Skocz do zawartości

Zestaw United Office z Lidla - pióro wieczne i pióro kulkowe.


Pawel.

Polecane posty

Od dłuższego czasu nie napisałem żadnej nowej recenzji, więc dzisiaj czas to zmienić :)

Będąc ostatnio w Lidlu zaciekawił mnie zestaw United Office, w którym było pióro wieczne, pióro kulkowe na naboje atramentowe, a do tego jeszcze 8 nabojów, to wszystko za 3,99. Nie ukrywam, że najbardziej zaciekawiło mnie właśnie pióro kulkowe na naboje i właśnie dlatego kupiłem ten zestaw. Marka United Office, to oczywiście marka Lidla, pod którą sprzedawane są przeróżne artykuły biurowe.

Zestawy piór z nabojami dostępne są w trzech kolorach: pomarańczowy, niebieski i czarny, więc można wybrać coś dla siebie ;)

McJ5PEc56h3giApmreyH_9wq73HvoTReAMFjDhN3

Opakowanie nie jest oczywiście spektakularne, jest to zwyczajny blister, na którym naniesiono kilka informacji dotyczących tego zestawu. Niestety nie dowiemy się nawet gdzie pióro zostało wyprodukowane, ale obstawiam Chiny. W blistrze widać paczkę z 6 nabojami, do tego jeszcze po jednym jest w piórze wiecznym i w piórze kulkowym, czyli razem jest 8 sztuk.

xkManKRcCOJe5ektIoDRG_ZkXDjI1qAZ2LZLhwAF

 

nrpFfjU5HJblb8oNScPDHYMZU3_ds_ucAhKQq2U2

Pióra nie wyglądają jakoś widowiskowo, po prostu takie zwyczajne tanie przyrządy do pisania. Wykonane zostały z lekkiego dość sztywnego plastiku, jedyne części metalowe to oczywiście stalówka i końcówka pióra kulkowego. Oba pióra niczym poza końcówką piszącą (stalówka, końcówka kulkowa) się od siebie nie różnią, więc w opisach ogólnych nie będę osobno opisywał pióra wiecznego i kulkowego, ponieważ nie ma to żadnego sensu.

Skuwki, tak jak całe pióra są wykonane z lekkiego plastiku. Są bardzo lekkie i wchodzą na pióra z wyraźnym oporem, a o prawidłowym zamknięciu świadczy kliknięcie. Bez problemu skuwkę można założyć na korpus i z niego nie spadnie. Obawiam się tylko, że skuwka dość szybko może się wyrobić. Klips jest funkcjonalny, ale raczej trzeba uważać, żeby go nie wyłamać, bo nie sprawia wrażenia, że jest bardzo solidny.

Pióra leżą w ręku bardzo dobrze. Sekcja ma moim zdaniem odpowiednią długość, a uskok między nią a korpusem nie jest zbyt duży. Szkoda tylko, że na sekcji zabrakło jakiegokolwiek wyprofilowania, ponieważ jest ona śliska i może nie być to dla wszystkich wygodne (palce będą zjeżdżały w kierunku stalówki). Pióro ma odpowiednią długość i nie trzeba przedłużać korpusu skuwką, żeby wygodnie nim pisać, ale oczywiście jest to możliwe. Wyważenie jest odpowiednie, założenie skuwki na korpus nic tutaj nie zmienia, po prostu jest ona za lekka, żeby było to odczuwalne. Gwinty wykonane są dobrze, nie ma więc problemu z odkręcaniem i zakręcaniem korpusu. Korpus wydaje się być szczelny, więc po przesmarowaniu gwintu smarem silikonowym, można by było spróbować zalać atrament do niego, może by się sprawdził jako eyedropper :)

GBQJDomiqv7a01tUemSmFjqoB1kIjYr9dwnop8OK

 

kgS7NxkH4qCda95GUpwiP1IwWFDvE6fw-Op81yJm

 

2jesa1Ww_9M06UPJFiiRi3tIYCcXkIKV79RieOBM

Stalówka nie jest jakimś wybitnym dziełem inżynierii, jest to po prostu zwyczajna stalowa blaszka, bez żadnych fajerwerków, nie ma na niej nawet żadnego oznaczenia, czy też napisu. Mocowanie stalówki przypomina to znane z Lamy, ale stalówka z Lamy raczej tu nie będzie pasowała. Stalówka jest w rozmiarze M.

