Jump to content

Robimy inkaust - średniowieczny atrament.

Klerk
 Share

Recommended Posts

Jak wspomniałem, nadszedł wiosenny czas zbioru tarni i łozy do wytworzemia nowego inkaustu wg. recepty: Theophilus Prezbyter, Diversarum Artium Schedula, benedyktyńskiego zakonnika. Przy ładnej pogodzie wybrałem się na błonia ze scyzorykiem. Z łozą jakoś poszło, tylko buty zmoczyłem na mokradłach, ale kolczasta tarń nie chciała się poddać. Pokłuty, miałem zaledwie kilka patyków, a co dopiero przerabiać to dalej? Trzeba naprawdę benedyktyńskiej cierpliwości! Zeźlony rzuciłem patyki na kompost i dla poprawy humoru zacząłem przemyśliwać nad jakimś fajnym atramentem, najlepiej kolorowym - przecież wiosna idzie:wub:. Inkaust, owszem ale jesienią i z galasów. Jeśli kolor, to każdy do wyboru z 16,777,216 kolorów CMY (Cyjan, Magenta, Yellow, K-black z założenia pomijam). Gdy ochłonąłem, zdałem sobie sprawę, że strzykawka ma realną rozdzielczość 1/50, a więc rzeczywiście mam dostęp do 125,000. kolorów, minus te których nie lubię;), ale i to starczy:). Pozostał jeszcze wybór: EPSON, czy Hawlet Packard? Wybrałem Epsona bo jego atramenty lepiej wypadają na testach. Trzy buteleczki= kolorowy zawrót głowy:D

7 godzin temu, Klerk napisał:

że strzykawka ma realną rozdzielczość 1/50

Pipetą miarową możesz spróbować uzyskać nawet więcej odcieni niż 2^24, ale większość osób tyle nie rozróżnia. ;) I nie bierzesz pod uwagę rozbarwień, które trzeba uzyskać przy mieszaniu bezbarwnym komponentem (dla atramentów wodą, dla drukarkowych nie wiem czego się używa). Drukarka może uzyskać np 25/25/12, co daje łączne pokrycie 25%. Aby uzyskać taki kolor w piórze, trzeba to 25% uzupełnić bezbarwnym. W obliczeniach trzeba też pamiętać, że maksymalne pokrycie w CMY wynosi 300%.

Edited by derywat

• 1 year later...

rD76QXY.jpg

KIUEOEe.jpg

5TIuWP0.jpg

Poznajecie? Nowe zbiory, jak zwykle przypadkowe, trzeba mieć trochę szczęścia aby znaleźć. Sama przyjemność i zdrowie, tylko.. ach te komary. A tak z ciekawości podpytam, czy w Waszej okolicy występują galasy dębowe? Skoro się poszczęściło to inkaust się poleje, oj poleje... Tym razem spróbuję inną recepturę, chyba jednak nie octan Fe na bazie skisłego piwa, u mnie takie dobro nie może się marnować, ale sięgnę po któryś z koperwasów, zobaczymy!

• 1 year later...

Kolejny sezon na zabawę z inkaustem rozpoczęty. Gdy cała Polska rusza na grzybobranie, ja jadę pod dęby po galasy, no i w tym roku też się nie zawiodłem, są👍😃. Wycieczka udana, ale na żmudne przetwarzanie to nie mam ochoty. Zajmując się atramentową alchemią sięgnąłem po współczesną wiedzę ze szkolnego zakresu chemii. W czasach średniowiecza to nawet wiedza uniwersytecka była grubo poniżej tego poziomu.., wiem, wiem, to nieczysta zagrywka,  człowiek obecnie jest niecierpliwy, ale się Wam przyznałem, wybaczycie? Sól to reakcja jonów metalu z resztą kwasową (jakbym coś pokręcił, to może @Nicpon naprostuje?), a surowe żelazo bardzo chętnie wchodzi we wszelkie reakcje. Gdyby tak nie było, to nie byłoby problemów z korozją. To po co się "pieprzyć" w miareczkowanie różnych koperwasów według starych receptur? Pomieszać wszystko jak leci, a potencjał elektrochemiczny odwali resztę roboty💪😉.  Dlaczego zacni mniszkowie tak nie robili? Nie wiedzieli(?), nie da się(?), czy nie chcieli się przyznać do lenistwa przeorowi? Trzeba spróbować... i da się! Po prostu nastawcie nalewkę z żelaza na kwasie galusowym, rach-ciach i tylko czekać. (UWAGA: tu tylko dla dorosłych) Ponieważ nie ma z tym roboty to wykorzystajcie czas i  równocześnie nastawcie nalewkę wiśniową (tę lubię),  wytrawną porzeczkową ale koniecznie z porzeczki czarnej, albo inną swoją ulubioną. Wierzcie mi, gdy mikstury dojrzeją to będzie się Wam pisało, pisało..., jak nigdy dotąd! Jeśli chcecie znać szczegóły, to opiszę, teraz tylko zaznaczę, że ekstrakt z jabłuszek trzeba jednak przygotować wcześniej.