Skocz do zawartości

Wymiana stalówek Parkera?


kryj

Polecane posty

Witam

Dostałem kiedyś Parkera IM ze starą stalówka. Pióro sobie leży i nudzi się od około dwóch lat bo nie mogę znieść pisania tym starym typem stalówki. Ale piórka trochę mi szkoda. Czy jest jakaś możliwość dokupienia do tego pióra przyjemniejszej stalówki? Nie mówię tu o sekcji bo wiem, że nową sekcje Parkera z nową przyjemniejszą stalówką można dokupić, ale nie widzi mi się wydawać 80zł na nową sekcje gdy za 30zł więcej mam nowe pióro IM.

Mam też ochotę kupić sobie Parkera Vectora, z sentymentu do tego pióra. I tu pojawiają się dwa pytania. Czy w nowych Vectorach to ta sama stalówka co kiedyś w IM? I czy ewentualnie taką stalówkę dałoby się wymienić na przyjemniejszą? Wiem, że Vector to jedno z najtańszych plastikowych piór i nie ma za bardzo sensu tak kombinować, ale mam do tego modelu pewien sentyment, a nie chce kolejnego pióra do leżenia (nawet na przycisk do papieru się nie nada bo za lekkie :)).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Stalówki są takie same w modelach Vector, IM, Urban uwzględniając oczywiście serie tych modeli(rocznik). Oficjalnie Parker oferuje tylko te same stalówki(wygląd) w takiej formie jak napisałeś, cała sekcja. Parker stosuje własny patent, spływaki i stalówki różnią się od większości tych elementów. Stalówki pomijajac kształt są krótsze a spływaki mają przetłoczenie w które umieszcza się stalówke. Ponadto sama średnica spływaka jest minimalnie mniejsza od popularnych #5. Także oficjalnie nie ma wyboru. Dla lubiąch eksperymenty oczywiście jest możliwość użycia niemal dowolnej stalówki ale to wymaga praktyki i chęci tylko czy warto. Metody są dwie, dopasowanie innej stalówki do spływaka lub cała wymiana zestawu tulejka/spływak/stalówka. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, kryj napisał:

do tego pióra przyjemniejszej stalówki?

Przyjemniejszej, to jakiej? Wiadomo, że te stalówki są twarde ale piszą gładko, nietypowo wyglądają ale to ich cecha. Ja uzdrowiłem chyba 3 stalki P.Vector, bo chrobotały, najpierw lupa i wyrównanie skrzydełek, potem dopolerowanie na pilniczku do paznokci, micromesch jeszcze lepiej. Świetne pióra na co dzień, bez żalu, że coś tam się przydarzy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, Rafnar napisał:

Stalówki są takie same w modelach Vector, IM, Urban

No właśnie od kilku lat nie. Kiedyś tak, ale z dwa-trzy lata temu Parker zmienił stalówki w Urbanach i IM. Urbany i IM mają teraz stalówki bardziej klasyczne, a Vectory mają nadal te charakterystyczne.

pioro-wieczne-parker-im-premium-red-ignite-ct-2073479-.jpg.a28d7b8623ee28a66ba2959cb07dc6aa.jpgIM

pioro-wieczne-parker-urban-nightsky-blue-ct-1931598-.jpg.222107a4772df6714796a2bf69eaa655.jpgUrban

pioro-wieczne-parker-vector-czarne-ct-2025379-.jpg.c45457e36d8c1e07886eddff6142123b.jpgVector

 

11 godzin temu, Rafnar napisał:

Metody są dwie, dopasowanie innej stalówki do spływaka lub cała wymiana zestawu tulejka/spływak/stalówka.

W przypadku tego zestawu to mówisz o kupnie całej sekcji jakie oficjalnie przez Parkera są stosowane, czy może osobno spływaka, tulejki, stalówki.

W dopasowanie stalówki może nawet bym się pobawił. W takim razie skąd wziąć jakieś najtańsze stalówki, żeby nie szkoda było ich zniszczyć, żebym na nich poćwiczył?

2 godziny temu, Klerk napisał:

Przyjemniejszej, to jakiej?