5GBGAQk9OCkBR0n4CXCobNhi9UYBFmv8LJI5JnXE

 

HRs9aI_JK2AGRDXECLhdJ__gglrKYHqJboKXv6l8

 

Końcówka pióra kulkowego niczym nie różni się od tych, które znamy z długopisów, lub innych piór kulkowych, więc ciężko tu coś opisać. Końcówka ma grubość 0,7 mm.

_E_QTqWAg7Zco49nNHFwZ0HeFbKVyfqV95lRs_5Q

 

Wymiary piór:

  • Zamknięte 143 mm
  • Otwarte 128 mm wieczne, 125 mm kulkowe
  • Z założoną skuwką 160 mm wieczne, 156 mm kulkowe
  • Skuwka 60 mm
  • Średnica skuwki 13 mm
  • Średnica korpusu 12 mm (końcówka 10,7 mm)
  • Średnica sekcji w najwęższym miejscu 10 mm
  • Średnica sekcji w najszerszym miejscu 10,8 mm (nie licząc zgrubienia do zaczepienia skuwki).

Według informacji na opakowaniu stalówka pióra ma rozmiar M, moim zdaniem jest to jak najbardziej zgodne z rzeczywistością. Stalówką pisze się całkiem nieźle. Jest dość dobrze wyprofilowana, nie ma problemów z wystartowaniem, jeśli na pióro była założona skuwka. Pisze dobrze, lekko skrobiąc, ale nie jest to zbyt mocno odczuwalne, podejrzewam, że jest to kwestia szlifowania. Podczas pisania wydaje dość charakterystyczny lekko skrobiący dźwięk, ale głównie przy szybkich ruchach. Przepływ atramentu jest poprawny, pióro podczas pisania nie przelewa atramentu, ale wydaje mi się lekko suche. Objawia się to tym, że nie da się pisać piórem bez jakiegokolwiek nacisku na nie, trzeba je do papieru leciutko przycisnąć tak jak to się robi z ołówkami, czy też cienkopisami. Nie jest to jednak jakoś szczególnie uciążliwe. Podczas pisania stalówka nie przerywa. Przy tym piórze trzeba pamiętać o zakładaniu skuwki, pozostawienie pióra na ok. 15 min bez niej, powoduje zasychanie atramentu. Żeby pióro po zaschnięciu ponownie zaczęło dobrze pisać, trzeba je dłuższą chwilę rozpisać. Po rozpisaniu wszystko jest OK. Stalówka obrócona o 180 stopni pisze całkiem nieźle, mam wrażenie, że jest to rozmiar ok. EF, ale niestety pisanie tą stroną stalówki nie jest przyjemne, ponieważ czuć wtedy dość wyraźne drapanie. Trzeba jednak przyznać, że mimo drapania, nic się nie dzieje i pióro prawidłowo pracuje z obróconą stalówką. Pióro testowałem na standardowych nabojach dołączonych do niego, możliwe, że na innym atramencie efekty by były lepsze.

od7nPlAhMHIOE_Tf19r0OhaCwu2BSFMJ7xWC0XWK

 

Czas na pióro kulkowe, które było powodem kupienia tego zestawu. Od jakiegoś czasu szukałem właśnie takiego sprzętu, czyli długopis/pióro kulkowe na zwykły atrament. Kiedy w końcu znalazłem taki sprzęt, to stwierdziłem, że muszę go przetestować. Z informacji dostępnej na opakowaniu, dowiemy się, że pióro kulkowe zostawia grubość linii wynoszącą 0,7 mm i jest to jak najbardziej realne. Pierwszy raz spotkałem się z tego typu sprzętem (nie licząc jednorazowych cienkopisów od japońskich producentów) i muszę stwierdzić, że faktycznie to działa. Piórem tym pisze się identycznie jak długopisem, czy po prostu zwykłym piórem kulkowym z wkładem. Kulka przemieszcza się po papierze bardzo gładko, ale z lekkim szumem, takim jak w przypadku zwykłych długopisów. Przepływ atramentu jest bardzo dobry, kulka zostawia na papierze dobrze widoczny i jednorodny ślad. Oczywiście tak jak w przypadku długopisu, trzeba pióro lekko przyciskać do powierzchni, ale wymaga to mniej siły niż przy klasycznym długopisie. Ogólnie tym piórem pisze się lekko i przyjemnie, jestem naprawdę miło zaskoczony. Co ciekawe pióro nie ma żadnego problemu z wystartowaniem po odłożeniu na 15 min bez skuwki, wystarczy przyłożyć do papieru i po od razu pisze.

zpDkfhgoQoICnQeSk7eXxxQMnwkSLCI11q_PgoJP

 

