Skocz do zawartości

Pióro wieczne potrzebne ciekawy wzór z miękką stalówką


Navi

Polecane posty

Witam noworocznie! Mój ulubiony i codziennego użytku Montblanc 252 pojechał właśnie na naprawę korpusu (zrobiło się pęknięcie) i to dobry moment, żeby kupić kolejne pióro. Lubię pióra z dużym flexem i ciekawym kształcie. Niestety nie udało mi się tych dwóch rzeczy połączyć (ten stary 252 to wygląd ma zbyt klasyczny i trochę za krótki jest). Próbowałem różne pióra, ale z większością się niedogadałem. Był Sheaffer Prelude, ale zbytnio lał, były chińskie wynalazki jakieś z korpusem z drewna bambusowego, ale stalówka jakby skałą pisać, miałem też Fabera Ondoro - taki fajny hexagonalny korpus, ale znów stalówka sztywna. W sumie został ze mną tylko ten MontBlanc - najlepsze pióro jakim pisałem w życiu oraz jeszcze mam Waterman Hemisphere - ale to pióro służyło mi prawie 15 lat i jest już na emeryturze jako awaryjne.

Podsumowując - potrzebuję ciekawego, nowocześnie wyglądającego pióra, które ma możliwie miękką stalówkę - może jest coś o czym nie wiem ze starych piór vintage (by chyba tylko tam teraz można szukać miękkich stalówek)? Może być też nowe, ale niechciałbym kupić kolejnego pióra i musieć jego się pozbywać. Bardzo podoba mi się np. MontBlanc FranzKafka - ale czytając trochę o nim recenzji wiem, że stalówka jest współczesna. Budżet maksymalny na nowe pióro do 4tys., ale nie ma przeciwskazań, żeby to było kilkaset złotych i jakiś chińczyk - pod warunkiem, że jest coś dokładnie wykonanego z dobrą stalówką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Navi napisał:

może jest coś o czym nie wiem ze starych piór vintage (by chyba tylko tam teraz można szukać miękkich stalówek)?

Zdecydowanie, pióra vintage mają takie stalówki, najczęściej są to złote, miękkie, elastyczne, nawet czasem lekko fleksujące....... jak przyjdzie  MarcinEck, z pewnością poleci starego Pelikana w dobrym stanie za pół ceny, na popularnych portalach aukcyjnych.

Marcinowi można zaufać i zawsze na Niego liczyć, wszak to fachowiec i wiele ptaków w swoim gnieździe ma.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Trevor napisał:

Zdecydowanie, pióra vintage mają takie stalówki, najczęściej są to złote, miękkie, elastyczne, nawet czasem lekko fleksujące....... jak przyjdzie  MarcinEck, z pewnością poleci starego Pelikana w dobrym stanie za pół ceny, na popularnych portalach aukcyjnych.

Marcinowi można zaufać i zawsze na Niego liczyć, wszak to fachowiec i wiele ptaków w swoim gnieździe ma.

Oprócz Marcina można też obserwować profil Przemka Dudka na Facebooku - wystawia wykurowane przez siebie pióra z duszą ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, heyahero napisał:

Oprócz Marcina można też obserwować profil Przemka Dudka na Facebooku - wystawia wykurowane przez siebie pióra z duszą ;)

 Dodatnie tak, nawet można do niego napisać czy zadzwonić. Jeżeli ma coś do zaoferowania na stanie, to to będzie najszybsza droga :)

https://m.facebook.com/PenRepairShop/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - Przemka znam, naprawiał już raz już tego MB (gdy, wtedy - 4 letnia córka go dorwała i niewiele ze stalówki zostało), teraz też jedzie do niego na naprawę. Mam na oku jednego Pelikana Silvexa, no i chyba nadszedł czas na tego MB Kafka, mam na oku jedną sztukę w sensownych pieniądzach, ale chętnie posłucham innych propozycji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nowocześnie wyglądające, to chyba raczej tylko pióro nowe, ale jeśli ma mieć ponadto fleksującą stalówkę, to wybór zbyt duży nie będzie, choć ostatnio wielu producentów jakieś półfleksy do oferty wprowadza. Tu można by polecić coś z włoskich piór - Scribo, Stipula lub Pineider. A może jakiś starszy Omas? Z tym że większość z nich jest dość klasyczna.

Jak zwykle polecę taniutkie, kosztujące kilkanaście dolarów FPR Guru. Z fleksu byłbyś zadowolony, ale z pióra w ogóle - nie wiem. To pióro tłokowe, z ebonitowym spływakiem, mam od lat, codziennie używam (jedno z moich ulubionych). Jakość wykonania dobra, ale... Pierścienie na skuwce i klips zdradzają, że to tanie piórko. Tak wygląda:

5889290700_1609848137.jpg

Jeśli masz papier ścierny, to wygląd skuwki można nieco poprawić (mój egzemplarz):

9747594800_1609848142.jpg

5487316500_1609848145.jpg

4214872700_1609848149.jpg

 

Co do piór starodawnych - jedne z najlepszych fleksów miały pióra Wahl Eversharp. Rzuć okiem na modele Doric Airliner, które często wyposażane były w stalówki nastawne:

Kłopot w tym, że Airlinera niełatwo kupić, trzeba się uzbroić w cierpliwość. Cena takiego pisadła w dobrym stanie to 1500-3000. A może Wahl Eversharp Skyline? Piórko oryginalne, chwalone, ale u nas jakoś niedoceniane i (mam wrażenie) mało znane.

