Skocz do zawartości

Pelikan M600 vs Sailor 1911L (może S)


Polecane posty

Szanowni,

Proszę o pomoc w wyborze.

Sailor 1911L vs Pelikan M800 stalówka M, Sailor zapewne będzie z B.

Za Pelikanem przemawia fakt systemu napełniania (nie mam takiego pióra) oraz stalówki, wg internetów daje bardziej mokrą kreskę i jest miększa od SAILORA.

Sailor –wydaje się trochę lepsza jakość, w sensie niezawodności i powtarzalności egzemplarzy (jak TOYOTA do VW 😊), na minus  trochę wtórny design.

Być może ze względu na rozmiar lepsza będzie wersja S, do zobaczenia na żywo.

Ogólnie te dwa pióra chyba porównywalne i niezależnie od wyboru będzie to dobry wybór.

Jaka jest Wasza opinia w temacie.  

(zdjęcia z internetu)

Pelikan-M600.jpg

SAILOR 1911 L.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sailory występują też w wersji Realo - ze zintegrowanym tłokiem.

Jeśli chodzi o stalówki, to Pelikan ma bardziej mokre, to prawda.

Ogólnie moja opinia na ten temat jest taka - współczesnych Pelikanów za współczesne ceny nie opłaca się kupować. Naprawdę one są zupełnie nieproporcjonalne do tego, co się otrzymuje. Mój Pelikan M400 po roku zaczął mieć problemy z tłokiem przez co został skierowany do serwisu. Pelikany są wspaniałe, ale na pewno nie za takie pieniądze Z Sailorem jest zupełnie odwrotnie. Za śmieszne pieniądze dostaje się pióro o dobrej konstrukcji i z dobrą stalówką. Może są nudne - to fakt - ale za to gwint korpusu jest blisko sekcji (przez co gwint skuwki nie rysuje korpusu - bolączka Pelikanów) oraz materiał z którego jest wykonany nie ma tendencji do nadmiernego kurzenia się (ta Pelikanowska żywica sprawia, że kurz bardzo łatwo osiada na piórze; przynajmniej na tych współczesnych). Pelikan wydaje się także bardzo delikatny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem. Ja miałem w M400 F, która pisała dość grubo. Mam też w M215 stalówkę B i jest stosunkowo cienka. Sam nie wiem o co tutaj chodzi.

Stalówka B Sailora ma bardzo optymalną grubosć, choć też widziałem już anomalia jeśli chodzi o rozmiary w Sailorach. Miałem kiedyś M-kę, która pisała b. mokro i szeroko, a inna była już dość sucha i raczej cienka. Trudno znaleźć jednoznacznie odpowiedniki dla stalówek różnych firm.

Edytowano przez Aventador13
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@big001 z obu piór będziesz zadowolony. Zaletą Pelikana M800 jest wyważenie. Bardzo fajnie układa się w dłoni i jest odczuwalnie cięższy od Sailora (porównując bez skuwki). Ma metalowy mechanizm tłoka (mosiężny), a podgląd poziomu atramentu to przydatna cecha. Stalówka będzie pisała gładko i mokro.

Sailor 1911L ma bardziej precyzyjną stalówkę i jest lżejszy.

Marcin 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, 

A czy ten Sailor nie jest bliżej M600?

 M800 ma bardzo dużą stalówkę i po zobaczeniu na żywo odpadł z listy. 

Na zdjęciu (dostałem dzisiaj że sklepu) porównanie. Od góry M800, 1911L, M600. 

MM 

IMG_20201114_121048.jpg

Edytowano przez big001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Sailor 1911 L wymiarowo (ze zdjętą skuwką) jest bliższy M600 niż M800.

Pelikan M600 ma taką samą stalówkę jak M400. Nie ma mosiężnego mechanizmu tylko z tworzywa. Jest lżejszy niż M800 i lżejszy niż Sailor 1911 L.

Popatrz sobie jeszcze na konkurencję, bo w tej półce cenowej jest w czym wybierać:
- Pilot Justus 95 (regulowana twardość stalówki);
- Pilot Capless (rewelka do codziennego pisania);
- Platinum 3776 (niska cena, a wzornictwo podobne jak u Sailora 1911/Montblanca 146);
- Lamy 2000;
- Parker Duofold;
- Montblanc 146 (nieużywany egzemplarz z drugiej ręki będzie w podobnej cenie jak pióra, o których rozmawiamy);
- gdybyś miał możliwość podniesienia budżetu to rozważ Aurorę 88 albo Optimę.

Z mojego doświadczenia z prowadzenia sklepu wynika, że 1911L i M600 są często przystankiem w drodze do M800/Aurory 88/MB 146 lub... Caplessa.

Marcin

Edytowano przez Pioromaniak.pl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...