Skocz do zawartości

Dobre, tanie i ładne pióro


Powo

Polecane posty

Chciałbym poprosić Was o pomoc. Planuję zakup nowego pióra. Aktualnie posiadam dwa: jedno jest „domowe”, do drobnych notatek. Grubo pisze. Drugie – Pelikan Jazz – jest świetne (a tanie!), tyle że sekcja jest porysowana i wstyd nim pisać przy kimś. 

Dlatego chciałbym poznać Wasze opinie. Pióro powinno być dobre, nigdy niezawodzące, bez problemów z dopasowaniem odpowiedniego naboju czy tłoczka, ładne (najlepiej czarne), nierysujące się (jeśli takie będzie, to będę musiał znów wymienić na inne, gdyż wstyd pisać jakimś szpetnym, podrapanym). No i najważniejsze: tanie. Jestem nastolatkiem i – wiadomo – nie pracuję. Myślę, że tak do 80 zł. 

Mile widziane pióra z flexem. :) Marzę takim pisać. 

Stalówka M lub F. Taka odpowiednia. No bo wiadomo, rozmiar rozmiarowi nierówny. 

Preferuję pióra eleganckie. Raczej nie jakieś nowoczesne. 

 

PS Dlaczego tyle ludzi ma złe opinie o piórach Parkera? Dziwi mnie właśnie to. 

Edytowano przez Powo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Karwak napisał:

Parker Vector, są do niego naboje, jak i konwerter parkera, bo inne nie pasują, ale ogólnie dostępne.

Czy to pióro nie będzie z jakimś czasem porysowane? Szczególnie korpus i sekcja. Mam 8 miesięcy Pelikana Jazz. Porysowane, że aż wstyd.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilot MR. Naboje international, stalówka japońska M, czyli w okolicy europejskiej F.

O flexa w tej cenie może być ciężko. Przychodzi mi do głowy Noodlers Nib Creaper albo któryś z tańszych FPR, ale one raczej nie spełnią innych wymogów.

Jak jesteś cierpliwy to bym na twoim miejscu zamówił jakiegoś lepszego chińczyka.

 

Odp na PS: Parker przez pewien czas mocno podupadł jakościowo i szansa na dobrą stalówkę była jak przy chinolu za dolara. Ostatnie serie ponoć się poprawiły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Powo napisał:

Czy to pióro nie będzie z jakimś czasem porysowane? Szczególnie korpus i sekcja. Mam 8 miesięcy Pelikana Jazz. Porysowane, że aż wstyd.

Wstyd to jest dla Pelikana!!! Ja też na tym ucierpiałem, podarowałem te puióra bliskim, patrzę:o, zużyte jak po 20 latach:cry:. Zrobiło mi się przykro. Żałują dobrego pochromowania dla pióra za 40zł. Chińczyki za 8zł są ok!? Kup na Ali Duke209 i Baoer3035, oba razem ~20zł, czekaj cierpliwie na przesyłkę, będziesz zadowolony:thumbup:.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie, czarne i "eleganckie " ------>      https://www.ebay.pl/itm/Jinhao-992-Plastic-Fountain-Pen-Screw-Cap-Fine-Nib-Black/332209114320?_trksid=p2485497.m4902.l9144

Na marginesie, pióro jest przedmiotem użytkowym, zatem trzeba się liczyć, że z biegiem czasu (czy tego chcemy, czy nie) powstaną na nim ślady owego użytkowania....

niezależnie od jego ceny... czy będzie to pióro kosztowało 2$ czy 2000$  nie unikniemy tego. 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilot MR, jak dla mnie estetyka i wygoda pisania (w tejh cenie) bardzo zacna. Ilość wersji kolorystycznych, szczególnie jak się mocniej poszuka, ogroman. I stalówki bardzo dobre. Osobiście miałem MR Wild w wersji białej ze stalówką M która dawała kreskę coś pomiędzy F a M raczej soczystą niż suchą, niestety biedak zarobił upadek stalówką pionową w posadzkę i od tego momentu się obraził i pisać nie chce :(

Dla mnie Pilot Mr to takie Lamy Safar tylko w bardziej klasycznym kształcie. Wół roboczy któego strata zbytnio nie boli, a jednocześnie bardzo dobrze sobie radziw codziennym użytkowaniu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wspomnieć, że zrozumiałem, iż trudno jest o pióro z flexem, dlatego z niego rezygnuję. Myślę, że pióro ma być wołem roboczym, a jednocześnie powinno być solidne, eleganckie. Mogę się zgodzić na wydatek do 100 zł. Rozważam poważnie wasze propozycje. Chciałbym też dodać, że z niektórymi piórami jest problem odnośnie do dopasowania odpowiedniego naboju. Z tego co wiem, Pilot MR potrzebuje naboju europejskiego. Czy takim jest nabój firmy Pelikan? Choć chciałbym też wypróbować, jak to jest z konwerterem. Mimo że jestem uczniem i pióra używam przede wszystkim w szkole, to chyba gdyby się atrament skończył w konwerterze, bez problemu mógłbym użyć naboju z tym samym kolorem? Do pióra, które wymieniłem, podobno pasuje konwerter firmy Monteverde. Dlatego szukałem też piór, które dostałbym od razu z konwerterem. 

