Jump to content

Platinum Procyon


Recommended Posts

Wpadło mi w oko pióro Platinum Procyon - nowy model, jeszcze mało spotykany. Z testów dostępnych w sieci wynika, że pisze cienko i sucho, ale da się poprawić przepływ do w miarę poprawnego. Nie mogę się zdecydować co do stalówki - jest to jakieś całkiem nowe rozwiązanie i podobno jest duża różnica w grubości - w stosunku do Preppy prawie o jeden rozmiar cieniej (F Procyona jest podobno dużo cieńsze od F Preppy), ale nie wiem na ile to kwestia suchości. Dostępne są tylko F i M, ale na razie wszyscy testują F i narzekają, że zbyt cienka. Ta nowa stalówka ma też być sprężysta i zapewniać odczucie jak przy pisaniu złotą, ale nikt w testach się na ten temat nie wypowiada. 

"Odkurzacz" do wciągania atramentu przez spływak wydaje się funkcjonalny, uszczelnienie skuwki podobno niezłe, pióro wygląda nie najgorzej - gdyby nie ta niepewność co do stalówki to już by do mnie jechało.

Ma ktoś z Was już to cudo lub się z nim zapoznawał/zapoznawała na żywo i może się podzielić doświadczeniami? 

Edited by derywat
Link to comment
Share on other sites

Stalówka nie jest nowym rozwiązaniem, te stalówki są w użyciu od 1962r. w Platinum a obecnie można je spotkać w piórach nawet za "parę zł" oczywiście to nie to samo, to próba naśladownictwa przez innych z lepszym lub gorszym efektem, ogólnie sam typ stalówki nie jest czymś nowym. Mam szkolne, no już powiedzmy stare pióro niemieckie z lat 90, no name które ma bardzo podobną stalówkę i spływak tylko rzecz jasna bez tego ciekawego kanału, tu rzeczywiście fajne rozwiązanie. Myślę że jeszcze za wcześnie na jakieś konstruktywne opinie, z tego co widzę odstrasza trochę cena. Spotkałem się z bardzo ciekawym komentarzem, wydaję się bardzo sensownym wytłumaczeniem skąd w japońskich a ogólnie w azjatyckich piórach wyraźny "feedback" i często spotykana suchość. Chodzi oczywiście o typ pisma, specyfikę kreślenia linii, znaków, Azjaci wykonują szybkie ruchy kreśląc te swoje domki ;)krzaczki i tego typu charakterystyka stalówek najbardziej pasuję do tego typu kaligrafii. My mamy te swoje krągłości, zawijasy, preferujemy raczej mokre stalówki bo te najlepiej sprawdzają się do stylu naszego pisma. Niby taki banał a tyle zmienia :) Wracając do meritum cóż niewiele wniosłem ciekawego, pióro widziałem tylko na zdjęciach ;)

Link to comment
Share on other sites

Chodzi mi konkretnie o tę stalówkę, która jest w Procyonie. Wiem jaka jest w Preppy i jaka jest w Balance - ta w Procyonie jest nowym modelem stalówki - większa, inaczej ukształtowana i inaczej osadzona na spływaku. Sam spływak też jest nowy, stąd moje pytania, jak to się ma w praktyce.

Link to comment
Share on other sites

Wejdź na stronę oryginalną Platinum tam masz napisane że stalówka zastosowana w tym piórze nie jest całkowicie nowym rozwiązaniem, podobnie jak budowa ogólna spływaka. Nowym rozwiązaniem jest sam ten kanał służący do wygodniejszego "tankowania". To miałem na myśli pisząc że stalówka nie jest czymś nowym, Platinum robi mnóstwo piór nie tylko Balance i Preppy. Nie czytam for zagranicznych bo wychodzi na to samo co czytam tu, swoją wiedzę czerpię bezpośrednio ze stron producentów. Trzeba tylko sobie po swojemu przefiltrować bełkot marketingowy od przydatnych czy ciekawych informacji ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...