Skocz do zawartości

Twsbi (580 ALR, Vac?) i (Lamy Vista?) + gdzie kupić w rozsądnej cenie?


Polecane posty

Hej,

Od dłuższego czasu czaje się na TWSBI 580. Jednak bez konsultacji z wami się nie obędzie, więc przy okazji może zrobię większe zakupy ;)

Po primo, mam chrapkę na stalówkę EF, ta w Platinum Preppy jest według mnie bardzo fajna, choć mam wrażenie, że się trochę rozlazła po pisaniu na brzydkim, szorstkim papierze (choć nie miało to znowu miejsca tak często). Jednak wyczytałam, że jest sporo negatywnych opinii na temat EFki w 580 (jak w sumie wszystkie EF i ciężko wymierzyć, czy to po prostu opinie osób, które ledwo się przesiadły ze stuba, czy faktycznie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, coś mi się klikło zanim zdążyłam przelać wszystko na klawiaturę. Za pozwoleniem, w tym poście napiszę wszystko, co miało być na górze.

 

Hej,

Od dłuższego czasu czaje się na TWSBI 580. Jednak bez konsultacji z wami się nie obędzie, więc przy okazji może zrobię większe zakupy ;)

Po primo, mam chrapkę na stalówkę EF, ta w Platinum Preppy jest według mnie bardzo fajna, choć mam wrażenie, że się trochę rozlazła po pisaniu na brzydkim, szorstkim papierze (choć nie miało to znowu miejsca tak często). Jednak wyczytałam, że jest sporo negatywnych opinii na temat EFki w 580 (jak w sumie wszystkie EF i ciężko wymierzyć, czy to po prostu opinie osób, które ledwo się przesiadły ze stuba, czy faktycznie są niewygodne w użytkowaniu). Wydaje mi się, że tłisbiacz może być i tak za ciężki, aby był głównym piórem (prawdopodobnie, bo jeśli skradnie moje serce, to będę nim pisać, choćby z ręką na temblaku!), więc mogłabym w nim zaryzykować EF, a Vistę z bezpieczną F. Choć wydaje mi się, że różnice w grubościach u Lamy są większe, a 580-tkowe F mogłoby być wystarczalne... Ach... Szkoda, że nie mogę sobie ich wszystkich pomacać i porozpisywać. Nie chciałabym wydać takiej kasy na pióra, żeby je później traktować papierem ściernym, albo w inny sposób radzić sobie ze skrobaniem. Nie mam doświadczenia w robieniu takich usprawnień, ni nie wydaje mi się to opłacalne przy produktach, za które płacę dość dużo.

Idąc dalej (wchodząc na stronę papierniczego nie sposób się opanować, to wszyscy wiemy redface) rozważam wersję ALR. Czy nie ma z nimi z reguły problemu? Mam na myśli to, czy nie są seriowo skażone, bo produkowane w całkiem innym kraju/fabryce, niż zwykłe 580?

A jeśli nie ALR to dlaczego nie rozważyć wersji VAC? Co prawda jakoś mam opory przed tą komorą próżniową, ale jednocześnie boję się, że przekręcana końcówka w 580 się któregoś dnia przekręci (kto wie, czy nie będę musiała go wrzucić do torebki, gdzie może obijać się o cegłę?) i cała zawartość będzie rozlana po moim dobytku. Cenowo wychodzi tak samo, a ja nie wiem, cóż powinnam uczynić! Vaca nie rozkręcę, dobrze, nie dobrze - nie popsuję, ale też nie będzie go jak konserwować, z czym w rozkręcalnej 580 nie ma problemu.

Na koniec chciałam zapytać, czy polecicie jakieś sklepy, z których opłaca się zamawiać? W Polsce nie znalazłam nic, co nie miało by ogroomnej przebitki, niemiecki amazon wychodzi tak samo, jak tutejsze sklepy. Skłaniam się ku Gouletom, bo razem z przesyłką (18dolków), 580 ALR lub Vac (kolejne 60) i Vistą (29.60) wyjdzie ok. 108 dolarów, czyli 400zł bez końcówki, czyli w zasadzie tyle, ile tu bym dała za samego ALRa.

 

Dajcie znać, co myślicie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, hatszepsut01 napisał:

Lamy Vista polecam upolowań na allegro. Zapłaciłam niecałe 60 zł z przesyłką, koleżnaka też kupiła dwa miesiące temu na aukcji lombardu za 55zł + koszty przesyłki. 

