Skocz do zawartości

Witam wszystkich!


ja_cek

Polecane posty

Na imię mam Jacek, a swoją przygodę z piórami zacząłem dawno, dawno temu, w odległej galaktyce, gdzie w każdej ławce szkolnej był otwór z kałamarzem. Pisało się stalówką w obsadce i dopiero w połowie drugiej klasy pozwolono nam pisać wiecznym piórem, taki eksperyment edukacyjny. Było to "Chińskie" pióro, ciemnoczerwone z zakraplaczem i strzałką, i cienką osłoniętą stalówką. Podobne jest dzisiejsze Hero 616 i kilka innych. Eksperyment trwał krótko, bo nagle pojawiły się pierwsze długopisy i zaczął się szał, zwłaszcza że z metalowych wkładów można było robić świetne rakiety na paliwo stałe. 

Do piór wiecznych wróciłem kilka lat temu. Mam już spory zestaw piór, ale są to w większości raczej tanie modele: Jin hao, Hero, OASO, Waterman Graduate, zestaw piór Plumix itd. Najkosztowniejszy był Conklin Duragraph z kilkoma stalówkami do podmianek (jego flex to pomyłka). Moje podejście jest takie, że jako początkujący uczę się i odkrywam. Uczenie się usuwania różnych usterek, to też zabawa. Jeżeli zacznę coś kombinować i zepsuję pióro, to lepiej, gdy było za 15 złotych niż za 1500. Gdy kierując się wyglądem lub pierwszym wrażeniem kupię pióro, które mi nie pasuje, to też lepiej, żeby w szufladzie leżało coś taniego. Albo je oddam bez żalu. 

Na przykład początkowo, kierując się sentymentem, wybierałem pióra podobne do mojego szkolnego. Szybko jednak przekonałem się, że są one dla mnie za cienkie. Minimalna średnica korpusu dla moich łap to 11-12 mm. Jinhao 911, hero 616, czy Parker 51 dla mnie są niewygodne. Może być hero 7032 lub jinhao x450, ale wygodniejsze jest Conklin Duragraph albo nawet Huashi. Podobają mi się pióra Sailor, ale ponieważ jestem "tani kupiec", to pierwszy będzie chyba Sailor Procolor 500 a nie 1911S. 

Może ktoś zapytać, dlaczego używam piór OASO zamiast oryginalnych Lamy. Otóż ich jakość jest bardzo przyzwoita, a w blistrze za 30 zł dostaję pióro z dwoma stalówkami i tłoczkiem  (i jeszcze 5 nabojów, ale te oddaję). Obchodzę się z nimi dosyć niedbale, noszę w plecaku, używam w polu przy radiu, także w warsztacie, w laboratorium itp. Na wypadek skończenia się atramentu w jednym piórze mam drugie napełnione. Czasem i trzecie pióro z innym kolorem atramentu. Trzy pióra w cenie jednego... 

Od kilku lat zaglądam dosyć często na to forum. Jakoś nie miałem potrzeby zadawania pytań, gdyż na ogół okazywało się, że już ktoś udzielił na nie odpowiedzi tutaj na PWF, lub w kilku innych miejscach na świecie. Ale tym razem jest to pytanie o gusta i osobiste preferencje. Nie wiem, czy powinienem zakładać nowy temat, więc pytam tutaj.

Otóż przez cały ten czas używam bardzo mizernej gamy atramentów. Po pierwsze Hero Blue-Black #62, nie zmywa się tak łatwo, więc idealny w teren i do labu. Jest bardzo podobny pod wieloma względami do zawartości moich szkolnych kałamarzy - były one produktem fabryki jak i nieskończonej inwencji uczniów zasilających je wszystkim, co się dało. Również używam Hero Blue #61 i Hero Black #64 oraz ciemnoniebieski Quink Parkera. Bardziej kolorowe to były tylko Pelikany 4001.

Chciałbym zmienić ten żałosny stan, wzbogacając swoją gamę atramentów, ale w materii brak mi doświadczenia, a rozmaitość jest wielka. Proszę więc o radę. Wiem, że można teraz kupić próbki atramentów na f-pen i zamierzam to zrobić, ale prosiłbym o sugestię, od jakiego zestawu zacząć. Nie mogą to być atramenty wyglądające dobrze wyłącznie na specjalnym papierze jedynego producenta na świecie. Raczej coś, co zapewni dobry efekt w codziennym pisaniu. Najczęściej używam różnych zeszytów lub bloków biurowych InterDruk (moim zdaniem są lepsze niż Oxford, przynajmniej A4). Może odpowiedni będzie KWZink, ale jakie wybrać kolory? Proszę o sugestie, nie więcej niż 12 kolorów (samych zielonych jest ze 4).