Naprawdę dobry współczesny fleks znajdziesz też w MB - całkiem niedawno pojawił się model Calligraphy Flex (nieco ponad 4 tys.), tyle że to klasyczny do bólu Meisterstuck 149.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Navi napisał:

Mam na oku jednego Pelikana Silvexa

Mam nadzieję, że w drugiej odsłonie, tej po zmianie stalówki, bo pierwszych nie polecam - słabe materiały, szczególnie sekcja (falująca, jak w Parkerze 45) i mechanizm tłoczka (dość filigranowe wykonanie mechanizmu posuwu).

  

3 godziny temu, tom_ek napisał:

Kłopot w tym, że Airlinera niełatwo kupić, trzeba się uzbroić w cierpliwość

Aktualnie widzę jednego licytowanego na eBayu - https://www.ebay.com/itm/Wahl-Eversharp-Doric-Green-Fountain-pen-7-adjustable-nib-5-1-4-long-lev-fill/154266727286?hash=item23eb037376:g:tZcAAOSwCN9f6jlC

Edytowano przez heyahero
łączenie postów
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Trevor napisał:

.... jak przyjdzie  MarcinEck, z pewnością poleci starego Pelikana w dobrym stanie za pół ceny, na popularnych portalach aukcyjnych.

Marcinowi można zaufać i zawsze na Niego liczyć, wszak to fachowiec i wiele ptaków w swoim gnieździe ma.

@Trevor - Bardzo dziękuję za sympatyczna opinię. Nie wiem czy zasługuję na miano fachowca, ale Pelikany kocham, trochę tych ptaszków już miałem w rekach no i sporo ich siedzi u mnie na grzędzie :-)

Faktycznie poleciłbym Pelikana 400 z lat 50. Te piórka miały fantastyczne stalówki, z pięknym fleksem i to w wielu różnych tęgościach... Ich koszt na portalach aukcyjnych to od około 450 pln w górę... (ale mam wrażenie, że podrożały ostatnimi czasy...)

Ostrzegam tylko przed Pelikanem 400  sprzedawanym na co najmniej 2 portalach polskich przez sprzedawcę z Jaworzyny śląskiej, bo można utopić pieniądze i nie dostać pióra, a za to usłyszeć masę kłamstw...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@heyahero, tyle że to nie jest Airliner, lecz inny Doric. Airlinery miały trzy wykończenia w celuloidzie typu shell (szaro-bursztynowe, niebiesko-czerwone i szaro-bordowe/fioletowe) i jedno czarne, również piękne, takie jak tutaj: https://archiwum.allegro.pl/oferta/pioro-wahl-eversharp-doric-airliner-f-bb-usa-1936-i8341981823.html; co ważniejsze jednak, wskazane przez Ciebie ma dźwigienkę, Airlinery zaś to plungery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarcinEck napisał:

@Trevor - Bardzo dziękuję za sympatyczna opinię. Nie wiem czy zasługuję na miano fachowca, ale Pelikany kocham, trochę tych ptaszków już miałem w rekach no i sporo ich siedzi u mnie na grzędzie 🙂

Bardzo proszę, zasługujesz Marcinie na miano znawcy i eksperta w tej wąskiej, ptasiej dziedzinie, natomiast skromność to bardzo pozytywna cecha.... jednakże zupełnie zbędna w tym przypadku, poza tym, nie pisałbym tego bez uzasadnienia.....ponadto, nie mam najmniejszych wątpliwości, iż potwierdzi to zdecydowana większość użytkowniczek i użytkowników niniejszego forum.

1 godzinę temu, MarcinEck napisał:

ale Pelikany kocham, trochę tych ptaszków już miałem w rekach no i sporo ich siedzi u mnie na grzędzie 🙂

Tyle ptaszków, co Ty miałeś w rekach, to ja na oczy nie widziałem... nawet na PenSzale

1 godzinę temu, MarcinEck napisał:

Faktycznie poleciłbym Pelikana 400 z lat 50.

A nie mówiłem 😁

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tom_ek napisał:

@heyahero, tyle że to nie jest Airliner, lecz inny Doric. Airlinery miały trzy wykończenia w celuloidzie typu shell (szaro-bursztynowe, niebiesko-czerwone i szaro-bordowe/fioletowe) i jedno czarne, również piękne, takie jak tutaj: https://archiwum.allegro.pl/oferta/pioro-wahl-eversharp-doric-airliner-f-bb-usa-1936-i8341981823.html; co ważniejsze jednak, wskazane przez Ciebie ma dźwigienkę, Airlinery zaś to plungery.