Znalazłem na Allegro też inne pióra: 

DUKE 961FP Elisabeth 

Jinhao 992 

Hero 5020

Co o nich sądzicie? Może macie jeszcze jakieś propozycje? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze robisz, że się rozglądasz tu i tam, wchodzisz w temat:rolleyes:. Ale łatwo się przekonasz wchodząc na Ali, że wszystkie te pióra średniej klasy dostaniesz 2-3 razy taniej. Konwertery w zasadzie pasują zawsze, są dwie znormalizowane średnice szyjki spływaka, czyli średnice otworka konwertera: 2.6mm i 3.2mm (o wiele rzadsze). Na Ali kupisz komplet 5 konwerterów za 5zł;). Mają różne średnice cylinderka, różne szczegóły wykonania, np. do Pelikana Jazz trzeba wybrać te chude "od Hero" (są całkowicie przeźroczyste) bo "od Jinhao" nie mieszczą się do tak małego pióra, chociaż mają te same połączenie 2.6mm.

Piszę Ci o tym, abyś jako uczeń "po kosztach" zapełnił piórnik na początek. Potem możesz szybować wyżej. Na Aliexpress kupuje się tak samo łatwo jak na Allegro, wybierasz opcje Przelewy24 i płacisz te dosłownie złotówkowe kwoty np. blikiem z telefonu lub przelewem. Powodzenia...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście bym odpuścił to Jinhao 992. Plastik w niższych modelach Jinhao lubi pękać.

Te chińskie pióra na allegro bym odpuścił, ze względu na wygórowaną cenę (dla przykładu ceny z ali: hero 5020 ~9zł, jinhao 992 ~5zł).

Do Pilota MR powinny pasować wszelkie naboje international (czyli np. pelikan), również w długie. Co do tłoczka na stronie sklepu masz napisane że powinien pasować do Pilota Metropolitan, a jest to nazwa zamiennie stosowana z MR. Tłoczki do piór w standardzie international powinny teoretycznie pasować, ale niekoniecznie tak jest(tłoczek kaweco nie pasuje). Mogę natomiast zapewnić, że tłoczki dorzucane do piór Jinhao będą pasować, a poza tym pióra Monteverde Monza to przebrandowany Jinhao 992, więc tłoczek Monteverde powinien pasować (ale po co płacić 26zł za sam tłoczek skoro za mniej można mieć pióro z dorzuconym tłoczkiem?)

Jak będziesz używał tłoczka z jednym atramentem to raczej możesz użyć po nim naboju z tym samym atramentem. W przypadku niektórych atramentów możesz nawet poeksperymentować, ponieważ np. atramenty pelikan 4001 można mieszać.

Specjalnie przejrzałem swoją historię zakupów z ali i mogę ci polecić kilka stosunkowo tanich i dobrych piór:

1) Wing Sung 3001 - klon Pilota 78g, można wymieniać stalówki z pilotami (mr, 78g i chyba czymś jeszcze) oraz innymi piórami ze stalówką w tym standardzie.

https://www.aliexpress.com/item/Classic-old-section-Twist-the-pen-cover-Luxury-GOLDEN-EF-WINGS-Fountain-Pen/32822399517.html

2) Jinhao 911

https://www.aliexpress.com/item/Jinhao-911-Silver-Steel-Fountain-Pen-with-0-38mm-Extra-Fine-Nib-Free-Shipping/32753938785.html

3) Jinhao 601 - pióro mocno "inspirowane" Parkerem Sonnetem

https://www.aliexpress.com/item/Jinhao-450-Matte-Black-Medium-Nib-Golden-Trim-Fountain-Pen/32741136347.html

4) Jinhao 250 (pod linkiem są 4 kolory, ale to czarne to zupełnie inne pióro)

https://www.aliexpress.com/item/Top-selling-Silver-Fountain-Pen-JINHAO-250-M-Nib-Gold-Trim-Removable-Ink-Converter/32792369083.html

5) Hero 1501

https://www.aliexpress.com/item/Hero-1501-Golden-Eagle-Fountain-Pen-Standard-F-nib-Black-bag-packing-high-grade-gift-pen/32816736461.html

6) Jinhao 8812 (chyba najbardziej wyróżniające się w tym zestawieniu)

https://www.aliexpress.com/item/Jinhao-8812-Fountain-Pen-Rose-Wood-Barrel-Vintage-Style/32820097286.html

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, yegr00 napisał:

Osobiście bym odpuścił to Jinhao 992. Plastik w niższych modelach Jinhao lubi pękać.

Plastik w niższych modelach Jinhao - tych po 2$ - pęka,

natomiast, w wyższych  modelach - tych po 3$ - już nie pęka :D

Istotnie, Jinhao 992 pękały, ale transparentne......było o tym na forum, 

zadając sobie nieco trudu, znajdziesz ów temat bez problemu sądzę. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Trevor napisał:

Istotnie, Jinhao 992 pękały, ale transparentne.

