielicznymi wyjątkami, ale one raczej nie dotyczą wymienionych przez Ciebie). Wybierz pióro, które Ci się podoba, ze stalówką EF i do tego szybkoschnący atrament. Tak myślę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...