Skocz do zawartości

OASO S007


Pawel.

Polecane posty

Czas na recenzję, która miała być zrobiona już dawno temu, ale jakoś nie miałem do tego weny. Postanowiłem, że dzisiaj trzeba to naprawić, tym bardziej, że pióra użytkuję już od kilku miesięcy, więc mam o nich wyrobioną opinię. Nie będę się zagłębiał w historię firmy, ani w jej powiązania finansowe, ponieważ ciężko jest coś na ten temat znaleźć.

Pióra sprzedawane są w różnych kolorach i konfiguracjach stalówki. Najpopularniejsze są oczywiście pióra ze stalówkami F i M. Wygląd to oczywiście kopia Lamy Safari, co do tego na pewno nikt nie ma wątpliwości, są nawet charakterystyczne okienka do podglądu ilości atramentu. Ja akurat wybrałem dwie czarne wersje - matową i błyszczącą. W stosunku do Lamy jest oczywiście zmieniony napis na korpusie i widnieje tam napis OASO, na szczycie skuwki nie ma krzyżyka, tylko wyprofilowane O, takie jak na początku nazwy naniesionej na korpus. Kupiłem je w pewnym odstępie czasu od różnych sprzedających w cenie ok. 20 i 25 zł.

Oba pióra są praktycznie identyczne, rzeczywiście różnią się tylko i wyłącznie wykończeniem, w związku z tym nie będę o nich pisał w liczbie mnogiej. Do ergonomii nie mam żadnych zastrzeżeń, pióro trzyma się wygodnie i pewnie. Sekcja jest wyprofilowana, co nie każdemu może odpowiadać, ja akurat nie narzekam, ponieważ dzięki temu pióro trzyma mi się dość wygodnie. Uskok między sekcją i korpusem jest praktycznie niewyczuwalny, a sama sekcja jest dość długa, więc nie powinno być problemów ze sposobem trzymania pióra podczas pisania. Co ważne w piórze "błyszczącym" sekcja jest gładka, co może niektórym przeszkadzać, gdyż palce będą się ślizgać. Piór matowe nie ma tego problemu, ponieważ powierzchnia sekcji (jak i całego pióra) jest lekko chropowata. Samo pióro jest dość długie, dzięki czemu podczas pisania nie ma potrzeby zakładania skuwki na korpus, w celu jego przedłużenia (ale jest to jak najbardziej możliwe, skuwka nie spada i trzyma się pewnie). Pióro jest odpowiednio wyważone bez skuwki, po jej założeniu na korpus, środek ciężkości przesuwa się trochę do tylu, ale ze względu na wagę całego pióra, nie jest to uciążliwe. Gwinty na sekcji i w korpusie są bardzo cieniutkie, ale dobrze wykonane.

6n62tQij_EbvZBPD3r48SEJkG_dwsgb0XDfJ-p_r

 

XXob-bYw5Xk7djbAlhGWpMR2QqhNtMF-J3cQ0Ktb

 

Pióro może być zasilane nabojami oraz przy pomocy dołączonego konwertera. OASO ma swój własny system nabojów, ale bez problemu pasują naboje LAMY oraz Parker (właśnie takie są na zdjęciu). Naboje standardowe nie będą tutaj pasować.

 

TGS5BBWp5KQdofGKSFuzX595KnZqtGQUiFBdezXt

 

Stalówki wykonane są bardzo dobrze, jest na nich wygrawerowane oznaczenie grubości oraz nazwa producenta, w przeciwieństwie do LAMY, nie posiadają otworu odpowietrzającego. Wydaja się być zamienne z tymi od LAMY, ale nie prowadziłem dokładnych testów.

 

SQrMDH6geNo9qIXiN7D4VRd0x1BP0WP3d7usCskZ

 

ah5vUA0V1gslQZNTN3IEG8YucGGoJ3h_zoJYAL1p

 

TXMEA5s7j6B6d_SqLmjOXsQQeeL932OFlEcg_81J

 

Do obu piór były dołączone konwertery OASO. Co ciekawe są one różne, ale oczywiście pasują zamiennie do obu piór i w każdym sprawdzają się dobrze. Niestety nie pamiętam, który konwerter przyszedł z piórem matowym, a który z błyszczącym. Konwerter matowy wydaje się być lepiej wykonany, nie posiada luzów na śrubie, napis OASO jest na czarnej części śruby. Konwerter przezroczysty ma lekkie luzy na śrubie, wydaje się być bardziej kruchy, napis OASO znajduje się na metalowej części konwertera. Konwertery nie pasują do piór LAMY, jest ciut za luźny otwór, przez co nie przylegają dobrze do iglicy w piórze.

 

3MLISXrGzOLMUawItaK76NqBcLb_s3h7iiShKkrS

 

Wymiary piór:

  • Zamknięte 139 mm
  • Otwarte 129 mm wieczne
  • Z założoną skuwką 162 mm wieczne
  • Skuwka 65 mm
  • Średnica skuwki 14,5 mm
  • Średnica korpusu 13,5 mm (końcówka 12,8 mm)
  • Średnica sekcji w najwęższym miejscu 10 mm (profilowanie nie jest brane pod uwagę)
  • Średnica sekcji w najszerszym miejscu 12,3 mm.

