Skocz do zawartości

Stilform Kosmos Ink


derywat

Polecane posty

Od kilku dni używam pióra Kosmos ink w wersji aluminiowej. Produkcja pióra została sfinansowana na Kickstarterze i po kilku miesiącach doczekałem się przesyłki.

Pióro jest dostępne w wersji aluminiowej w kilku kolorach, mosiężnej w kolorze czarnym oraz tytanowej. Stalówki do wyboru w rozmiarach EF, F, M i B, stalowe, stalowe czarne, tytanowe i złote 14k.

Producent przewidział dodatki, m. in. skórzany futerał czy też podstawkę umożliwiającą ustawienie pióra na biurku w pozycji pionowej. 

Zdecydowałem się na aluminium w kolorze Night Sky i futerał. Kusząca jest też wersja tytanowa, ale jej koszt jest na tyle wysoki, że nie chciałem ryzykować w ciemno.

IBaqknl.jpg

Projekt pióra jest bardzo minimalistyczny - prosty cylinder z dwoma płaskimi powierzchniami i zaokrąglonymi końcami. Taki kształt pióra skutecznie zapobiega staczaniu się z blatu, tym bardziej jest to istotne ze względu na fakt, iż skuwka nie posiada klipsa. Pióro wyróżnia się magnetycznym zamykaniem skuwki - magnesy zamontowane we wnętrzu skuwki i w pierścieniu na końcu sekcji trzymają skuwkę pewnie i zapewniają samoczynne ustawienie skuwki równo z korpusem. Przy przekręcaniu skuwki zmienia się ustawienie magnesów względem siebie i zaczynają się odpychać, co ułatwia otwieranie. Dzięki takiemu zamknięciu sekcja nie posiada gwintu.
Jedyną wadą tego projektu jest brak możliwości założenia skuwki na tył korpusu. Przy pisaniu więcej niż kilku słów skuwka zaczyna przeszkadzać i nie do końca wiem co z nią zrobić, a nie zawsze da się gdzieś odłożyć. Na plus zaliczam to, że sama skuwka także się nie stacza.

Jakość wykonania jest bardzo wysoka, materiał dobrej jakości. W porównaniu z Kaweco Al Sport (na zdjęciu) Kosmos ink wygrywa jakością wykonania.

YhsiJB7.jpg

Pióro posiada stalówkę Bock 076, co jest dobrym rozwiązaniem dla piór z Kickstartera, gdyż ułatwia wymianę stalówki nawet wtedy, gdy producent po zakończeniu projektu nie będzie już oferował własnych. 

01Rp2hC.jpg

Skuwka nie posiada otworu, przez co po zamknięciu jest szczelna. Zapobiega to zasychaniu pióra - jak na razie nie mam z zasychaniem żadnych problemów.

aGCfsBg.jpg

Stalówka F pisze z wyczuwalnym feedbackiem, ale nie drapie. Linia jest cienka i dość mokra, taka jaką najbardziej lubię w rozmiarze F. Pióro zasilane jest standardowymi nabojami lub konwerterem. Producent umożliwia zakup dedykowanego konwertera, który jest identyczny z konwerterem Kaweco. W korpusie powinno być wystarczająco dużo miejsca także dla innych standardowych konwerterów.

4XNXTp5.jpg

Na koniec jeszcze porównanie z Lamy Safari.

ybiE9Zw.jpg

Podsumowując - pióro bardzo udane, ładne, bezproblemowe. Gdyby nie brak możliwości założenia skuwki na korpus pewnie bym się skusił dodatkowo na wersję tytanową z tytanową stalówką. 

Za jakiś czas dopiszę jeszcze jak sprawuje się długoterminowo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@derywat Super pióro, podoba mi się właśnie to, że korpus jest zeszlifowany jak diament :) Napisz gdzie kupiłeś i za ile? Ciekawi mnie to, czy są inne wersje kolorystyczne, np. czerwień. Pozdr.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Franek napisał:

Napisz gdzie kupiłeś i za ile? Ciekawi mnie to, czy są inne wersje kolorystyczne, np. czerwień.

Ufundowałem na Kickstarterze, więc ceny były specjalne na tę okazję. Obejrzeć wersje kolorystyczne można w zakończonym projekcie na KS https://www.kickstarter.com/projects/stilform/kosmos-ink

Z tego co widzę,  producent nie ma ich jeszcze w sprzedaży regularnej w swoim sklepie (nie wiem, czy w ogóle będą), ale jest jakaś możliwość zamawiania - zobacz przycisk "order now" na górze strony na KS.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, derywat napisał:

Ufundowałem na Kickstarterze, więc ceny były specjalne na tę okazję. Obejrzeć wersje kolorystyczne można w zakończonym projekcie na KS https://www.kickstarter.com/projects/stilform/kosmos-ink

Z tego co widzę,  producent nie ma ich jeszcze w sprzedaży regularnej w swoim sklepie (nie wiem, czy w ogóle będą), ale jest jakaś możliwość zamawiania - zobacz przycisk "order now" na górze strony na KS.

 

Dzięki bardzo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, syrius napisał:

Pamięć zawodzi :)

Z pamięcią jest dobrze, wiem też co wtedy pisałem o polu magnetycznym, pamiętam co pisałem o aluminium. I pamiętam też, że ktoś wtedy dyskutował ze mną o polu magnetycznym ;), a później zniknął z forum (konto gość) i pojawił się w nowej odsłonie  :) :) :) .Pozdrawiam,  @syrius w Nowym Roku. A pióra szukam w tonacji czerwonej na prezent.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem na prędko czytając recenzję o tym piórze, wcześniej czytałem też ten post. Mam bardzo dobrą pamięć wzrokową, typowy wzrokowiec. Czytam całe strony na raz, szybko wychwytuję nazwy itp.ale z niepełnym zrozumieniem treści :) Jak to u informatyka z 25 letnim stażem ;) Pozdrawiam w Nowym Roku 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak spisują się stalówki Bocka? Mam takie wrażenie że wszystkie stalówki Bock te z własnym grawerem są jakby dokładniej wyszlifowane od tych które oferuję Bock zewnętrznym firmom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, syrius napisał:

Panowie a jak spisują się stalówki Bocka? Mam takie wrażenie że wszystkie stalówki Bock te z własnym grawerem są jakby dokładniej wyszlifowane od tych które oferuję Bock zewnętrznym firmom.

Moja F nawet nieźle, ale szału nie ma. Po prostu pisze i nie drapie, ale na kiepskim papierze czuć bardzo duży opór. Chyba za jakiś czas delikatnie wypoleruję (bez zmiany szlifu).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Po niecałym miesiącu niezbyt intensywnego użytkowania zaczęła mi schodzić powłoka z magnesu przy stalówce. Wygląda na to, że magnes się styka z drugim w skuwce i przy przekręcaniu się wyciera. Będę pisał do producenta i może się dowiem, czy ten typ tak ma, czy może mi się trafiło jakieś źle zmontowane.

NFMXOsz.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...