Skocz do zawartości

Elysee - Marka zapomniana?


Platus

Polecane posty

Cześć. 

Od zawsze byłem zakochany w Watermanach, jednak chcąc trochę urozmaicić swoją kolekcję, zacząłem poszukiwać innych, ciekawych i niekoniecznie najbardziej znanych marek. Zakupiłem kiedyś jeden z modeli niemieckiego Elysse a konkretnie Dynamic w kolorze czarny mat, stalówka M. Już przy pierwszym kontakcie pióra z ręką wiedziałem jednak, że prawdopodobnie będzie to egzemplarz dla mojej żony, niekoniecznie dla mnie. Chodziło głównie o niewielkie rozmiary i cienką kreskę, czego nie lubię. O zakupie zdecydował jednak inny czynnik a mianowicie ciekawość. Byłem ciekaw historii marki Elysse. Skąpe informacje dotyczące głównie lat działalności firmy są powielane przez większość stron o tematyce piór wiecznych. A przecież nie jest to marka anonimowa i tych informacji jest naprawdę sporo (wrzucam ciekawy katalog). Co do jakości wykonania... hmm. Ja mam jeden z prostszych modeli i śmiało mogę powiedzieć, że jest wykonany bardzo przyzwoicie. Ciekaw jestem Waszych opinii, szczególnie osób, które posiadają pióra tej firmy. Jak kształtują się obecnie ich ceny? Jakie modele posiadacie? Jak oceniacie ich wykonanie? Zdjęcia mile widziane ;)

Ciekawy katalog piór marki Elysee, informacji o marce oraz ciekawostek związanych z produkcją i budową pióra: http://ndma.com/resources/docs/_Elysee.pdf

Mój elysse:

1.thumb.jpg.8defddb6605682d06cbed1b134aaa74d.jpg

2.thumb.jpg.17cefd6db3578defc670de47cdcd5c86.jpg

3.thumb.jpg.bee9c2e3fc2f7dfe6c667a4245b62954.jpg

4.thumb.jpg.7b7aaa1f9347406aab16d9e8f2d7a7d0.jpg

Edytowano przez Platus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem - świetne rzeczy mają. Dochodzę do wniosku, że w temacie jest błędnie postawiona teza. Ten producent nie jest zapomniany, a jest bardziej nieznany. Z resztą co tu dużo mówić. Powszechnie znanymi markami są Parker, Waterman lub Sheafffer, a resztę gryzą psy. Kto przed forum słyszał o większości marek jakie tu się przewijają? Bo ja nie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Topaz napisał:

@Platus, przyznam, że jestem w szoku. Pierwszy raz czytam o tej firmie, a myślałem, że sporo wiem o piórach. Dziękuję za podzielenie się.

Nie ma sprawy. Szkoda tylko, że już nie produkują bo pióra według mnie bardzo ciekawe. A dziś dość trudno dostępne niestety.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Historia tej firmy jest nieco bardziej złożona. Pod nastepującym adresem historia i katalog:

 
Nazwa nie koniecznie francuska, jakkolwiek może kojarzyć się z Polami Elizejskimi czy Pałacem Elizejskim, a tak na prawdę ma korzenie w mitologii starożytnej.
 
Pióra były bardzo popularne w latach 80-90 dwudziestego wieku. Miały bardzo charakterystyczny kształt stalówki i ztego co pamietam były to na ogół 14 kt złote, raczej twarde i cienko piszące. Większość egzemplarzy, które spotkałem miała metalowy korpus pokryty warstwą eleganckiego lakieru, ale były podatne na rysy i na łuszczenie się, a może wycieranie warstwy pokrywającej. Wpływ mogły mieć warunki klimatyczne, mieszkałem wtedy w gorącym i wilgotnym klimacie..
  1.  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marka Elysee jest nadal na rynku tylko wróciła do korzeni. Skąd ta francusko brzmiąca nazwa? Elysee powstało w Szwajcarii w 1920r. w tzw.jurze szwajcarsko-francuskiej. Firma produkująca zegarki. W 1960 firme przejmuje Niemiecki Harer wiodący producent biżuteri w Niemczech. W 1991 brand przejmuje Reiner Seume z Dusseldorfu. Od tego czasu Elysee wychodzi poza hermetyczną nisze zegarków. Do roku 2000 marka skupiała się głównie na rynku Niemieckim. Po 2000r. wychodzi poza Niemcy na szerszą skalę. Obecnie znowu skupia się głównie na zegarkach. Pióra i inne precioza z logo Elysee to głównie lata gdzie marka była pod skrzydłami Harer'a.

Edytowano przez Rafnar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Robbi napisał:

Nazwa nie koniecznie francuska, jakkolwiek może kojarzyć się z Polami Elizejskimi czy Pałacem Elizejskim, a tak na prawdę ma korzenie w mitologii starożytne

Nazwa jest grecka, ale zapisane zdecydowanie w języku francuskim... 🙂

(A jak już poprawiamy i mowa o językach, to w j. polskim "niekoniecznie" i naprawdę" piszemy razem. Koniecznie i naprawdę 🙂)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Cześć,

Pozwoliłem sobie podbić wątek ponieważ również jestem posiadaczem pióra marki Elysee. Pióro jakiś czas było nieużywane i w zasadzie to mam pytanie do Ciebie Platus. Gdzie obecnie kupujesz naboje do pióra i jaki rozmiar?

mój model pióra to:

Elysee Sports 24 łatwy gold electroplated (rozmiar stalówki M)

Elysee69-DA0-ABB-5159-49-CE-A196-D45-CC15-CC8-

Edytowano przez Dedo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...