Pozdrawiam

Jacek

ps. I jeszcze pytanie o limity kilobajtów na zdjęcia, jak to działa na tym forum?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Diamine - atramenty cenione, bardzo duży wybór, niedrogie, w większości nie sprawiają kłopotów. Możesz napisać do producenta (kontakt znajdziesz na stronie: https://www.diamineinks.co.uk/) i spytać o możliwość kupna próbek.

Z atramentami KWZ jest ten kłopot, że wiele z nich po wyschnięciu łatwo rozmazać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię. Wydaje się, że kiedyś były próbki diamine na f-pen, ale szybko przestały być. Teraz  są tylko migoczące. Taka widocznie polityka producenta.

Pomyślałem, że może wybiorę ze 3 kolory i kupię. Wypróbuję, zamiast długo myśleć. To są pojemniki 30 ml po 21 zł, nie ma więc wielkich obaw, że wydam wielką kasę i zostanę z beczką niechcianego atramentu. Moje typy, to: Sherwood Green, Oxford Blue i może Crimson. Nie biją po oczach, jak Pelikany, raczej je polubię. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupisz bezpośrednio od producenta (cena wysyłki znośna, bodaj 7 funtów), to jedną próbkę automatycznie dostaniesz gratis. Ja przy okazji takich zakupów na ogół proszę o 3-4 dodatkowe próbki, zawsze wysyłają, dopłaty nie chcą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogłaszają, że do każdego zakupu powyżej 10 funtów dają 5 ml próbkę, pewnie mogą dać i więcej. Flaszki 30 ml po 2.67 funta. (2.67*5.21=14 zł). Przy większych zakupach rzeczywiście wysyłka nie straszna, bo u nas 30 ml po 21 zł. Już oczami duszy widzę to bogactwo. Mógłbym się nie opanować i zatankować kilkanaście piór na raz i co kawałek pisać innym. Już miewałem takie ataki. Szaleństwo.

Z drugiej jednak strony, nie wiem, czy ogarnę rozumem więcej niż 3 kolory na raz. Już nauczyłem się, jak rodzaj papieru, albo pióro mokro, czy sucho piszące potrafią zmienić efekt atramentu. Liczba kombinacji olbrzymia. Odrzucę pokusę i na początek kupię te 3 atramenty na miejscu. Potem zacznie mi czegoś brakować i pewnie skończy się zamówieniem u producenta większej liczby. Ale stopniowo...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słusznie, ja też od jakiegoś czasu się ograniczam, ale czasem miewam jeszcze napady szału i 6-7 piór zalanych, a nie piszę na co dzień szczególnie często.

Z f-pen możesz ewentualnie wziąć próbki Monteverde, to też niedrogie, a przyzwoite atramenty. I jeszcze o KWZ - to nie tak, że wszystkie rozmazują, są w ofercie zacne atarmenty, o dobrych właściwościach, niestety tych mażących też sporo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Jacku na forum, ponieważ kolega powyżej już odpowiedział na Twoje pytania, ja ograniczę się jedynie do tego ostatniego w kwestii zdjęć.

Limit kilobajtów niniejszego forum jest skandalicznie mały, nie ma więc powodów do korzystania z przestrzeni dyskowej tegoż serwera.

Optymalnym rozwiązaniem jest umieszczanie zdjęć na tzw. serwerach zewnętrznych (jest ich sporo do dyspozycji) i następnie wklejenie do nich linka, podczas pisania posta........ ja najczęściej korzystam z https://imgur.com którego mogę polecić - dodatkowym atutem Imgur'a jest brak konieczności rejestracji.

Na koniec dość istotna uwaga, otóż link wklejamy bez zewnętrznych znaczników, tak jak widać na poniższym przykładzie..... wynika to chyba ze zmiany forumowego silnika, co powoduje tę niedogodność.

nMzJqBx.png

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem o zewnętrznym serwerze na obrazki, ale nie do końca orientowałem się, jak to tu działa. Dziękuję za wyjaśnienie. Niestety różne takie źródła często mają ograniczony czas przechowywania. Bardzo przeszkadza, gdy pod częścią dawniejszych postów zamiast zdjęć wiszą urwane linki. 

ZamówięDiamine 3 atramenty: Sherwood Green, Oxford Blue i Crimson. Popiszę i dopiero będę myślał o następnych. Od pewnego czasu narzucam sobie dyscyplinę, nie więcej niż 3 pióra używane w tym samym czasie. 

Jeszcze raz dziękuję za porady.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ja_cek napisał:

Pomyślałem o zewnętrznym serwerze na obrazki, ale nie do końca orientowałem się, jak to tu działa. Dziękuję za wyjaśnienie. Niestety różne takie źródła często mają ograniczony czas przechowywania. Bardzo przeszkadza, gdy pod częścią dawniejszych postów zamiast zdjęć wiszą urwane linki. 

