Skocz do zawartości

antyczny azjata


Kota

Polecane posty

Wersja skrócona

Mam bliżej nieokreślonego azjatę (google translate poległ) w bliżej nieokreślonym wieku (minimum 35 lat na pewno), ale spokojnie może mieć dwa razy tyle. Pokochałam gorąco, ale pora na doktora. 

Wersja wydłużona

Pióro najpewniej po dziadku. Kiedy już potrafiłam się piórami posługiwać, trafiłam na nie w domowej szufladzie, chciałam przygarnąć, ale po pierwsze nie umiałam taką łopatą pisać, po drugie gdzieś ciekło. Odłożyłam. Zapomniałam. Przez moleskina odstawiłam pióra. Minęło naście lat. Odstawiłam moleskina, wydobyłam pudełko z piórami, wymoczyłam wszystkie w wodzie, do dziadkowego zaciągnęłam turkusowego Pelikana 4001. Niewygodnie, bo "taka gumka jak w Hero, ale bez metalu". Turkusu nie było - kolor przeszedł od brązu, przez piękną zieleń, a pod koniec to, co wychodziło ze stalówki przypominało już Turmalin Lamy. Jak się skończyło, postanowiłam wymoczyć pióro dłużej i z dodatkiem kropli płynu. Zbyt intensywnie ściskałam gumkę i nagle zeszła. Wypłukałam do zera, wysuszyłam i ponownie zaciągnęłam turkus Pelikana. Teraz turkus wychodzi ze stalówki, ale cieknie również przy gumce - na razie przy dotyku, nie wylewa się w korpus. Być może źle gumkę założyłam, a być może wypłukałam "uszczelkę" z osadów.

Pytania:

- co to może być za dżentelmen? Znam głównie Parkery, Watermany, Sheaffery i Pelikany, w zeszłym roku nie miałam pojęcia o istnieniu Lamy. Po wielkim comebacku do piór już widzę, że przepadłam na punkcie starych zakręcanych z niepłaskimi czubkami i będę Was prosić nieraz o poradę. Ten gagatek jest bardzo podobny pióra Penol ambassador 647 (nie wiem, czy mogę podawać linki do OLX), acz różni się klipsem. Czyżby to była stara dobra chińska podróbka? - Dziadek zapewne kupił je już w PRL-u, nie przed wojną.

- jak (i najlepiej też gdzie) mojego azjatę serwisować? - wspomniany Penol ma odkręcaną końcówkę i jest piórem przyciskowym. No nie zauważyłam wcześniej, że u mnie końcówka korpusu również się odkręca... Ale guzika nie ma. Jeżeli mogę zabezpieczyć dziadkowe przez cieknięciem, to dam z tą gumką radę, jest dość pojemna, ale fajnie by było je doposażyć w oryginalny system napełniania, a nie owinąć w silvertape.

Zachwyty

- nie miałam do czynienia z flexami, ale na tle nawet dwudziestolatków, ta stalówka jest przyjemnie elastyczna, mocniej na wszelki wypadek nie dociskałam

- cieniuje, choć może to była kwestia wielu kolorów atramentu, te odkrycia jeszcze przede mną

- pisze świetnie, gładko, z natychmiastowym startem - zaliczam tę stalówkę do trzech ulubionych

Zdjęcia

Wrzucam zdjęcia na google photos, bo się rozpędziłam w wątku przywitalnym i zjadłam sporo bajtów. Widać różnice między stalówką "umytą" i umytą. Dla porównania zdjęcia w towarzystwie lamy i watermana. https://photos.app.goo.gl/15jNsn35jnHgRb436

 

photo_2020-11-10_17-16-55.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia co to jest, ale ładny dość. Mechanizm button fillera pewnie odleciał, oryginalny znaleźć, to będzie sztuka, ale może z czego innego dałoby się wstawić?

Gumkę do sekcji klei się na szelaku. Jak się ma skośną pęsetę, to można samemu wykonać (są filmiki na YT), ale starą gumkę najlepiej wymienić na nową. I tu jest kłopot, kupić w odpowiednim rozmiarze dość trudno, tj. dostępne ale w dużej liczbie i dość drogie.

Pan Przemek z Ci to pióro zrobić za niewielkie pieniądze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy cieszyć się, że nie padła odpowiedź "ee, to jinhao z 19XX, podróbka Y, to była kiepska seria" czy martwić, że dla takiego forum jest to zagadka :D

Gumka jest w zaskakująco dobrym stanie, więc może się jeszcze nada. Dzięki za polecenie, chętnie skorzystam z pomocy zawodowca, na to pióro czeka już dużo dobrego papieru. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to pióro wygląda na tzw "replikę" któregoś z Parkerów, Vacumatic lub podobny..., pewnie parkerolodzy byliby w stanie dokładniej określić którego..