Nie chodzi tu o wygląd, akurat ten nietypowy kształt mi się nawet podoba. W IM który mam stalówka drapie, ale nie o to też mi chodzi bo jak pisałeś da się to poprawić, Chodzi mi o to, że dla mnie są one za twarde. Wolałbym jakąś miększą. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Stalówki są takie same w modelach Vector, IM, Urban uwzględniając oczywiście serie tych modeli(rocznik)" Wyczytałem że posiadasz IM starszej serii więc głównie skupiłem się na serii sprzed liftingu. Stalówki najprędzej kupisz na ebay lub Aliexpress, mam na myśli stalówki do zabawy których nie będzie szkoda wyrzucić przy niepowodzeniach. Wybieraj stalówki rozmiar #5 nie chodzi o rozmiar/grubość pisania tylko wielkość stalówki. W przypadku zabaw ze skracaniem stalówki uzyskasz podobny efekt jak przy oryginale, może delikatnie zwiększy się elastyczność ale to zależy tylko od stalówki którą chcesz przerabiać. Na prawdę zyskujesz tylko zmianę wyglądu i ewentualnie grubość kreski. Problem jest taki że oryginalny spływak i pasująca do niego stalówka Parkera w tym rozwiązaniu cechuje tylko jedno, stalówka jest bardzo sztywna i nawet dopasowując inną stalówkę niewiele więcej uzyskasz. Stalówka Parkera jest krótka, do tego jest bardzo mocno zagięta, jej profil to niemal połowa okręgu a nie delikatny łuk. Przy dopasowywaniu stalówki trzeba ją skrócić by miała taką samą długość jak oryginał i zagiąć w podobny sposób jak oryginał. Gdy uda się to zrobić wychodzi praktycznie to samo co oryginał tylko stalówka będzie miała bardziej klasyczny wygląd ale cechy oryginału pozostaną. Stalówka tak przerobiona przejmie cechy oryginału, krótka, profil bardziej okrągły w efekcie daje to większą sztywność. Lepsze efekty daje bardziej radykalna zmiana, zakup kompletu tj.tulejki ze spływakiem i stalówką, te też kupisz na ww.portalach. Trzeba wybić oryginalną tulejkę Parkerowską, jest wklejana szelakiem, rozgrzać ją np.w gorącej wodzie i próbować wybić z sekcji. Wkleić zakupioną tulejkę, możesz do tego użyć Poxipolu czy podobnych klei, Kropelki odpadają. Po takim "transferze" z Parkera zostaje sam korpus i skuwka ale za to zyskujesz bardziej uniwersalne pióro bo przy wymianie tulejki dostajesz standard uniwersalny naboi lub konwerterów, spływak i stalówka to typowa #5 którą możesz zastąpić wielokrotnie czymś innym. Jest jeszcze jeden sposób który może wystarczyć, dla choćby zabawy kupić najtańsze pióro w markecie czy kiosku. Wystarczy na próbę byle jakie Cresco za 8zł. Wyciągasz spływak i stalówkę, przymierzasz do Parkera, od razu napisze że będzie luz, stalówka i spływak będą wylatywać bo oryginalny spływak Parkera ma o jedną czy dwie dziesiąte mm większą średnice od typowego spływaka 5. Spróbuj owinąć spływak ze stalówką od tego przykładowego Cresko folią tak by zwiększyć średnicę i wsunąć do tulejki Parkera. Jak dobrze to zrobisz nic nie będzie ciekło. Sens tego jest żaden ale tego typu eksperymentami można poznać zależności, nabyć praktykę przy zabawach z przeróbkami czy poprawianiem piór. Większość nawet nie interesuje jak działa tulejka, jak współpracuje ze spływakiem i jak dobrze ustawić stalówkę by pisała a nie udawała że pisze. To tyle na temat tych piór.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

11 godzin temu, Rafnar napisał:

Wystarczy na próbę byle jakie Cresco za 8zł. Wyciągasz spływak i stalówkę, przymierzasz do Parkera, od razu napisze że będzie luz, stalówka i spływak będą wylatywać bo oryginalny spływak Parkera ma o jedną czy dwie dziesiąte mm większą średnice od typowego spływaka 5.