No tak, zbyt pobieżnie spojrzałem. A propos Whala - jak na zamówienie dzisiaj wskoczył film od Chrisa:

 

Edytowano przez heyahero
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WE Decoband Gold Seal to także zacne pióra, również we współczesnej wersji - bardzo duże, z całkiem przyzwoitym fleksem, ale dla Autora tego wątku raczej się nie nada, bo wygląd niezbyt współczesny.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Navi napisał:

A co myślicie o Pelikan Silvexa - czy stalówka w tym piórze ma dobry flex? Chodzi mi o wersję ze złotą stalówką.

W pierwszej wersji - oprócz tego co pisałem - smukła stalówka to nie flex, ale jest dość sprężysta. Przyjemnie się nią pisze na co dzień. Druga wersja, po zmianie stalówki, to raczej klasyczne pióro do codziennych notatek. Stalówka jest bardziej przysadzista, pisze gładko, niezależnie czy jest w stali czy złocie.

https://www.pelikan-collectibles.com/en/Pelikan/Models/Revised-Piston-Fillers/P1-Other/index.html

Edytowano przez heyahero
uzupełnienie danych
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agnieszka, a znasz może więcej szczegółów? Drewnem Pisane mają zdaje się stalówki od Bocka. Jeśli te "fleksy" i "ultrafleksy" będą od zachodnich producentów, to można się spodziewać co najwyżej półfleksu w przypadku ultra i tylko pewnej sprężystości w przypadku zwykłego "fleksu".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Navi napisał:

@heyaheroa to pióro, to jest która wersja, bo właśnie chce to kupić?

https://www.olx.pl/oferta/kolekcjonerskie-pioro-pelikan-CID767-IDElkMZ.html

Tu masz zestawienie z pierwszej produkcji tego modelu (źródło podawałem wcześniej):

Pelikan-Familienfoto-M-MK-halbverdeckte-

Tutaj po przeprojektowaniu stalówki:

Pelikan-Familienfoto-M-MK-ueberarbeitete

Poszukaj czegoś w lepszym stanie. Ten plastik bardzo się zużywa, gdy pióro użytkowane jest codzienne.

 

PS. Jak już się tak upierasz przy silvexie, to mam na zbyciu dwie stalówki z pierwszego modelu - EF i F. Do tego złota "czapka" z M30. Tanim kosztem możesz przerobić taniego M/MK10 na jego szlachetniejszego kuzyna. Ja się trochę wyleczyłem z poszukiwania piór z tej linii pelikanów ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.01.2021 o 19:12, Ann_gd napisał:

Może Przemek wrzuci znowu swoje #5 piór w 5 dni czy coś.... warto obserwować, dzwonić polować... :D

 

nie, nie jestem związana z Warsztatem Naprawy, blablabla... żeby nie było :P

W najbliższą niedzielę będzie u Przemka zajawka i od poniedziałku rusza z tematem #5 piór w 5 dni.

Nadal warto u niego zasięgnąć języka, całkiem fajne rzeczy u niego ostatnio na Warsztacie :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa... Dobra, Przypomniałem sobie coś - całkiem ciekawy, często pomijany Reform 1745. Wygląda trochę jak tani kuzyn pelikana... i takim jest. Poszukaj sobie o nim informacji, bo ogólnie stalówka może ci podpasować, a samo pióro jest dość popularne i często za psi pieniądz możesz znaleźć NOS na eBayu.

  

36 minut temu, tom_ek napisał:

Tak sobie pomyślałem, że skoro podoba Ci się Silvexa, to może spodobałyby Ci się MB 22 i 74 (ale nie mam pojęcia, czy one występowały z fleksami).

Z takich dziobaków od MB to już bardziej coś pokroju modelu 320 i to ten późniejszy, z lat 70' - zazwyczaj tam, gdzie jest smukła, długa stalówka, obsadzona w miarę normalnie (bez głębokiego wcięcia w postaci V-ki jak w 22 i pazurka jak w 32/34) i do tego spływak zwężający się raczej wklęśle ku czubkowi stalówki (a nie jak w przypadku 22 i 34 - szybko cięty i raczej przysadzisty w kształcie), to tam można spodziewać się miękkości przy pisaniu. To tak IMHO.

Edytowano przez heyahero
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tom_ek napisał:

@Agnieszka, a znasz może więcej szczegółów? Drewnem Pisane mają zdaje się stalówki od Bocka. Jeśli te "fleksy" i "ultrafleksy" będą od zachodnich producentów, to można się spodziewać co najwyżej półfleksu w przypadku ultra i tylko pewnej sprężystości w przypadku zwykłego "fleksu".

Nie wiem, skąd te stalówki, można do nich napisać, zawsze chętnie udzielają informacji. Na ich fb znalazłam filmik:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...