Tak, to prawda.....starsze posty bez ilustracji, w których jest ona integralną częścią, stają się bezużyteczne......dlatego poleciłem między innymi serwer Imgur'a, przez wiele lat korzystam z niego i nie zaobserwowałem, aby jakieś zdjęcie stamtąd "wyparowało". 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.02.2021 o 21:25, ja_cek napisał:

Otóż przez cały ten czas używam bardzo mizernej gamy atramentów. [...]

Chciałbym zmienić ten żałosny stan, wzbogacając swoją gamę atramentów, ale w materii brak mi doświadczenia, a rozmaitość jest wielka. Proszę więc o radę. Wiem, że można teraz kupić próbki atramentów na f-pen i zamierzam to zrobić, ale prosiłbym o sugestię, od jakiego zestawu zacząć. Nie mogą to być atramenty wyglądające dobrze wyłącznie na specjalnym papierze jedynego producenta na świecie. Raczej coś, co zapewni dobry efekt w codziennym pisaniu. Najczęściej używam różnych zeszytów lub bloków biurowych InterDruk (moim zdaniem są lepsze niż Oxford, przynajmniej A4). Może odpowiedni będzie KWZink, ale jakie wybrać kolory? Proszę o sugestie, nie więcej niż 12 kolorów (samych zielonych jest ze 4).

Witaj Jacku, z atramentami to jest tak, że jeśli już chcesz wyjść poza standardowe, musisz eksperymentować. Każdy potrzebuje nieco czegoś innego. Jeśli chodzi o kolory znaczną cześć tego jak wygląda dany atrament znajdziesz w sieci. Oczywiście skany i zdjęcia nie odzwierciedlają w pełni koloru atramentu przy słonecznym wiosennym dniu, albo przy wieczornej lampce w pokoju, jednak umożliwiają wstępną selekcję własnymi oczami. Predyspozycje się zmieniają jeśli przetestujesz jakąś gamę atramentów, będziesz już inaczej patrzył na swoje Hero, możliwe że inne odcienie będą bardziej przypadać ci do gustu. Wielu ludzi ma coś takiego że jeśli już zacznie testować inne niż typowe szkolne odcienie błękitu i klasyczne czarne, unika tych barw jak się da, albo przynajmniej odnajduje odcień czymś się wyróżniający. Do takich zastosowań formalnych fajne są atramenty w kolorze blue-black np. Midnight Blue od Kaweco albo Wspomnienie znad Bałtyku od KWZ. W przypadku mniej formalnych kolorów fajnym kolorem jest brąz bo jest czytelny większości przypadków i jednocześnie oryginalny, zobacz sobie np. Lamy Topaz.  Co do kolorów jasnych, to dobrze jak żółty wpada w pomarańcz albo nawet w czerwień bo jest znaczniej bardziej czytelne, niektórzy lubią turkusy inni nie musisz się sam przekonać, jeśli preferujesz coś między niebieskim a turkusowym z lekkim dodatkiem zieleni szukaj kolorów teal czyli morskich. Z bardziej budżetowych atramentów polecam poprzeglądać atramenty od Watermana i Atrament Rohrer & Klingner czy Diamine mają bogatą ofertę kolorów za rozsądne pieniądze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Janmax napisał:

jeśli już zacznie testować inne niż typowe szkolne odcienie błękitu i klasyczne czarne, unika tych barw jak się da

A po paru latach nudzą mu się te wszystkie kolory i wraca do niebieskich ;) Mnie to spotkało...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beztrosko zamówiłem trzy kolory Diamine, ale po przeczytaniu komentarzy, tych powyżej i w innych miejscach forum, beztroska prysła. Znajduję w nich zarówno elementy satori jak i stresu pourazowego. Ale zamówienie już wysłane. Czekam z drżeniem...

Jak dojdą i wypróbuję, dam znać, ale pewnie w tym celu założę nowy wątek w dziale: Jaki atrament dzisiaj kupiłeś.

Edytowano przez ja_cek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, firewall napisał:

to ci to tak wejdzie w krew, że ani obejrzysz się, a będziesz miał zapas na całe życie.

 

9 godzin temu, ja_cek napisał:

Znajduję w nich zarówno elementy satori jak i stresu pourazowego.

To zwykły mechanizm uzależnieniowy oparty na dopaminie. Masz go pod kontrolą dopóki nie prowadzi tylko do kupowania. Tak czy inaczej, to uzależnienie, ale z tych mniej szkodliwych.

@ja_cek Jeśli chcesz, mogę Ci pogłębić PTSD i przesłać kilka próbek na początek. Odezwij się na PW. 73.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...