Pora na drobne podsumowanie tej recenzji. Jestem dość miło zaskoczony tym zestawem, ponieważ za 3,99 zł otrzymujemy całkiem niezłe akcesoria do pisania, które spokojnie nadają się do wykonywania notatek. Trzeba jednak zaznaczyć, że pióro wieczne, które jest w zestawie, jest po prostu poprawne, nie ma co tutaj oczekiwać fajerwerków. Pisze nieźle, nie przerywa i tyle, komfort pisania jest przeciętny. W skali szkolnej pióro wieczne zasługuje na ocenę 3+, gdyby stalówka była lepiej wyszlifowana, wtedy ocena by była wyższa. Inaczej sprawa ma się z piórem kulkowym, którym pisze się naprawdę bardzo dobrze i pozytywnie zaskakuje. Jest to produkt dość niszowy i ciężko go znaleźć u producentów klasycznych piór, lub długopisów. Z tego co kojarzę, jedynie J.Herbin ma w swojej ofercie tego typu pióro kulkowe. Cieszy więc, że ktoś w Lidlu wpadł na pomysł zaoferowania tak nietypowego przyrządu do pisania. Pióro kulkowe oceniam w skali szkolnej na 4+, a ze względu na unikalność nawet na 5- ;)

Czy warto ten zestaw kupić? Moim zdaniem zdecydowanie tak, szczególnie ze względu na pióro kulkowe, którym pisze się bardzo dobrze i ciężko je do czegoś porównać. Cena zestawu wynosi 3,99 zł, więc tym bardziej warto ten zestaw kupić, choćby na próbę :)

Pióro wieczne Plusy:

  • Tanie,
  • Poprawnie pisze,
  • Ergonomiczne, dobrze leży w dłoni,
  • Zasilane popularnymi nabojami international,
  • Estetycznie wykonane,
  • Lekkie,
  • W korpusie mieści się zapasowy nabój.

Pióro wieczne minusy:

  • Lekko skrobie po papierze,
  • Śliska sekcja, bez żadnego profilowania,
  • Atrament zasycha na stalówce, po kilku minutach bez skuwki trzeba je rozpisywać.

Pióro kulkowe Plusy:

  • Tanie,
  • Dobrze się nim pisze,
  • Ergonomiczne, dobrze leży w dłoni,
  • Zasilane popularnymi nabojami international,
  • Estetycznie wykonane,
  • Lekkie,
  • Niecodzienna konstrukcja,
  • W korpusie mieści się zapasowy nabój.

Pióro kulkowe minusy:

  • Śliska sekcja, bez żadnego profilowania.

Zapraszam do komentowania.

Więcej zdjęć w albumie.

Jak zwykle przepraszam za jakość zdjęć :)

https://photos.app.goo.gl/6BCj2EfjxgnPajop8

Edytowano przez Pawel.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fajną recenzję i za przedstawienie ciekawego zestawu za grosze. Z pewnością warto kupić zestaw np. pacholęciu, aby zaczęło uczyć się używać pióra.

I pomyśleć, że wystarczyłoby dodać ładniejsze opakowanie i troszkę bardziej zadbać o wygląd zewnętrzny zestawu, aby go sprzedawać za 399 pln... a przy odpowiedniej do tego hucznej otoczce marketingowej i znanej nazwie - nawet za 3999 jako LE special unique collectible  itd...😋

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MarcinEck napisał:

I pomyśleć, że wystarczyłoby dodać ładniejsze opakowanie i troszkę bardziej zadbać o wygląd zewnętrzny zestawu, aby go sprzedawać za 399 pln... a przy odpowiedniej do tego hucznej otoczce marketingowej i znanej nazwie - nawet za 3999 jako LE special unique collectible  itd...😋

Dokładnie to samo miałem napisać. Parafrazując, ile znaczy dla ludzi ta marketingowa otoczka. Bo faktycznie kupujemy markę, otoczkę i to co inni powiedzą / powiedzieli na ten temat. A @Pawel. uchwycił w swojej recenzji coś bardzo istotnego. Mianowicie zauważył i opisał funkcjonalność i unikatowość, która jak się okazuje nie musi kosztować krocie... No ale tak już jest ten świat zbudowany. Dzięki za recenzję, zajrzę w poniedziałek do mojego Lidla, jak będzie ten zestaw to na pewno go zakupię. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Franek napisał:

Dzięki za recenzję, zajrzę w poniedziałek do mojego Lidla, jak będzie ten zestaw to na pewno go zakupię.

