Skocz do zawartości

Dobrze piszące pióro w rozsądnej cenie


Polecane posty

Witam serdecznie, ostatnio zacząłem przymierzać się do zakupu nowego pióra. Od jakiś 2 lat piszę prakerem urbanem F, jednak momentami nieco denerwuje mnie to pióro, drapie, czasami muszę mocniej docisnąć i przejechać kilkukrotnie tą samą linię aby coś napisać. Postanowiłem więc zainwestować w jakieś lepiej piszące pióro i bardzo wpadły mi w oko pelikany m200 i m205, czy uważanie że to dobry wybór? Opinie z tego co widzę są bardzo różne. Prócz pelikanów podobają mi się Montegrappa Armonia, Monteverde Giant, Cross Century 2, Sailor 1911, Conklin Duragraph. Które z tych piór byłoby najodpowiedniejsze? Może w tych kwotach (max 600, im mniej tym lepiej, ale za jakość i komfort pisania wolę zapłacić więcej w tych widełkach, niż potem żałować) uważacie że jest coś innego znacznie odstającego jakością od reszty? Dodam, że piszę sporo, studia, notatki, korepetycje i zależy mi na tym aby pisało się przyjemnie i żeby możliwie jak najmniej męczyła się ręka. Dziękuję za wszelkie rady.

Pozdrawiam :)

Edytowano przez Michal1122
dopisek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Michal1122 napisał:

Dodam, że piszę sporo, studia, notatki, korepetycje i zależy mi na tym aby pisało się przyjemnie i żeby możliwie jak najmniej męczyła się ręka. Dziękuję za wszelkie rady.

A może niekoniecznie coś drogiego? Kierunek japoński jest jak najbardziej słuszny. Jeżeli masz zamiar nie tyle kolekcjonować pióra, co nie ograniczać się do jednego, to proponowałbym zacząć od czegoś naprawdę przystępnego cenowo, jak np. Platinum Prefounte. Za jakieś 50zł dostajesz pióro piszące bardzo płynnie zaraz po wyjęciu z pudełka. Proponuję stalówkę 0.3 (japońskie F), chyba, że wolisz szerzej - 0.5 (japońskie M, czyli bliżej europejskiego F). Jak ci się spodoba, to masz 550zł w kieszeni, a jak będziesz potrzebował czegoś klasę wyżej, to "po pierwszym" dokładasz te 50-100zł i dokupujesz coś z górnej półki. Platinum będzie wtedy dobry na uczelnię - jak go zgubisz, zepsujesz, pożyczysz swojej dziewczynie, z którą się rozstaniesz po miesiącu znajomości i głupio ci będzie zagadać do ex o jakieś tam pióro :Pto będziesz w plecy pięć dych, a nie sailora ze złotą stalówką. Sailor 1911 czy inna montegrappa dobrze sprawdzi się w domowym zaciszu lub podczas korepetycji ;)

Edytowano przez heyahero
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, heyahero napisał:

A może niekoniecznie coś drogiego? Kierunek japoński jest jak najbardziej słuszny. Jeżeli masz zamiar nie tyle kolekcjonować pióra, co nie ograniczać się do jednego, to proponowałbym zacząć od czegoś naprawdę przystępnego cenowo, jak np. Platinum Prefounte. Za jakieś 50zł dostajesz pióro piszące bardzo płynnie zaraz po wyjęciu z pudełka. Proponuję stalówkę 0.3 (japońskie F), chyba, że wolisz szerzej - 0.5 (japońskie M, czyli bliżej europejskiego F). Jak ci się spodoba, to masz 550zł w kieszeni, a jak będziesz potrzebował czegoś klasę wyżej, to "po pierwszym" dokładasz te 50-100zł i dokupujesz coś z górnej półki. Platinum będzie wtedy dobry na uczelnię - jak go zgubisz, zepsujesz, pożyczysz swojej dziewczynie, z którą się rozstaniesz po miesiącu znajomości i głupio ci będzie zagadać do ex o jakieś tam pióro :Pto będziesz w plecy pięć dych, a nie sailora ze złotą stalówką. Sailor 1911 czy inna montegrappa dobrze sprawdzi się w domowym zaciszu lub podczas korepetycji ;)

