Skocz do zawartości

Parker 45 stalówka E (broad italic)


p71

Polecane posty

Jakiś czas temu wpadło w moje ręce pióro Parker 45 ze złotą stalówką oznaczoną E – broad italic. Ostatnio zacząłem nim pisać i zastanawiam się, ile w moim egzemplarzu zostało z oryginalnego szlifu tej stalówki i czy nie spróbować jej trochę przeszlifować (teraz jest lekko skośna i mocno zaokrąglona). Czy ktoś z Was ma podobną stalówkę i mógłby porównać jej szlif z tym co widać na zdjęciach? 

http://chamera.eu/fotki/p45nibE_2.jpg

http://chamera.eu/fotki/p45nibE_1.jpg

http://chamera.eu/fotki/p45nibE_3.jpg

PS. Ponieważ nie mam https na serwerze, zdjęcia trzeba otwierać w nowym oknie (przynajmniej w niektórych przeglądarkach).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda takiej akurat nie miałem, ale... Skos jest taki ledwie, ledwie, gdybyś o nim nie napisał, to pewnie bym nie zauważył. Zaokrągleń też nie nazwałbym mocnymi. Ta stalówka chyba taka powinna być, to nie jest italic w ścisłym znaczeniu (crisp italic), lecz cursive italic, coś jakby stub. Tak przypuszczam, w końcu to tzw. szkolne pióro (choć z bardzo dużym wyborem stalówek), a taką blaszką pisać o wiele łatwiej niż ostrym italikiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@p71 machnij tym piórkiem klasyczną gwiazdkę *, to łatwiej będzie powiedzieć, czy to cursive, italic czy oblique (może szlif nie wygląda, ale to się dopiero okazuje po próbce pisma).

PS. Po ostatniej fotce widać, że coś było przy tej stalówce "modzone".

Edytowano przez heyahero
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbka pisma i linie pod różnym kątem: p45nibE_4.jpg

Ja jeszcze nic z nim nie robiłem i nie wydaje mi się, żeby ktoś inny przy nim majstrował. Pióro ma ponad 50 lat, jeśli było intensywnie używane, może być po prostu naturalnie zjechane/zaokrąglone. Dlatego interesuje mnie porównanie z innymi egzemplarzami. Ziarna jest jeszcze dużo, można by się pobawić w szlifowanie... 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heyahero miał na myśli (tak sądzę) poprzeczne bruzdki widoczne na ostatnim zdjęciu stalówki.

Wątpię, że się ta blaszka zaokrągliła od pisania. Jak wspomniałem wcześniej, w piórach do "zwykłego" pisania ściętych zupełnie na płasko stalówek italic raczej nie uświadczysz, a tego typu stuby (mimo że mogą być nazwane italikiem) były dość częste.

No, a zróżnicowanie linii bardzo ładne, moim zdaniem żadnych przeróbek nie potrzeba (ale to rzecz gustu). Jaki to atrament?

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom_ek Heyahero miał na myśli (tak sądzę) poprzeczne bruzdki widoczne na ostatnim zdjęciu stalówki.

Te rowki wyglądają raczej na fabryczne – zostało wspawane zaokrąglone ziarno i potem zeszlifowane z góry i z dołu na płasko.

@tom_ek Wątpię, że się ta blaszka zaokrągliła od pisania. Jak wspomniałem wcześniej, w piórach do "zwykłego" pisania ściętych zupełnie na płasko stalówek italic raczej nie uświadczysz, a tego typu stuby (mimo że mogą być nazwane italikiem) były dość częste. No, a zróżnicowanie linii bardzo ładne, moim zdaniem żadnych przeróbek nie potrzeba (ale to rzecz gustu).

Chodzi mi o ten efekt, że nie zawsze od razu łapie pełną szerokość linii (widać na fotce p45nibE_4a.jpg). Jak zaczyna sucho, to linia jest czasem na początku węższa, jak już poda dużo atramentu (albo skrzyżuje się z inną, jeszcze mokrą, kreską), to łapie szeroką i dalej już tak ciągnie. I nie jest to zmiana kąta przyłożenia stalówki.

@tom_ek Jaki to atrament?

Parker Quink Czerwony, może zmieszany z jakimiś niewypłukanymi do końca resztkami innych atramentów z pióra (jak je kupiłem, to były w nim resztki jakiegoś czerwonego, płukałem ale coś starego może jeszcze wyłazić)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, p71 napisał:

Chodzi mi o ten efekt, że nie zawsze od razu łapie pełną szerokość linii (widać na fotce p45nibE_4a.jpg). Jak zaczyna sucho, to linia jest czasem na początku węższa, jak już poda dużo atramentu (albo skrzyżuje się z inną, jeszcze mokrą, kreską), to łapie szeroką i dalej już tak ciągnie. I nie jest to zmiana kąta przyłożenia stalówki.

Hmm, takie rzeczy występują przy tzw. baby bottom, ale ta stalówka raczej dupki nie ma. Na trzecim zdjęciu z pierwszego wpisu prawe skrzydełko (to nieco chudsze) wygląda na nieznacznie wyższe od lewego, ale na pierwszym zdjęciu wygląda tej różnicy już nie widać, raczej całe ziarno jest lekko skośne, z tym że oblique miały inne oznaczenia (grubość B oblique to "Z"). Można spróbować lekko zeszlifować, ale ja na Twoim miejscu posłałbym do p. Przemka, poprawiłyby to za grosze.

Ale być też może, że pióro ma problem z przepływem i przyczyna jest prosta - zanieczyszczenie między skrzydełkami (jakiś drobny paproch czy cóś) lub w spływaku. Z tego co piszesz, wnioskuję, że pióro niedawno kupione? Stalówkę, spływak i ten mały "kapturek" który je trzyma w kupie pomoczyłbym przez noc (lub jeszcze dłużej) w wodzie z dodatkiem kropli, dwóch płynu do naczyń, ewentualnie spływak można potraktować szczoteczką do zębów, zaś przez szczelinkę między skrzydełkami stalówki przeciągnąć coś w rodzaju kliszy fotograficznej.

Jeśli to nie pomoże, słałbym do Chorzowa.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, p71 napisał:

Jak zaczyna sucho, to linia jest czasem na początku węższa, jak już poda dużo atramentu (albo skrzyżuje się z inną, jeszcze mokrą, kreską), to łapie szeroką i dalej już tak ciągnie.

To może być kwestia spływaka - 45-ce spływak jest raczej szczątkowy.

Ale w sumie niczym nie ryzykujesz - tak jak to sugeruje @tom_ek - jeżeli wrzucisz stalówkę i spływak do ciepłej wody (ciepłej, nie wrzątku!) i zostawisz na noc. BTW - co do ciepła: uważaj na tą sekcję w 45, bo ona jest wykonana z tzw. "preszes gównoplastiku" i po pewnym czasie pojawi się na niej falowanie w rytm uścisku twoich paluszków ;)

  

1 godzinę temu, tom_ek napisał:

Jeśli to nie pomoże, słałbym do Chorzowa.

Przemek to jest chop, co ci kamień z serca potrafi ściągnąć za rozsądny pieniądz.

Edytowano przez heyahero
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...