Jump to content

Otwór w skuwce

krajcarek
 Share

Recommended Posts

Posiadam dość stare pióro, które ma w skuwce dziurkę/otwór. Mam również jakieś dziwne chińskie pióro, gdzie poprzedni właściciel taki otwór dorobił [na szczycie skuwki]. Dzisiejsze pióra nie posiadają takich otworów. Stąd moje pytanie. Jakie miał on znaczenie i dlaczego dziś się go nie stosuje?

Są co najmniej dwie teorie na temat otworu:

- uniemożliwiał zassanie atramentu przy odkręcaniu zbyt szczelnej skuwki,

- zapobiegał uduszeniu w przypadku połknięcia.

Dziś produkuje się skuwki bez otworu, bo jest niepraktyczny (sprzyja wysychaniu atramentu), pióra i tak produkuje się głównie pod kątem podziwiania przez szybę gabloty (odpada wymiar użytkowy), a poza tym czasem się go stosuje (o ile dobrze kojarzę, Parker Jotter jeszcze niedawno był robiony z dziurą; nie wiem, czy nadal ją ma).

BTW, tutaj jest ciekawa wypowiedź Richarda Bindera* na temat nieszczelnych skuwek w Sonnetach.

* Znanego w niektórych kręgach jako Richards Pens. ;)

Edited by Alveryn

• 5 weeks later...
  • 1 month later...

Może to taki system napełniania? Dmuchany, znaczy? ;)

Tak jakby. Nie jestem specem. Ale jest to gumkowiec, więc pewnie dmuchanka. Marzę by mieć trochę czasu by porobić foty i powrzucać na forum. Mam nadzieję dowiedzieć się coś o moim badziewiu. Ale chyba mam też kilka ciekawostek. Do nich zaliczam to piórko z otworkiem

Edited by ryard