W dzisiejszych czasach właśnie ogranicza się to raczej wszystko do domowego zacisza, więc zguby się aż tak nie boję :) A jak te pióra które wymieniasz mają się npp do parkera urbana którym teraz pisałem? Czy drapanie papieru i przerwy w atramencie też się zdarzają często, czy poprzednio wyjątkowo źle wybrałem, bo płaciłem z tego co pamiętam znacznie więcej niż 50zł. Jeszcze mam pytanie co do stalówek, czy M np pisze "gładziej" niż F? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12/27/2020 o 1:54 AM, Michal1122 napisał:

he m200 and m205 pelicans caught my eye, is it a good choice? Opinions from what I can see are very different. Apart from pelicans, I like Montegrappa Armonia, Monteverde Giant, Cross Century 2, Sailor 1911, Conklin Duragraph.

**Jak zawsze, przepraszam za błędne tłumaczenia, tym razem dzięki uprzejmości DeepL**

 

Jestem zaskoczony czytając, że Urban F zadrapania. Ale ponieważ musisz napisać tę samą linię w kółko, itp., wskazuje, że może to być zatkany paszy lub jakiś inny problem z stalówką innych niż końcówka...

Niezależnie od tego, Urban jest dość prostym piórem ze stalówką, która powinna pisać płynnie. 

Powinieneś uzyskać lepszy rezultat przy użyciu któregokolwiek z wymienionych przez Ciebie piór. Dodałbym znacznie tańszą alternatywę, która zawsze mi się sprawdza: Lamy Safari. Ale ze względu na styl, lubię Montegrappa Armonia (można go dostać w kolorze innym niż czarny?), a ich stalowa stalówka pisze bardzo gładko. 

Jestem też trochę rozczarowany Pelikanem M200, który niedawno kupiłem: nie jest prawie tak gładki, jak oczekiwałem za pióro w tej cenie. (Musiałem kupić "złe", które musi być dostrojone.) Jest to również bardzo małe pióro w porównaniu z niektórymi innymi, które wspominasz.

Osobiście nie dbam o długopisy Monteverde, ponieważ odkryłem, że zmienili markę pióra Jinhao 992 (długopis za 1 dolara) na długopis za 25 dolarów i nie kupię Conklin, ponieważ nazwa miasta "Toledo" jest wytłoczona w każdej stalówce. (Długa historia, ale ja nie lubię Toledo.) 

Jeśli nie lubisz drapania, unikam Sailors, czy innych japońskich długopisów. Mają tendencję do bycia po bardziej drapliwej stronie. 

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

 

Oryginalnie w języku angielskim:

I'm surprised to read that the Urban F scratches. But since you must write the same line over and over, etc., indicates that it might be a clogged feed or some other problem with the nib other than the tip...

Regardless, the Urban is a fairly straightforward pen with a steel nib that should write smoothly. 

You should get a better result with any of the pens you mention. I would add a much cheaper alternative that always works for me:  the Lamy Safari. But for style, I like the Montegrappa Armonia (can you get it in a color other than black?), and their steel nibs write very smoothly. 

I am also a bit disappointed with the Pelikan M200 I bought recently: it is not nearly as smooth as I was expecting for a pen at that price. (I must have bought a "bad one" that needs to be tuned.) It is also a very small pen compared to some of the others you mention.

I personally don't care for Monteverde pens since discovering that they rebranded a Jinhao 992 (a $1 pen) into a $25 pen, and won't buy a Conklin because the city name "Toledo" is stamped in each nib. (Long story, but I don't like Toledo.) 

If you don't like scratchiness, I would avoid the Sailors, or other Japanese pens for that matter. They tend to be on the scratchier side. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, poorpióro napisał:

I'm surprised to read that the Urban F scratches. But since you must write the same line over and over, etc., indicates that it might be a clogged feed or some other problem with the nib other than the tip...

Regardless, the Urban is a fairly straightforward pen with a steel nib that should write smoothly. 

You should get a better result with any of the pens you mention. I would add a much cheaper alternative that always works for me:  the Lamy Safari. But for style, I like the Montegrappa Armonia (can you get it in a color other than black?), and their steel nibs write very smoothly. 

I am also a bit disappointed with the Pelikan M200 I bought recently: it is not nearly as smooth as I was expecting for a pen at that price. (I must have bought a "bad one" that needs to be tuned.) It is also a very small pen compared to some of the others you mention.