Jeśli uda Ci się kupić, to daj znać jak wrażenia. Jestem ciekaw opinii innych. Dzięki temu będzie też wiadomo jaka jest powtarzalność wykonania tych piór :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie śmiejmy się z piór za 399 czy 3999.

Rozumiem, że nawet i w tamtych zdarzają się buble, ale są o niebo lepsze od przedmiotu z recenzji.

Lamy Safari czy nawet Kaweco Perkeo zgniata to pióro w przedbiegach. Nie jest tak?

To, że coś jest bardzo tanie i średnie z tendencją do słabego (ale jednak...) nie oznacza, że pióra za 100x więcej mają być 100x lepsze. Owszem, są lepsze, ale 10x. Natomiast to cudo z recenzji prawdopodobnie... nie dokończę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Ziemniaczek napisał:

Natomiast to cudo z recenzji prawdopodobnie... nie dokończę.

Po prostu pisze, poprawnie i tyle, bez fajerwerków. Oczywiście, że Lamy pisze lepiej i przyjemniej, co do tego nie mam wątpliwości. Jednak największą ciekawostką tego zestawu nie jest tutaj przeciętne pióro wieczne, ale całkiem fajne pióro kulkowe ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne pióro kulkowe na naboje kupiłem kiedyś w Aldi. Chętnie bym kupił coś w jakości np. Lamy lub Kaweco, ale na naboje nie robią. To z Aldi raczej paździeżowe ale pisze całkiem nieźle... Tylko trochę wstyd używać przy ludziach ;)

Po przeczytaniu recenzji chyba się skuszę na wypróbowanie też tego Lidlowego. Dzięki za obszerny opis.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Ziemniaczek napisał:

Pisząc, że nie dokończę, bardziej chodziło mi, Pawle, o wytrzymałość mechaniczną tego pióra, nie o to, że nie pisze czy coś w tym stylu

Wiesz, cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości, co pokazuje przykład pękających TWSBI i FC WRITink ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, MarcinEck napisał:

I pomyśleć, że wystarczyłoby dodać ładniejsze opakowanie i troszkę bardziej zadbać o wygląd zewnętrzny zestawu, aby go sprzedawać za 399 pln... a przy odpowiedniej do tego hucznej otoczce marketingowej i znanej nazwie - nawet za 3999 jako LE special unique collectible  itd...😋

Naprawdę świetna uwaga, z którą zgadzam się w 100%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MarcinEck napisał:

I pomyśleć, że wystarczyłoby dodać ładniejsze opakowanie i troszkę bardziej zadbać o wygląd zewnętrzny zestawu, aby go sprzedawać za 399 pln... a przy odpowiedniej do tego hucznej otoczce marketingowej i znanej nazwie - nawet za 3999 jako LE special unique collectible  itd...😋

Pewnie masz rację. A gdyby tak jeszcze wymienić na nieco lepsze  stalówkę, spływak, sekcję w ogólności, korpus, skuwkę i system napełniania to... na pewno masz rację.B)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Odkopię trochę wątek.

Miałem czas przyjrzeć się dokładniej temu zestawowi i zauważyłem, że między stalówką a spływakiem, wzdłuż szczeliny w stalówce, jest ułożone takie włókno jak w cienkopisach. Drugi, grubszy koniec wystaje z otworu króćca, na który nakłada się nabój.

Zdaje się, że jest to hybryda piórowo-cienkopisowa ;)

Widzę potencjalne problemy z przemywaniem tego wynalazku - przepływ prawdopodobnie jest możliwy tylko przez przesiąkanie.

Edytowano przez derywat
literówka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.09.2018 o 18:19, derywat napisał:

Miałem czas przyjrzeć się dokładniej temu zestawowi i zauważyłem, że między stalówką a spływakiem, wzdłuż szczeliny w stalówce, jest ułożone takie włókno jak w cienkopisach. Drugi, grubszy koniec wystaje z otworu króćca, na który nakłada się nabój.

Potwierdzam, że faktycznie jest, wcześniej jakoś tego nie zauważyłem. Ciekawe czy dzięki temu podawana jest odpowiednia ilość atramentu i pióro nie leje, ani nie przerywa. Ciekawy zabieg :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie prawie nic tym nie pisałem. Na oko wygląda, że jest podobnie jak w Twoim opisie, z tym, że moja stalówka chyba nie skrobie, ale może zacznie jak się ułoży ;)

Do pióra kulkowego nie polecam diamine orange - na kulce kalafiory rosną w takim tempie, że można proces formowania obserwować na żywo. Oxford blue działa bardzo dobrze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...