Wygląda mi na (solidną jeszcze podówczas) produkcję z lat 60(?) i ma chyba niezłą stalkę chyba Au 14 kt. Więc gra warta świeczko a pióro zachodu czy lekkiego face-liftingu...

A jak juz piórko dozna wszelkich zabiegów SPAi innych to poprosimy o zdjęcia typu : Before i After...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po szybkim przejrzeniu zdjęć- mega stan całego pióra (imprinty i srebrne elementy). O podobne (ten sam model?) pióro pytał ktoś na grupie "Mam pióro wieczne" na fb. Możesz sprawdzić i porównać- tamten to button-filler. Niestety konkluzja co do modelu była ta sama- jakiś chiński wyrób parkero-podobny 😕 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tak. To prawda.

Czy to znaczy, że także każdego np. Pelikana czy MB z lat 1939-45 należy opatrywać komentarzem, że były wyprodukowane w czasach kiedy rządy Adolfa H. spowodowały śmierć kilkudziesięciu milionów ludzi? Czy każdą wspaniałą katedrę, wybitny obraz, każdy przepiękny utwór muzyczny należy uzupełniać informacją, że to powstało w czasach wojen, wypraw krzyżowych, walk z tzw "barbarzyńcami" (niebywale okrutnych), polowań na czarownice, łamania kołem i innych "eleganckich" tortur, Inkwizycji, gazów bojowych, obozów śmierci, czystek etnicznych...?

Uwielbiane przez wielu VW' "garbusy" były produkowane na rozkaz Adolfa H., podobnie jak znakomite autostrady niemieckie, eleganckie ubrania projektował H. Boss swego czasu projektant (jakże eleganckich) mundurów SA, SS, WH itd. A powszechnie cenione komputery powstały dzięki firmie IBM. Mało kto wie, że owa firma w latach 30. XX w opracowała, na zlecenie Dowództwa SS, system ewidencjonowania  więźniów obozów koncentracyjnych... Można też znaleźć na aukcjach reklamowe breloczki do kluczy Coca-Coli z logo tej firmy i ze swastyką...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwy producenta nie sposób ustalić, mam podobne pióra i są to pióra Chińskie z czasów Mao Tse Tunga, koniec lat 50 początek 60. Było kilka modeli ale niemal wszystkie charakteryzowały się tym samymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Charakterystyczne czapeczki, klipsy, button filler i sentencje. Były to propagandowe hasła, na klipsie przeważnie "Na całe życie-wieczne życie" W późniejszych latach Hero produkowało nieco odmienione pióro nawiązujące do tych z burzliwych czasów ChRL, było to Hero 856.

Mam teorię dotyczącą producenta. Nawiązanie do Hero być może nie jest przypadkowe. Podejrzewam że producentem tych piór było Shanghai huafu jīnbi chang po angielsku Wolff Pen Manufacturing Company a tak nazywało się do roku 1966 obecne Shangai Hero Group Co. Ltd.

   
Edytowano przez Rafnar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem Marcinie, że na Ciebie można liczyć, zatem nie pozostaje nic innego, jak podziękować za powyższy wpis, co niniejszym czynię.... co do dat, rozszerzyłbym nieco ich zakres i przyjął rok 1933... to tak na marginesie. Pytasz, czy należy opatrywać.... odpowiedź nie jest jednoznaczna, uzależniona bowiem od tego, przez jaki pryzmat patrzymy, a to nierozerwalnie przekłada się na indywidualne spektrum postrzegania.

Prostym przykładem może być pytanie:

Czy to prawda, że Piotr Czajkowski, Karol Szymanowski, Leonard Bernstein.... byli homoseksualistami?

Tak, to prawda, ale nie za to ich cenimy....

Na koniec jeszcze mała dygresja, odnośnie symboli.... otóż, dziś nie ma potrzeby (o ile ktoś takowe posiada) poszukiwania ich na aukcjach, czy innych miejscach w sieci....wystarczy wyjść na ulicę, na spacer.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteście niesamowici, jeden dzień od rozpoczęcia tematu i już dostałam dawkę historii. Dzięki! Spróbuję jakoś te kanji (jak mniemam) wprowadzić do translatora, bo bardzo jestem ciekawa, to co za hasło. A jak nie, to poszukam tłumacza.

Pióro na razie nie wylewa do korpusu, ale nie nie rusza się z biurka i służy do krótkich zapisków. Skontaktuję się z Pen Doctorem i będę raportować :) Primo pióro jest świetne, secundo to taka pamiątka jak piaget po Babci. 2/3 sentymentu + 1/3 utylitarności, po co nowe, jak stare działa dziesiąt lat.

Pismo i próbkę flexa dorzucę jutro do albumu, jak będę miała lepsze światło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...