Na allegro, jak i na OLX, nigdy nie wiadomo, czy nie przyjdzie do nas produkt z aliexpress, tylko wysłany przez np. Poznaniaka ;) Najczęściej tak sprzedają bez pudełka, a wtedy to już w ogóle nie wiadomo. Jak mam dwa - prawdziwe i podrobione - obok siebie, to raczej poznam, na zdjęciu... Cięższa sprawa. Vistę za jakieś 80zł można kupić nową z tutejszych sklepów internetowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, Angela4b said:

... (kto wie, czy nie będę musiała go wrzucić do torebki, gdzie może obijać się o cegłę?) i cała zawartość będzie rozlana po moim dobytku.

Na to powinien pomoc piornik - znaczaco zabezpiecza pioro i sila rzeczy wyraznie uspokaja wlasciela, obawiajacego sie "atramentowej katastrofy". Piornikow jest duzy wybor, sama wiesz jakiego mozesz potrzebowac, czy na jedno pioro, pioro i olowek etc.

Skoro juz podjelas tak absolutnie nieracjonalna decyzje, aby pisac piorem - bo nie da sie ukryc, ze obiektywnie dlugopisy / zelopisy maja wszelkie przewagi pod wzgledem praktycznosci uzytkowania - to dodatkowe kilka sekund koniecznych do wlozenia piora do piornika, nie jest jakas dyskwalifikujaca wada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Abore napisał:

Skoro juz podjelas tak absolutnie nieracjonalna decyzje, aby pisac piorem - bo nie da sie ukryc, ze obiektywnie dlugopisy / zelopisy maja wszelkie przewagi pod wzgledem praktycznosci uzytkowania - to dodatkowe kilka sekund koniecznych do wlozenia piora do piornika, nie jest jakas dyskwalifikujaca wada.

Oczywiście, że nie jest, ale biorę pod uwagę, że może być sytuacja, że zapomnę piórnika, pióro się wysunie z kieszonki/przegródki na długopisy, która jest w torbie i w 99% przypadków sprawdza się świetnie, ale raz, czy dwa się skubaniec z niej wysunął. Nie chodzi o to, czy jestem gotowa poświęcić czas na włożenie go do piórnika, bo zazwyczaj to robię, ale martwi mnie fakt, że oglądając filmiki nie zauważyłam, żeby ten model miał jakiś zatrzask przy zakręcaniu. Kupiłam demonstratora z ali, który wygląda identyko, jak TWSBI Eco i przed przekręceniem zabezpiecza jakiś ząbek, czy co to tam jest, trzeba użyć minimalnie więcej siły, żeby przekliknąć na obrocie i móc całkiem wycisnąć atrament.

Skoro takie udogodnienie zapewniono mi w badziewiaku za 12zł, to miło by było mieć coś takiego w piórze za troszkę większą kwotę ;)

Edytowano przez Angela4b
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Angela4b napisał:

Na allegro, jak i na OLX, nigdy nie wiadomo, czy nie przyjdzie do nas produkt z aliexpress, tylko wysłany przez np. Poznaniaka ;) Najczęściej tak sprzedają bez pudełka, a wtedy to już w ogóle nie wiadomo.

Zawsze jest ryzyko, ale też towar można zwrócić. Ja mam oryginały kupione w sklepie (prezenty) jak i z aukcji. Widziałam różne zdjęcia i cóż myślę, że można poznać, że towar jest wątpliwy, albo ok. 

Co do Visty to po roku użytkowania pełno na niej rysek, zalecam etui.  Taki już urok demonstratorów - mam wrażenie że wszystkie rysy są bardziej widoczne. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, hatszepsut01 napisał:

Zawsze jest ryzyko, ale też towar można zwrócić. Ja mam oryginały kupione w sklepie (prezenty) jak i z aukcji. Widziałam różne zdjęcia i cóż myślę, że można poznać, że towar jest wątpliwy, albo ok. 

Co do Visty to po roku użytkowania pełno na niej rysek, zalecam etui.  Taki już urok demonstratorów - mam wrażenie że wszystkie rysy są bardziej widoczne. 

Też mam podróbkę, tylko safari i szczerze, to na pierwszy rzut oka nawet nie jest podejrzana, całość skręca się tak, że nie widać skrzydełek systemu napełniania/miejsca gdzie wciska się nabój, przecięcie na stalówce równe i po środku, po skręceniu obie części do siebie pasują, nie ma żadnego przesunięcia w załamaniach z sekcji i ich przedłużeniem na korpusie... No, przynajmniej ja na pierwszy rzut oka nie byłabym stwierdzić, czy to oryginał, musiałabym macać dwa egzemplarze na raz. A akurat w przypadku Lamy ta różnica cen też nie jest tak znowu wielka, bo za jakieś 80zł jakiś czas temu przyczaiłam jedną koledze (niestety grubasa safari), więc w przypadku 20zł różnicy wolę nie ryzykować i mieć pewność, co kupuję, szczególnie jeśli nie ufam całkowicie i swojej ocenie. W tym wypadku chyba wolę te parę groszy dorzucić i dać zarobić Pióromaniakowi, bo na tłisbiaczu życzy sobie za dużej przebitki :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś coś skrobnie o stalówkach? Z porównania u Gouletów nie widzę dużej różnicy między 580 EF, a F, a jak ze skrobaniem, drapaniem, okoniem stawaniem? To dla mnie naprawdę ważne, nie chcę zniechęcić się do dalszych zakupów piórowych (choć może powinnam, bo portfelowi to nie służy...) Życzyłabym sobie, żeby było jak najbardziej podobne do stalówki z Preppy 0.2 - igiełka, ale odpowiednio mokra i się nie buntuje.

