Skocz do zawartości

Pióro ze stalówką flex do rysunków i podpisów


PatLove

Polecane posty

Jak w temacie-poszkuję pióra do rysunków (jestem architektem) oraz składania podpisów na umowach. W rysowaniu oczywiście nie chodzi o wykonywanie tym piórem projektów ale raczej szybkie szkice i przeniesienie myśli/idei, która akurat przyszła mi do głowy na papier. 
Kwota, która chciałbym przeznaczyć to 250-300pln, a w grę wchodzą zarówno pióra nowe, jak i używane, w kwestii designu natomiast jestem otwarty na propozycje. 

Pierwsze co sam znalazłem to Conklin Durograph ze stalówka flex. 

Edytowano przez PatLove
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • PatLove changed the title to Pióro ze stalówką flex do rysunków i podpisów

Dzięki, z Przemkiem jestem już w kontakcie (kontaktowałem się odnośnie ołówka, którego nadal poszukuję, dzięki za przekazanie kontaktu Marcin), natomiast co do pióra, to już tez z nim rozmawiałem i uświadomił mnie, ze Pelikan 140 owszem jest ciekawy ale to nie jest taki sensu-stricte flex, a bynajmniej nie taki, którego ja poszukuję. Raczej Swan, Osmia, czy jakieś modele z Watermana, których nie spamiętałem...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, PatLove napisał:

Dzięki, z Przemkiem jestem już w kontakcie (kontaktowałem się odnośnie ołówka, którego nadal poszukuję, dzięki za przekazanie kontaktu Marcin), natomiast co do pióra, to już tez z nim rozmawiałem i uświadomił mnie, ze Pelikan 140 owszem jest ciekawy ale to nie jest taki sensu-stricte flex, a bynajmniej nie taki, którego ja poszukuję. Raczej Swan, Osmia, czy jakieś modele z Watermana, których nie spamiętałem...

@PatLove Pelikan jak najbardziej będzie się nadawał ;) poszukaj modelu 400NN ze stalówką ST, zróżnicowanie kreski bajeczne jest. qUghYSe.jpg

TdFD9XJ.jpg

PS. Zdjęcie stalówki przed wizytą w Chorzowie, dlatego taka brzydka :P 

Edytowano przez ScYpIoL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że  ST to rzadka stalówka, a na eBayu ceny "czterysetek" to 800-900 zł.

Trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości, a jeszcze więcej szczęścia, żeby kupić przyzwoity starodawny fleks do 300 zł.

Ze współczesnych - tylko FPR. Bardzo dobrze pisze Triveni, ale z ebonitowym spływakiem, jako tzw. eyedropper, więc trochę kłopotliwy, dobrze powinien pisać Jaipur, Himalaya czasem dziwnie się zachowywała. Najbardziej niezawodne będzie Guru. Jeśli ma robić wrażenie wyglądem - nie kupuj, jeśli ma dobrze fleksować - kup. Cena ze zwykłym fleksem - 12 $, z ultrafleksem - 22 $ (różnica między stalówkami taka, że te drugie miększe, ale szerokość linii porównywalna).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne sugestie ale tak, jak napisał @tom_ek -dostępność Pelikanów 400nn w moim budżecie jest praktycznie żadna. Już upolowanie 140stki jest kłopotliwe. 
Na piórach się nie znam się i nie chciałbym być źle zrozumiany ale co do FPR, to nie chciałbym iść w „niskobudeżetowkę”, wolę raczej dołożyć, zwiększyć budżet do powiedzmy do 350-400pln i kupić jakiś fajny vintage, który poza flexem będzie cieszył również wyglądem i robił jakieś tam wrażenie niż kupować coś dla samego flexa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ScYpIoL to naprawdę bardzo dużo szczęścia miałeś :)

@PatLove no widzisz, czasem się trafi ;) O współczesnych zapomnij, za te pieniądze nie kupisz (za większe zresztą też nie). Duraflex to złe pióro było, miał wiele złych opinii (może coś się zmieniło)

https://thepentastic.com/2018/09/29/why-the-conklin-duraflex-fountain-pen-isnt-for-me/

omniflex_closeup.jpg

 

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za wyjaśnienie, byłbym wdzięczny gdybyście jeszcze mi wytłumaczyli czy owy rozmiar ziarna jest...

z tego co wiem jest to oryginalna stalówka z Pelikana 140 ale czytałem już, ze to jaki będzie flex zależy również od egzemplarza, który się trafi. 

Edytowano przez PatLove
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar ziarna, a więc wielkość "kuleczki" na końcu stalówki, a co za tym idzie - szerokość linii, którą daje pióro. EF - bardzo cienka, F - cienka, M - średnia, B - gruba, BB - bardzo gruba, BBB - arcygruba. Literka O na początku oznacza, że ziarno jest przycięte na płasko, po skosie (wpisz w googla oblique nib), a więc linia jest jeszcze szersza. Te oznaczenia nie mają nic wspólnego z fleksowaniem.

A stalówki Pelikana 140 czy 400 - niektóre miały fleks, niektóre półfleks, niektóre nie miały go wcale. Musisz się więc upewnić, na ile fleksująca (i czy w ogóle) będzie ta, którą chcesz kupić. Najlepiej prosić sprzedającego o zdjęcia pisma.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalówki Pelikana nie mają takich oznaczeń. Umieszczano je na opakowaniach, naklejano na pióra, ale nie wybijano na stalówkach.

Jeśli ma fleks, sprzedawca na ogół o tym pisze, bo to podnosi wartość pióra. Jeśli nie pisze, trzeba spytać. Ale zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy półfleks określą mianem fleksu. Ja proszę o zdjęcia próbek pisma (ale nie zawsze je otrzymuję).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc kot w worku.

Poza tym Przemek dobrze Ci chyba radził, Pelikany to nie są klasyczne pióra do fleksowania, tak twierdzą ich znawcy (wpis ze strony The Pelikan's Perch):

While the company’s nibs from the 1930s through the 60s are excellent and considerably better than today’s offerings, they are not what I would call true flex nibs.  It has been my experience that the more accurate descriptor applied to these nibs would be semi-flex with a springiness that imparts a tremendous amount of character to some to these vintage pieces.  Of course, there is an exception to that rule (https://thepelikansperch.com/2020/03/28/pelikan-st-stenography-nib/).

- ten wyjątek to wspomniana stalówka ST.

Szukaj raczej piór Swan, Waterman, Wahl Eversharp - ale one kosztują na ogół więcej niż zakłada Twój budżet. Choć Swana za te pieniądze można kupić. Przy czym są to często piórka małe i niepozorne, wrażenia też robić nie będą.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Obawiam się, że niewiele więcej da się doradzić. Ze współczesnych tylko FPR ultra flex lub Kanwrite ultra flex. Różne "fleksy" w Aurorach, Leonardo, Franklin-Christoph itp. to czasem ledwie semi-fleksy są, czasem. Najlepszy wybór - pradawne fleksy, ale z kwotą 300 zł trudno coś zdziałać.

FPR Guru nie jest aż tak "tandetny", konstrukcyjnie jest dobry, jakościowo też. Ponadto to tłokowiec z ebonitową stalówką - a takie rzeczy dzisiaj to tylko w drogich piórach. A i wygląd może mieć "architektoniczny":

7831337500_1605357047.jpg

 

 

A poniżej moje:

4721242100_1605357230.jpg

9744088400_1605357295.jpg

7729331800_1605357357.jpg

7644931200_1605357438.jpg

7092688000_1605357468.jpg

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...