Skocz do zawartości

Pióro Parker Sonnet Cisele GT Silver - pytania


marba1977

Polecane posty

Witam, mam do drogich forumowiczów pytania odnośnie tego modelu.

Pióro posiadam już 5-6 lat jestem, którymś jego właścicielem z kolei.

Osoba, która mi je przekazała oznajmiła mi, że dała za ten konkretny egzemplarz 

1000 złotych. Cena miała wynikać z 18 K stalówki rodowanej typu M (75) i srebrnego korpusu 925 oraz pierwszej serii.

Pod lupą faktycznie na stalówce jest podana informacja o 18 karatach i type M

Na skuwce widnieje nazwa Parker Sonnet France NII (forum takie oznaczenie w jednym z postów interpretuje jako datowanie na 1989 rok)

Pytam o te sprawy, bo ze względów osobistych jestem zmuszony je sprzedać w najbliższym czasie i nie bardzo wiem jak je wycenić.

Czy ten mityczny 1000 to aby uzasadniona cena za ten model w tym stanie? 

36251936820216390866.jpg

URL=https://iv.pl/]82795825458538354373.jpg[/URL]

67409857017773689478.jpg

26689789975347913278.jpg

00893899477064526757.jpg

36251936820216390866.jpg

 

Edytowano przez marba1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od nowa. Parker Sonnet nie może pochodzić z 1989r.oficjalnie wszedł do sprzedaży w 1994r. System datowania jest zawiły, nie do końca zrozumiały i powtarzają się oznaczenia, same datowanie to nie wszystko, Parker co kilka lat(średnio co 10 lat) odnawiał swoje pióra, zmieniały się drobiazgi takie jak pierścienie ozdobne na skuwce, rezygnowano z różnych wykończeń a w prowadzano nowe, zmieniano wzór grawerunku na stalówce, zmieniało się logo. To są dodatkowe informacje mówiące z jakiego okresu pochodzi dany model i pozwalające dokładniej ustalić z jakiego okresu pochodzi. W tym przypadku jest to model z drugiego kwartału 1999r.(NII) Stalówka w tym piórze to klasyczna, złota wersja nie rodowana, pod tym pojęciem kryję się najdroższa wersja tej stalówki, jest dwu kolorowa, środek jest srebrny a obrzeża stalówki złote. Tyle informacji ogólnych na temat tego pióra. Tłoczek jak widać to standard Parkera, najtańszy tłoczek, do tego pióra był dedykowany konwerter. Jak wspomniał kolega Topaz pióro widoczne na zdjęciach w takim stanie jest warte góra 200zł PS. Sugeruję aby nie interpretować tak sztywno oznaczeń które były opisane na forum, to nie są do końca sprawdzone informację, to były dywagacje na temat tych oznaczeń. Jeżeli byśmy się uparli na te, 1989r. to mamy podróbkę, chińskie podróbki tych piór mają byle jakie oznaczenia. Parker Sonnet nie może posiadać daty z 89r.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, tłoczek jest chiński. Sam go kupiłem, bo łatwiej mi go było napełniać niż wkręcany oryginał

Wystawiłem po cenie jaką usłyszałem od ojca. Widać przepłacił, albo mnie okłamał dla lepszego wrażenia (znając jego charakter raczej się nie wykosztował). 

Skoro wycena Wasza jest taka, to za 200 zł nie warto go sprzedawać. 

Będę sobie nadal go użytkował. Dzięki za informacje. Mam nadzieję że trochę Was rozbawiłem.  😀

Edytowano przez marba1977
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo dobre pióro, dałbym do odnowienia(wypolerowania) zyskałoby na wartości, po prostu w takim stanie w jakim jest obecnie nie wiele da się z niego "wyciągnąć". Pióro proponuję umyć, wypłukać bo pewnie nie doświadczał takich zabiegów i pisać. Jest to bardzo ceniony model no ale nie w takim stanie w jakim jest :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, marba1977 napisał:

Wystawiłem po cenie jaką usłyszałem od ojca. Widać przepłacił, albo mnie okłamał dla lepszego wrażenia (znając jego charakter raczej się nie wykosztował). 

Może tata kierował się maksymą:

 

Cytat

Panie Boże, jak umrę to nie pozwól mojej żonie sprzedać moich <tutaj_nazwa_przedmiotów_które_kupował> za tyle za ile jej powiedziałem, że kupiłem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, marba1977 napisał:

Mam nadzieję że trochę Was rozbawiłem.  😀

Jeśli można coś doradzić, to zrób dwie rzeczy, zanim zdejmiesz aukcję. Ten chiński tłoczek zdemontuj, nie przysparza splendoru temu bądź co bądź markowemu Sonetowi. I zrób tak jak Ci radził kolega Michał. Doprowadź pióro do lepszego stanu. Myślę, że powinieneś to zlecić komuś, kto potrafi takie rzeczy wykonywać. Nawet jak zapłacisz parę złotych, to i tak kwota jaką weźmiesz za pióro przykryje ten wydatek z procentem. Samemu nie bierz się za polerowanie, bo Michał to zawodowiec z tego co widać i daje rady w/g swoich umiejętności :) Natomiast pióro, szczególnie takie to bardzo delikatna materia i łatwo przez nieodpowiedzialne zabiegi pogorszyć jego standard.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marba1977 napisał:

Wobec tego do jakiego speca w Lublinie mam zabrać to pióro? 

Ogromnie trudne pytanie zadałeś ;) Grzebię w google już godzinę i w Lublinie nikt się nie ogłasza z tego typu usługami. Poczekaj jeszcze może ktoś z Forumowiczów mieszka w Lublinie i coś podpowie. Osobiście poległem 😪

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się choćby tylko dla siebie doprowadzić to Pióro do lepszego stanu. 

Może jest w moim pięknym mieście ktoś kto mógłby organoleptycznie sprawdzić ten konkretny egzemplarz?

Jak znacie kogoś takiego to dajcie znać. Postanowiłem dowiedzieć się o tym piórze trochę więcej.

Jak go wypoleruje rękami jakiegoś specjalisty to porobię dokładniejsze zdjęcia makro i wrzucę na forum,

żebyście mogli się też i wy dokładnie przyjrzeć.     

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko zależy od własnych możliwości, kto sobie potrafi sam takie pióro doprowadzić do porządku to woli raczej takie jakim jest i tu podzielam zdanie, wszystko zależy od punktu widzenia. Ale z drugiej strony patrząc jak ktoś chce się pozbyć i do tego jeszcze zarobić na "towarze" to nic nie pozostało jak "odpicować" i sprzedać, praktyka powszechnie stosowana :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...