Jump to content

Montblanc 220 platinium gold


Frajda
 Share

Recommended Posts

Wlasnie weszlam w posiadanie pióra Montblanc 220 platinium gold z 1972 roku. W stanie w zasadzie nowym. Czy to dobra inwestycja? Co myślicie o tym modelu. Jaki atrament najlepiej używać do starego montblanc a?

Edited by Frajda
Link to comment
Share on other sites

Montblanc to zawsze dobra inwestycja. To taki iPhone w świecie piór ;) Istnieją pióra lepsze/droższe/czasami lepiej wykonane, ale pióra montblanc zawsze będą trzymać swoją cenę. Poczytaj o tym modelu, poszukaj informacji w necie. Im bardziej znasz swoje pióra i wiesz jak je konserwować (i w miarę dbasz o nie), tym dłużej posłużą Tobie i tym, którzy później będą je użytkowali.

Co do atramentów - z tego co pamiętam, to większość "czarnych-smukłych" piór MB z lat 60- i 70-tych była dość łatwo rozbieralna i raczej porządnie wykonana. Możesz je zalewać nawet atramentami galusowymi, pod warunkiem, że będziesz o nie dbać i np. nie będziesz ich zostawiać na dłuuugi czas nieczyszczone. Ogólnie bezpieczne będą atramenty klasyczne: Watermana, Parkera, Pelikana. Unikałbym Noodlersów (choć może nie wszystkich - seria Eel jest bodajże lubrykowana) i Private Reserve, a z czerwonymi Diamine po prostu bym uważał. Monteverde to w większości atramenty lubrykowane, o dobrym przepływie w piórach, więc w miarę bezpieczne. Fajne są podstawowe Rohrer & Klingner, a wśród polskich KWZ znajdziesz całą paletę barw - do wyboru, do koloru i to w dość rozsądnych cenach (w sklepie f-pen możesz zamówić próbki).

PS. Przy okazji atramentów - warto poczytać forum, recenzje i dopiero pytać o konkretne atramenty. Pytanie "jaki atrament?" to mniej więcej jakby zapytać "po ile pieniądze?" :P

PPS. Przy okazji - gratuluję pięknego piórka! :)

 

Edited by heyahero
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...