I personally don't care for Monteverde pens since discovering that they rebranded a Jinhao 992 (a $1 pen) into a $25 pen, and won't buy a Conklin because the city name "Toledo" is stamped in each nib. (Long story, but I don't like Toledo.) 

If you don't like scratchiness, I would avoid the Sailors, or other Japanese pens for that matter. They tend to be on the scratchier side. 

Montegrappa Armonia jest dostępna jeszcze czerwona, zielona i biała. Co do Conklinów czy prócz nazwy nieszczęsnej miejscowości, wszystko z nimi ok? Co do mojego parkera chyba muszę się rozejrzeć rzeczywiście za jakimś serwisem, chociaż swoje już napisał, więc pytanie czy cena naprawy ewentualnej nie przekorczy jego rzeczywistej wartości, wydaje mi się że na początku pisał lepiej, więc coś pewnie szło by poprawić.

Teraz jeszcze w oko mi wpadł Cross ATX, trochę tańszy i podoba mi się, tylko nie wiem co to za stalówka (https://www.bazarnik.pl/art-pismienne/marki/cross/piora-wieczne/pioro-wieczne-cross-atx-niebieskie-pvd,p1652384234) bo ani na złotą ani na srebrną nie wygląda, czy to dobrze piszące pióro?

Edytowano przez Michal1122
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę coś powiedzieć - doradzać jest trudno. 
 

Polecałbym przede wszystkim pióro, które jest gdzie reperować, gdzie składać reklamację. No i pytanie - jaka cena. 
 
Pisze Pan o Pelikanie - M205 kosztuje relatywnie drogo (ponad 500 zł). 
 

Sailor i pióra japońskie piszą cienko, są sztywne. Ale 1911 (ponad 600 zł.) ma złotą stalówkę. 

Podsumowując - za rozsądną cenę i ze świetną stalówką zaproponowałbym np. Waterman Charleston albo Lamy 2000. Cena obu to ok. 800 zł. 
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12/28/2020 o 1:33 PM, Michal1122 napisał:

Montegrappa Armonia is available in red, green and white. As for the Conklins or apart from the name of the unfortunate town, are they okay? As for my parker, I think I really need to look for a service, although he has already written his, so the question whether the price of a possible repair will not exceed its real value, I think he wrote better at the beginning, so something was probably going to improve.

Now the Cross ATX caught my eye, a bit cheaper and I like it, but I don't know what a nib is (https://www.bazarnik.pl/art-pismienne/marki/cross/piora-wieczne/pioro-wieczne- cross-atx-blue-pvd, p1652384234) because it looks neither gold nor silver, is it a good writing pen?

Kupiłeś go? Jak pan wspomniał, nie próbowałbym naprawiać Parkera. Dla mnie to nie jest tego warte. Wszystkie firmy produkujące pióra, o których pan wspomniał, są w porządku. Wszystkie stalówki na długopisach, o których pan wspomniał, są stalowe (nawet jeśli są w kolorze złota), co też jest w porządku. Poczekaj, aż poczujesz się lepiej w przypadku piór wiecznych, zanim zainwestujesz w stalówkę w złocie (chyba, że masz dużo pieniędzy, w tym przypadku Lamy 2000 robi wielkie pierwsze pióro ze stalówką w złocie!). 

Osobiście jestem zadowolony z plastikowych/żywicznych długopisów, które ostatnio kupiłem zamiast cięższych metalowych. Ale wtedy moje "najlepsze" pióro jest metalowe, więc to naprawdę zależy od Ciebie. 

Znowu, wszystkie firmy, o których wspominasz, robią świetne pióra. 

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

 

Original in English:

Did you buy one? As you mentioned, I wouldn't bother trying to repair the Parker. To me, it's not worth it. All of the pen companies you mention are fine. All of the nibs on the pens you mention will be steel (even if they are gold colored), which is completely fine too. Wait until you have a better feel for fountain pens before investing in a gold nib (unless you have plenty of money, in which case the Lamy 2000 makes a great first gold nib pen!). 

Personally, I'm happy with the plastic/resin pens I've purchased recently instead of heavier metal pens. But then my "finest" pen is metal, so it's really up to you. 

Again, all of the companies you mention make some great pens.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...