Skocz do zawartości

Hero Niebiesko - Czarny


Pablo

Polecane posty

Jak to mówią, kto pyta nie błądzi. Znam ten atrament od niepamiętnych czasów. Wielki plus za jego wodoodporność. O kolorze i jego degradacji z upływem czasu wiem i nawet mi się to podoba. Natomiast chciałbym Was zapytać o długofalowe skutki używania tego atramentu w odniesieniu do pióra. Moje doświadczenia z atramentami pigmentowymi nie były najlepsze, spływaki się zapychały, pióra należało często myć. Natomiast składniki Hero Niebiesko - Czarnego są tajemnicą i w sumie nie wiem, czy to jest atrament pigmentowy? Pewnie nie. Natomiast jest niesamowicie odporny na wodę i teraz pytanie - jak ta jego cecha przekłada się na mechanizm pióra?

u9676Zw.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również znam bardzo dobrze ten atrament i używam często od ponad 30 lat. Na pewno zmienił się skład tego atramentu, u nas są dostępne dwie w niemal identycznych opakowaniach wersje choć jedna jest najbardziej popularna. Hero Blue-Black 232 jest to atrament żelazowo-galusowy(IG), drugi typ to 62 nie miałem jeszcze w rękach i trzecia wersja dość rzadka 202,chyba to jest atrament pigmentowy ale głowy nie dam. 232 może i tu zaznaczę może gęstnieć gdy odstawimy na dłużej zatankowane nim pióro, może zatykać spływak. Miałem takie przypadki i tu ciekawostka, ""rozpuścił"" mi pozłotę na paru piórach. Oczywiście pozłota gat.8 w dzisiejszych piórach 😉 W piórach często używanych i mytych nie ma problemów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Rafnar napisał:

...Hero Blue-Black 232 jest to atrament żelazowo-galusowy(IG), drugi typ to 62 nie miałem jeszcze w rękach i trzecia wersja dość rzadka 202...

Jak rozpoznawać te wersje?  Osobiście nie używałem oryginału, bo w "moim markecie" go nie ma :), ale swojskie mieszanki już tak: 2/3 Hero Blue + 1/3 inkaustu prawdziwego wg receptury średniowiecznej ;) Ma zupełnie podobne właściwości. Sam Hero Blue  zmodyfikowany gumą arabską (potrzebne aby spoko pisać flexem) już staje się wyraźnie wodoodporny. Żelazny trzon, i to dosłownie, atramentów galusowych stanowią galusany żelaza. To one stanowią "nieśmiertelną" bazę, są intensywnie czarne, dlatego gdy widzę atramenty galusowe żółte, różowe, zielone... jestem zdumiony. Sam ekstrakt z galasów dębowych to taka "herbatka", podobno o dobrych własnościach leczniczych, ale dopiero żelazo robi z niej atrament. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisałem 3 spotykane u nas odmiany tych atramentów ale pominąłem chyba najpopularniejszą wersję widoczną na dołączonym zdjęciu. Tych atramentów jest na prawdę sporo u nas i w zależności od miejsca można dostać różne warianty. To co widać na dołączonym zdjęciu to Hero importowane i dystrybuowane przez firmę KW Trade. Jest to Hero oznaczane nr 152, w ofercie jest jeszcze nr 154 Black i 151 Blue. Nie mam pojęcia czy one czymś różnią się od oryginału 232 o 202 czy 62 nie wspomnę. 202 bym darował sobie bo ten atrament jest rzadki u nas, ma inną etykietę choć butelka ta sama. Numery są na opakowaniu, na jednym z boków jest nadrukowany nr po tym można rozpoznać. Na pewno 232 to IG, reszta wariantów trudna do jednoznacznej oceny, 202 ma na pewno zielonkawy odcień i nie jest IG. Ogólnie IG przypisuje się tylko nr 232.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafnar napisał:

Numery są na opakowaniu,

No to dla mnie pozostanie tajemnicą co jest wewnątrz, nie mam pudełeczka. Natomiast z tego co piszesz, nie jest to jakiś zamulający szczególnie inkaust. Można spokojnie nim pisać, bez obaw o kondycję pióra? Zależy mi na jego wyjątkowej niezmywalności, dlatego tak zacząłem drążyć temat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie specjalnie zwracam uwagę co jest głównym składnikiem tych atramentów. Nr 232 znam i podałem przykład jak się zachowuje. Używałem też tych umownie "naszych" tj.152 i to jest bardzo fajny atrament, normalny atrament tylko jak złapie trochę powietrza zaczyna z czasem gęstnieć i tyle jego znaków szczególnych. Tylko już mieszają mi się te numery bo jest tego trochę. Jedne pojawiają się na dłużej, inne w zależności od lokalizacji na krócej i na odwrót.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.12.2020 o 23:22, Rafnar napisał:

@KlerkTak dokładnie to wygląda, był jeszcze nr 63 czerwony, kiedyś rzadkość, trafiały się krótkie partie, dzisiaj praktycznie u nas nieosiągalny kolor z tej serii. Podobne oznaczenia końcówek jest w numerach 15X i 2XX.

63 nadal można kupić na Aliexpress, jednak jest to totalnie nie opłacalne bo wyjdzie nam cenna markowego atramentu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janmax Piszemy o atramentach dostępnych u nas w sklepach. U nas jest paru importerów tych atramentów i występują różne oznaczenia, numeracje a także pojemności. W Chinach np.te atramenty mają 60ml a czerwony jest w ciągłej sprzedaży. Mało tego, u nas trafiają się partie 50 i 59ml w dokładnie tych samych buteleczkach tylko w 50 jest mniej atramentu a do 59ml tak na prawdę wchodzi równe 60ml. A w Chinach atramentów Hero jest tyle odmian że głowa mała. Ponadto Hero robi atramenty pod innymi nazwami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...