Jump to content

Jakie pióro, które pisze naprawdę cienką linią?


Recommended Posts

Drodzy forumowicze. Ostatnio wpadło mi w rękę budżetowe Kaweco ze stalówka EF i zakochałem się w sposobie w jaki ono pisze. Niestety, estetyka Kaweco poza może modelek Special mi nie odpowiada. Jakie inne pióro, które pisze naprawdę wąską kreską polecacie? Koniecznie chcę żeby dawało się zamontować do niego konwerter. Z góry dziękuję;)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli cienka, to przede wszystkim japończyki albo Sheaffery przedwojenne, ale do nich konwertera nie założysz. No i ceny wyższe niż za Kaweco. O ile pamiętam Sheaffery 330, 440 też cienką linię dają, stylistyka oryginalna, współczesne konwertery do nich pasują.

Link to comment
Share on other sites

Z dawnych piór - testuję właśnie Aurettę Lusso - stalówka stalowa, super cienka i jednocześnie nieco miękka, także da się bez problemu uzyskać też nieco szerszą linię. Powinny pasować konwertery od Parkera i Lamy.

Polecam też poszukać na aukcjach Pilota Super 100v - stalówka 14k cienka i dość sztywna; można też znaleźć wersję soft, która będzie zachowywać się (prawdopodobnie) jak ta w aurettcie. Do pilota wchodzą pilotowe konwertery (używam obecnie z CON40), niemniej najlepiej się nada CON20. Dlaczego on? Bo działa jak pompka, a pióro ma dość ciekawą budowę - za sekcją znajduje się okienko podglądu poziomu atramentu, a dopiero za nim knyfel do montażu konwertera. Zatem samo okienko działa jako dodatkowy zbiornik na atrament, a skutecznie da się go napełnić właśnie dzięki CON20 (CON70 może się nie zmieścić, a CON40 to jednak porażka).

Edited by heyahero
Link to comment
Share on other sites

23 minuty temu, Symonides napisał:

A czy jakieś współcześnie produkowane modele?

Za jakieś 80zł możesz spróbować Moonmana N3. Miałem N2 ze stalówką EF i pisał dość cienką kreską. Przy okazji - to dość ładne pióro. Jinhao 35 EF - jeśli lubisz metalowe pióra.

EDIT: Ewentualnie - kupujesz Lamy Safari i dokupujesz chiński odpowiednik stalówki Z50 EF.

Edited by heyahero
Link to comment
Share on other sites

Mam dwa modele super cienko piszące Hong Dian. Cienko ale nie drapią. Mamam kilka modeli tej marki i jestem pod ogromnym wrażeniem wykonania tych piór. Wszystkie piszą od razu po wyjęciu z piórnika nawet po miesiącu, bez rozpisywania, bez przerywania. Jedno (nie pamiętam w tej chwili modelu) pisze wyjątkowo cienko, na granicy możliwości, a jednak nie drapie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...