Teraz to co najważniejsze, czyli jak piszą te pióra. Stalówki są w rozmiarze F, ale ja bym powiedział, że to takie grube F. Pisze się nimi naprawdę przyjemnie, są dość mokre i nie są wrażliwe na jakość atramentu. Pisanie idzie naprawdę gładko, nie wyczuwa się drapania, stalówka przesuwa się po papierze gładko i z lekkim szumem. Pióra nie trzeba dociskać do papieru, wystarczy lekko przyłożyć i pisać. Przepływ jest bardzo dobry, na pewno nie jest to pióro suche, jest ono lekko mokre, ale chyba dzięki temu pisze się nim dość gładko i nic nie przerywa. Piszę cały czas w liczbie pojedynczej, ponieważ oboma piórami pisze się tak samo, nie ma żadnych różnic, więc można powiedzieć, że powtarzalność wykonania jest na dobrym poziomie. Po obróceniu pióra o 180 stopni stalówka pisze bardzo cienko, zdaje się, że będzie to rozmiar EF, ale pisanie nie należy do przyjemnych. Wyprofilowanie sekcji sprawia, że pisanie piórem obróconym o 180 stopni nie jest wygodne, producent zdaje chyba sobie z tego sprawę, ponieważ stalówka po obróceniu pióra pisze, ale nie jest to przyjemne doświadczenie, ponieważ odczuwa się lekkie drapanie. Pióro pozostawione na 15 minut bez skuwki potrafi zaschnąć, ale dużo tutaj zależy od atramentu. Pióro pozostawione z czarnym Parkerem zaschło dość mocno i trzeba się było chwilę pobawić, żeby je na nowo rozpisać, po rozpisaniu nie było już problemów z pisaniem. Prawdopodobnie przyczynił się do tego wiek atramentu, ponieważ może mieć on już ponad 10 lat. Z niebieskim Parkerem nie było żadnych problemów, piór lekko zaschło, ale kilka szybkich ruchów pozwoliło pióro rozpisać i nie było problemów z pisaniem. Niebieski atrament także ma już dobrych kilka lat.

1H_Fz2WkySlYLP18zqTsY3PO447QFq9Ag5sKR8Mm

 

zTW8pVWJJwUdLLb5sKGIeVfo46OmswsdljerIy0z

 

Podsumowując, pióra są dobre i tanie. Piszą naprawdę dobrze i moim zdaniem nie odbiegają od LAMY jakością wykonania, czy też przyjemnością pisania. Za ok. 20-25 zł dostajemy dobre pióro do wykonywania codziennych notatek, jest ergonomiczne, dobrze wyprofilowane, wygodne w pisaniu i nie jest wybredne co do jakości zastosowanego atramentu. W skali szkolnej mocne 4+, a nawet 5-, bo są to pióra, którymi często piszę prawie codziennie i do tego z przyjemnością :)

Plusy:

  • Tanie,
  • Dobrze pisze,
  • Ergonomiczne, dobrze leży w dłoni,
  • Estetycznie wykonane,
  • Lekkie,
  • Przyjmuje naboje systemu LAMY, Parker i OASO,
  • Dużo wersji kolorystycznych do wyboru,
  • Prosta wymiana stalówki,
  • Nie jest wybredne co do jakości atramentu.

Pióro wieczne minusy:

  • Śliska sekcja w wersji błyszczącej, ale nie jest to uciążliwe,
  • Wersja błyszcząca łapie ryski, ale nie są one mocno widoczne,
  • Dedykowane konwertery,
  • Nie jest kompatybilne z nabojami uniwersalnymi.

Zapraszam do komentowania.

Więcej zdjęć w albumie.

Jak zwykle przepraszam za jakość zdjęć :)

https://photos.app.goo.gl/bzdEHzmUuUPyRAzp7

Edytowano przez Pawel.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna recenzja, włożyłeś dużo pracy w opis i zdjęcia, dziękuję. Ciekawe, że te konwertery nie pasują jednak do piór LAMY, myślałem, że "inspiracja" jest w 100%. Ale zapewne chodziło o międzynarodowy sukces i możliwość sprzedaży wszędzie gdzie są naboje standardowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że konwerter LAMY by się mógł ciasno wpasować w OASO. Niestety brakuje dosłownie ułamków milimetra, żeby konwerter OASO pewnie siedział w LAMY, po jego napełnieniu i włożeniu do LAMY, atrament raczej będzie przeciekał. Pocieszające jest, że nie ma problemów z doborem nabojów (LAMY i Parker pasują, international/standardowe niestety nie), a konwerter jest dołączany w standardzie. Matowy konwerter przypomina budową i wyglądem konwertery LAMY, natomiast konwerter przezroczysty wygląda jakby był zrobiony z naboju OASO. Ten matowy konwerter sprawia trochę lepsze wrażenie i jest też lepiej wykonany.

Edytowano przez Pawel.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...