Ta różnica to małe miki względem  istotnej niezgodności: spływak Parkera ma szyjkę odpowietrzającą (co wchodzi w atrament naboja) 2mm, a typowe spływaki #5 mają szyjkę 1,5mm, a to katastrofalna różnica! :w00t:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafna uwaga ale i na to jest sposób, na "szyjke"zakładam koszulkę termokurczliwą przyciętą tyle by zostawał odsłonięty maleńki fragment szyjki by atrament wszedł w kanaliki. Robiłem takie pasówki wielokrotnie jako tymczasowa przeróbka. Już nie pisałem o tym szczególe ale jakże istotnym(przyznam się że zapomniałem o tym) bo raczej sens robienia tego wszystkiego jest mocno dyskusyjny. Dziękuje za czujność i zwrócenie uwagi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos sensowności wymiany stalówek w tych piórach, dla mnie ten temat nie jest w żadnym stopniu dyskusyjny. Wszystkie te machinacje z tymi piórami, żeby zrobić je przyjemniejszymi są... bez sensu. :). Pierw tak jak pisałem chciałem to zrobić z sentymentu, ale czytając jakie to jest skomplikowane zadanie i jak wiele "majstrowania" przy tych piórach to wymaga, doszedłem do wniosku, że już tego nie chce robić z sentymentu tylko dla samego zagłębienia się w temat przeróbek :D

Widząc jak bardzo skomplikowany jest ten temat, mógłby mi ktoś podać jakieś źródła, w których mógłbym znaleźć wiedzę nań?

W związku, z tym też że temat nie jest taki prosty, to chciałbym się na razie skupić na modyfikacji Parkera IM, bo tylko jego posiadam fizycznie.

Dnia 9.10.2020 o 21:34, Klerk napisał:

Ta różnica to małe miki względem  istotnej niezgodności: spływak Parkera ma szyjkę odpowietrzającą (co wchodzi w atrament naboja) 2mm, a typowe spływaki #5 mają szyjkę 1,5mm, a to katastrofalna różnica! :w00t:

Jeżeli dobrze rozumiem, że ta szyjka uszczelnia połączenie między spływakiem, a nabojem, to nie wystarczyłoby zastosować nabój uniwersalny?

 

Dnia 9.10.2020 o 10:21, Rafnar napisał:

Po takim "transferze" z Parkera zostaje sam korpus i skuwka

No i jak dobrze myślę, o którą tulejkę chodzi, to jeszcze metalowy korpus sekcji by został?

Poza tym mógłbyś podać linka do jakiegoś przykładowego takiego zestawu, bo nie wiem pod jaką nazwą tego szukać?

Jeszcze odnośnie rozmiaru stalówki: #5. Ta 5 wzięła się od czegoś, od jakiegoś wymiaru stalówki? Przeglądając stalówki na Aliexpess nie widzę tego oznaczenia. Sprzedający zwykle wstawiają takie wymiary:

HTB1Lzshabj1gK0jSZFOq6A7GpXat-_1_.thumb.jpg.1967d9c764f7c692d372d7ee767c7b1f.jpg

Jeżeli chodzi 0 25mm to domyślam się, że to długość całkowita stalówki, ale jako osoba przyzwyczajona do odczytywania dokładnych wymiarów z rysunków technicznych, nie za bardzo wiem o co chodzi z tymi 5mm.

Edytowano przez kryj
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to niestety typowe dla Chińczyków, często piszą żeby im wybaczyć błąd pomiaru 1cm!!!!  Tu rzeczywiście chodzi o długość 25mm i średnicę spływaka 5mm, ale równie dobrze będzie pasowała do średnicy 5,5mm,  bo te stalówki są różnie wygięte. Następny standard to 35mm na śr.6mm, tu już lepiej bo to do serii Jinhao x450, x750,...   Wszystkie te stalówki są twarde, aby były miękkie, a już fleksujące, to trzeba je mocno szlifować i przerabiać.