Może zamiast Visty, która nie ucieknie macie jakąś inną propozycję, do 50$ i najlepiej dostępne u Gouetów cudo ze stalówką 0,2 (byłoby miło :P)? Mam Ahaba, trochę za mokry do pisania na co dzień, ale przyjemy do kaligrafii, z safari się niedawno rozstałam, ale w sumie trochę żałuję, parkera vectora mam troszkę dosyć, chińskich zabaweczek też już się nazbierało, ale część z nich potrafi sobie przecieknąć w mało odpowiednim momencie (Lanbitou, który miał być wprowadzeniem do demonstratorów wisząc "głową w dół" po prostu płacze...).

 

Jestem niemal pewna, że Twsbiacz ze mną zamieszka, jeszcze tylko waham się, co do stalówki, ale mam ochotę na coś jeszcze :D 

Edytowano przez Angela4b
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Angela4b napisał:

Może ktoś coś skrobnie o stalówkach? Z porównania u Gouletów nie widzę dużej różnicy między 580 EF, a F, a jak ze skrobaniem, drapaniem, okoniem stawaniem?

Jak zaczekasz kilka dni, to będę mógł coś powiedzieć/pokazać, bo właśnie jedzie do mnie paczka od Gouletów z TWSBI 580 ALR  "F". Osobiście liczę, że to będzie prawdziwe, w miarę cienkie F. 

Dylemat miałem ten sam, (F czy EF), ale trochę się bałem że będzie skrobać ta EF-ka. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Ziemniaczek napisał:

Nie ma zbyt dużej różnicy między F a EF w grubości linii, natomiast Fka ma trochę przyjemniejszy szlif stalówki i trochę lepszy przepływ.

To chyba będzie bezpieczniejsze wyjście z F, szczególnie, że na forum nie mogę za bardzo nic znaleźć, żeby się ktoś chwalił, że ma i nie narzeka w wersji EF.

10 godzin temu, felipe napisał:

Jak zaczekasz kilka dni, to będę mógł coś powiedzieć/pokazać, bo właśnie jedzie do mnie paczka od Gouletów z TWSBI 580 ALR  "F". Osobiście liczę, że to będzie prawdziwe, w miarę cienkie F. 

Dylemat miałem ten sam, (F czy EF), ale trochę się bałem że będzie skrobać ta EF-ka. 

https://www.gouletpens.com/products/twsbi-580-steel-nib-unit?variant=11884893372459  - skoro wejdzie do AL, to do ALR też, prawda? Czy może ten aluminiowy chwyt jest jakoś inaczej potraktowany? Trochę dużo, jak na samą stalówkę, szczególnie, że teraz rozważam jeszcze Faber Castel Essentio, wreszcie się rozpieszczę Tomoe River i cenka ładnie rośnie...

Czy Essential będzie dobry jako egzemplarz do targania? Wolałabym, żeby uchwyt był ogumowany, a nie z metalu, z którego z kolei mogłaby być skuwka... No, mi nie dogodzisz! Wiem, że strasznie skaczę, ale chcę rozważyć wszystko i na pewno wybrać dobrze 😕 Alternatywnie Diplomat magnum wygląda porządnie. Po Ahabie mam dobrą opinię o żywicznych piórach. Lamy Logo ostatecznie też wchodzi w grę.

Edytowano przez Angela4b
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje TWSBI już dotarło. Swoją drogą się postarali Gouleci i Poczta Polska.  11 dni od zamówienia przy najtańszej opcji przesyłki! 

Jak obiecałem - poniżej na szybko porównanie. Pierwszy atrament strasznie się rozłazi - taki urok. Natomiast na KwZ widać różnicę w porównaniu do lamki. 

Stalówka w tym TWSBI jest bardzo ładnie wyprowadzona, dość mokra, ale szerokość linii dokładnie jak oczekiwałem.  Idzie gładko po papierze, ale nie jest to "masełko". Także ja mojej "F" nie zamieniłbym na EF. 

Mam nadzieje, że trochę pomogłem. 

twsbi580-f.thumb.jpg.d7818b2298c7fcb12f670cf2d6739a77.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 9 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...