To by wiele wyjaśniało, bo właśnie transparentne mi pękały(599, 991, 992, 51A). A jako że warianty transparentne wyglądały ciekawiej niż nieprzezroczyste to nie miałem porównania. Oczywiście "w wyższych  modelach - tych po 3$" również zdarzało się, że plastik pękał - w moim przypadku była to sekcja X750. Nie wiem jak sprawa wygląda w tych wyższych-wyższych modelach Jinhao, np. 5000.

Te modele, które zamieściłem nie miały problemu z pękaniem u mnie, może dlatego, że są bardziej metalowe niż plastikowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję jutro zamówić nastepujące przedmioty na AliExpress: 

Chciałbym poprosić Was o ocenę tych piór – czy warto. Baoer zaś kosztuje niecałe $2. Czy to trochę nie za tanio? A może zaryzykować, skoro i tak trzy pióra? 

Rozumiem, że te chińczyki mogą mieć zainstalowane naboje uniwersalne (np. Pelikana). Czyż tak jest? No bo, jak pisałem, może być tak, że w szkole skończy się atrament w konwerterze i trzeba szybko coś z tym zrobić, np. wkładając nabój (oczywiście z tym samym kolorem). 

Edytowano przez Powo
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baoer 388 jest całkiem spoko. Jak dla mnie minusami są bardzo twardy klips oraz problematyczność w rozłożeniu. Jest to podmarka Jinhao i jakość stalówek jest losowa. 2$ to jeszcze nie najtańsze pióra z ali, czasem nawet poniżej 1$ można trafić coś dobrze piszącego.

Hero 5020 i Duke 209 wydaje mi się, że powinny być ok, ale nie miałem ich, więc to tylko przypuszczenia.

W kwestii etui niestety nie pomogę. Obecnie użytkuję 2 etui na 36 piór (magazyn 😂) oraz piórnik Lihit Lab Teffa (u mnie 8 piór zalanych to normalka).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baoer chodzi na standardowych nabojach, Hero 5020 też. Bardzo fajne pióra, chiński Parker Sonnet :) 

Polecam etui https://www.aliexpress.com/item/High-Quality-Felt-Fountain-Pen-Pen-Pouch-Holder-Small-Single-Hole-Pencil-Case-Bags-for-Roller/32908565246.html

Mieszą się 2 pióra, na zdjęciu niżej Hero 5020 z jakimś innym Hero. Jedno pióro też dobrze pasuje.

etui-02.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, yegr00 napisał:

Baoer 388 jest całkiem spoko. Jak dla mnie minusami są bardzo twardy klips oraz problematyczność w rozłożeniu. Jest to podmarka Jinhao i jakość stalówek jest losowa. 2$ to jeszcze nie najtańsze pióra z ali, czasem nawet poniżej 1$ można trafić coś dobrze piszącego.

A może zamiast Baoera 388 wybrać Jinhao 450. Wiem, bardzo się przejmuję tym wszystkim... 😊

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Powo napisał:

A może zamiast Baoera 388 wybrać Jinhao 450. Wiem, bardzo się przejmuję tym wszystkim... 😊

Dobry pomysł, Baoer 388 i Hero 5020 to klony tego samego Sonneta. Jinhao x450 to naprawdę fajne pióro jedno z najlepszych tanich chińskich piór, wygląda naprawdę reprezentacyjne. Hero będzie pewnie lepiej się sprawdzał na co dzień a X450 będzie od święta :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Powo napisał:

A może zamiast Baoera 388 wybrać Jinhao 450.

To już kwestia twoich upodobań. Ja bym nie kupił X450, bo nie przemawiają do mnie te karbowane wcięcia na sekcji. I tak jak @TopikSH wspomniał: "Baoer 388 i Hero 5020 to klony tego samego Sonneta" Ja na początku też zamawiałem różne modele żeby wybadać jaki kształt itd. mi najbardziej odpowiada(a teraz one wszystkie leżą w etui i czekają aż sobie o nich przypomnę).

 

P.S.

Tak mi ten wątek narobił smaka na jakiegoś taniego chińczyka, że chyba w końcu sobie zamówię Jinhao 159.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Przyszło już etui, Duke 209 i Hero 5020. Jestem bardzo zadowolony. Muszę je oczyścić i potem wypróbuję, jak piszą. Zaniepokoiła mnie pewna sprawa, mianowicie w konwerterze dołączonym do pióra Duke 209 znajduje się mała sprężynka. Nie wiem, czy to jest akurat potrzebne (np. aby atrament nie zasechł, por. korektor), czy może stało się tak przez przypadek. Przypomnę, że te przedmioty zamawiałem na AliExpress. Czy powinienem rozpocząć spór z producentem/sprzedawcą, czy może nic z tym nie robić i pisać ze sprężynką w konwerterze? Mam właśnie taki dylemat. :unsure:

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...