"Jeżeli dobrze rozumiem, że ta szyjka uszczelnia połączenie między spływakiem, a nabojem, to nie wystarczyłoby zastosować nabój uniwersalny?"     Nie, nie,  szyjka wchodzi do wnętrza tulejki sekcji, ledwo ją widać.  To tulejka jest spasowana z nabojem.

 

Edytowano przez Klerk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do "rozmiaru stalówki" doszedłeś praktycznie sam, chodzi głównie o szerokość tej "tylniej", węższej części stalówki jak napisał Klerk nie ma sztywno przyjętych wymiarów, mogą być drobne odstępstwa. Ogólnie spływak ma średnice 5-5,1mm, węższa część stalówki ma szerokość pomiędzy powiedzmy 5-5,3 a nawet 5,5mm i to jest ogólnie nazywane stalówka #5. Analogicznie wygląda to przy #6. Co do reszty zagadnień, konkretnych przykładów jutro a właściwie już dzisiaj tylko w póżniejszych godzinach opisze o co dokładnie chodzi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zacznijmy od podstaw, na dołączonych zdjęciach pokazane części składowe zespołu tulejka-spływak-stalówka, to mieści w sobie sekcja m.in pióra Parker.

https://i.imgur.com/dAL9qNp.jpg[/img]

https://i.imgur.com/eFg7p1M.jpg

Kilka słów odnośnie nazewnictwa. Na forum spotkasz wiele terminów, określeń elementów, każdy po swojemu nazywa te dane elementy ale część nazw używana jest przez większość forumowiczów i przyjmijmy to za ogólne nazwy które są kojarzone przez większość. Wiesz co to sekcja, spływak, parę słów o tulejce, to ogólna nazwa a fachowo to określane jest jako komora wyrównawcza ciśnienia(z jęz.angielskiego).

Z tulejki wystaje krótka rurka jest to tzw.króciec to ten element "przebija" nabój lub jest na niego "nabijany, wciskany" konwerter/tłoczek. Spływak też składa się z cienkiej, wystającej części nazywanej szyjką, szyjka wchodzi w króciec i o tym wspominał @Klerk średnice obu elementów są do siebie odpowiednio dobrane, szyjka ma się zmieścić w tej rurce, ma w pełni wypełniać otwór, przy próbach użycia innych spływaków trzeba zwracać uwagę na ten element, gdy szyjka ma mniejszą średnicę od otworu króćca, pióro będzie wylewało.

Na kolejnym obrazku wymiary spływaka o rozmiarze 5, na twoim dołączonym obrazku masz stalówkę 5, oba elementy muszą być do siebie dobrane.

https://i.imgur.com/o9GqHRW.jpg[/img]

Żeby nie komplikować wszystkiego opisuje elementy które będą pasować do pióra Parker IM stąd konkretne przykłady.

Jak już pisałem wszystko możesz kupić na ebay lub Aliexpress, same stalówki, spływaki, tulejek raczej nie dostaniesz, te są sprzedawane w kompletach czyli cały "set" tulejka+spływak+stalówka, to wszystko jest złożone, pasujące do siebie. Dostępna jest tzw.chińszczyzna i markowe produkty jak np.Bock. Najtańsze to popularne Moonman są dwa rozmiary 5 i 6, do IM wybierasz 5. Na razie tyle wskazówek.

PS. Mam problem z przesyłaniem zdjęć, stąd linki.

 

Edytowano przez Rafnar
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, trzeba wklejać linki bezpośrednio do zdjęć, nie zaś do serwisów, na których są zdjęcia, a zatem na stronie Imgur ze zdjęciem kliknąć na zdjęciu prawym przyciskiem myszki, wybrać opcję "Pokaż obraz", a gdy ten się ukaże w nowej karcie, skopiować i wkleić link do tejże. Lub korzystać z serwisów, które takie linki bezpośrednie do zdjęć generują.

dAL9qNp.jpg

eFg7p1M.jpg

o9GqHRW.jpg

 

