Skocz do zawartości

Stub vs Italic


Ipielgrzym

Polecane posty

Hej,

Naszła mnie ochota aby coś zmienić w piórach:P

Aktualnie bawie się Pilotem Plumixem w BB i jestem zadowolony, podoba mi się bardzo pisanie takim typem stalówki, gdzie jest duża wariacja między liniami (wiem laik jestem:D). Chciałbym poprosić teraz o poradę jakiego pióra szukać aby przejść na wyższy poziom wtajemniczenia:) Swoją drogą Plumix będzie radziej porównywalny ze stubem czy z italiciem? gdzieś wyczytałem że chyba coś jak stub 1.5?

Który typ stalówki bardziej polecacie i dlaczego? Jakie pióra używacie z takimi stalówkami?

 

Wiem że Twbi ma stalówki stub jednak mam już swojego ECO (w f) i chciałbym posmakować innych produkcji:P 

W pióro takie chciał bym zainwestować około 400pln, chciał bym aby linia była soczysta bardziej w stronę mokrą.

 

Dzięki z góry za porady i pozdrawiam,

Filip

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj w internecie informacji na temat italików i stubów marki Italix. Sami szlifują stalówki Jowo, duży wybór: italic, cursive italic (odpowiednik stuba), oblique left i right, rozmiary od F do BB. Pióra metalowe, dobrej jakości. Polecam zwłaszcza Italix Captain's Commission lub Churchman's Prescriptor. Chyba że wolisz mniejsze, wówczas Parson's Essential.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dzięki za odpowiedź! Już namierzyłem jakiś sklepik w anglii który sprzedaje te pióra (może znasz w polsce coś?). A mógłbyś mi jeszcze podpowiedzieć w jakiej wielkości stalówkę celować? Używam Plumixa w BB i jest dla mnie ok, brałem jeszcze ze 2 Jinhao wyposarzone w stalówkami 0.7 i 1.1 i nie podeszły mi bo różnice lini nie były zbyt wyraźne 😕.  - Italic Broad czy Medium może styknie? nie chciał bym z drugiej strony mieć pisaka:D

 

Używałeś może jakichś Japońskich stalówek typu (zoom, music falcon czy softów)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Japońskich nie używałem. Miałem "stuby" Jowo i Bocka, godne polecenia. Piszę w cudzysłowie, bo stub z prawdziwego zdarzenia ma ziarno, od "czoła" jednak spłaszczone, zróżnicowanie linii jest, ale ze względu na grubość ziarna - nie tak wielkie, jak przy italikach, za to powinny być gładsze. Te Jowo i Bock to bardziej italic, czyli blaszka ścięta na płasko, bez ziarna, coś jak w Plumiksie (choć one mają coś na kształt "ziarna" - spójrz na stalówkę od spodu, widać taka klinową "wtopkę"). Choć może lepiej nazwać je  cursive italic, czyli z lekko zaokrąglonymi krawędziami. Przy italikach zróżnicowanie linii większe. Jowo i Bock, jak pisałem, godne polecenia, miałem 1.1 i 1.5 - gładkie, mokre, lekko sprężyste. Podobnie szufla od Franklina-Christopha, czyli Music 1.9 (ją także robi Jowo), z podwójną szczelinką. To są stalówki podobne do Plumixów, tyle że miększe.

Italix robi stalówki bliższe stubom, w tym sensie, że ścina ziarna w standardowych stalówkach Jowo i szlifuje blaszkę - ale ta blaszka jest (mam wrażenie) grubsza od  firmowych stubów Jowo i Bocka, o których wcześniej pisałem. Ich cursive italic to odpowiednik stuba, crisp italic - italika (mają też stalówki obligue, a więc ścięte skośnie, jak bywało często w dawnych Pelikanach, którego stalówki oznaczano np. OM, OB, OBB; O - czyli oblique). Miałem 3 stalówki Italix cursive italic, chyba najgładsze stalówki, jakie miałem. Gwoździe, ale gładziutkie. Niby mokre, ale to jednak "łopaty", rozsmarowują atrament szerzej, więc jednak zostaje go cieńsza warstwa na kartce. We wszystkich recenzjach Italixa autorstwa Stephena Browna stalówki to crisp italic, czyli zwykłe italiki - recenzent nie może się ich nachwalić. Ale mokrość stalówki nie zależy, jak pisze S. B., od modelu, lecz od tego, jaka stalówka się trafi, bo we wszystkich piórach Italixa unity są standardowe od Jowo, to one odpowiadają za mokrość, nie "obudowa" unitu i konwertera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dzięki bardzo za wykład!:) troche światła mi rzuciłeś na temat, ogolnie to już któraś osoba mi mówiła o  stalówkach JoWo że dobre są tyle że wtedy to w kontekscie wymiany do jinhao... 

Muszę się przyjrzeć tej firmie Italix z tego co mówisz powinny byc właśnie odpowiednie dla mnie:) poogladam sobie recenzje jeszcze i cos moze zamówie.

 

Pozdrawiam,

Filip

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...