Druga sprawa, istotniejsza: housingi są różne, tulejki miewają różne kształty, różne długości, odmienne gwintowanie, nie da się ich dowolnie zamieniać, np. housingu Bocka nie wkręci się do pióra, które ma housing Jowo, Monnmana nie użyjecie w piórze Pen BBS, które ma wyjątkowo długi spływak (i tulejkę).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom_ek Witam. Linki już pokombinowałem by były aktywne bo uznałem że chyba problem jest po mojej stronie, coś mam porobione z przeglądadką a zdjęcia przecież już wstawiałem na forum. Muszę to ogarnąć. Tomaszu cały ten materiał dotyczy przeróbki pióra Parker IM a nie wszystkich piór świata. Normalnym jest że przy tego typu przeróbkach trzeba wybierać coś co najbardziej przypomina oryginał. W przypadku Parkera IM można kombinować bo ma zwykłą sekcje, tulejka nie jest wkręcana a wklejana, to w sumie chińszczyzna tylko z firmowymi "wynalazkami". Masz racje nie do każdego pióra przypasuje pierwsza, lepsza tulejka ale w przypadku IM można przebierać byle średnica, długość tulejki zgadzała się i miała prosty kształt a tulejki są proste, zwężają itd. Wiem że najlepszym rozwiązaniem byłoby porobienie zdjęć, krok po kroku tego o czym się pisze, dołączyć linki wybranych ofert tego co pasuje i to byłby opis wzorcowy, niestety nie zrealizuje tego bo najzwyczajniej nie mam potrzeby by robić to na własnych piórach by komuś podstawić gotowe rozwiązania. A najlepszym rozwiazaniem jest najpierw wyciągniecie oryginalnej tulejki, zmierzenie jej i dobranie nabardziej pasującej innych firm. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, masz rację, natomiast uznałem, że to ważna informacja, bo chłopak kupi pierwszy lepszy "unit" i okaże się, że do sekcji parkerowskiej pasować nie będzie.

PS. Wspomniane wcześniej Moonmany (nie wiem, czy wszystkie, niektóre modele na pewno) mają stalówki i "unity" Schmidta, nie wiem jednak, czy do Parkera się nadadzą.

A w ogóle - moim zdaniem - całą ta zabawa z IM niewarta świeczki, posłałbym to pióro do Chorzowa, gdzie za psie pieniądze pan Przemek zrobiłby Koledze przyjemniejszą stalówkę.

Edytowano przez tom_ek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tom_ekTeż początkowo pisałem że to wszystko mija się z celem ale autor zapytania chce się pobawić to proszę bardzo, kilka ogólnych wskazówek może mu się przydać. Co do "unitów" Moonman, we własnych piórach rzeczywiście Moonman stosuje stalówki Schmidta, na Aliexpress czy ebay są dostępne tanie "unity" Moonman w kilku wariantach, nie jestem do końca przekonany że to są oryginały, chyba nawet razem o tym dyskutowaliśmy. Korzystałem z tych zestawów, na pewno pasują do wielu piór rodzimej tj.chińskiej produkcji. Co najwyżej wymagają drobnych korekt jak pozbycie się uszczelki czy zeszlifowanie kołnierza na wylocie tulejki. Te tanie "unity" Moonmana na prawdę pasują do wielu popularnych piór na naboje. Użyłem nawet zdjęć jednej z ofert Moonmana przerabiając je na potrzeby wyjaśnienia kilku kwestii. Trudno pisząc z głowy, uwzględniać każdy niuansik przy tego typu tematach, dla kogoś kto w tym trochę siedział lub siedzi niektóre zagadnienia są tak oczywiste że podświadomie ignoruje je pomijając w opisach. Dlatego przyznałem Ci rację bo twoje uwagi są słuszne, to ważne informacje tylko dla kogoś początkującego mogą być balastem, mieszaniem w głowie tym bardziej że dyskusja dotyczy konkretnego pióra. Sam przerabiałem dla kogoś te pióra, głównie IM i Urban, też od czasu do czasu używam swoich ale w przypadku moich poprawiłem tylko szlif ziarna, uszczelniłem skuwki i tyle, tym bardziej że nie przeszkadza mi sztywność, specyfika stalówek w tych konkretnych modelach Parkera, nawet bardziej preferuje "gwoździe"niż elastyczne stalówki bo pióro u mnie to tylko narzędzie do pisania. Już dawno przeszła mi fascynacja :bezradny:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...