Jump to content

Pilot MR, czyli rywal Lamy Safari. Czy na pewno?


Ziemniaczek
 Share

Recommended Posts

Cześć!

Chciałbym przedstawić Wam dosyć mało omawianego w porównaniu do Lamy Safari Pilota MR. W Stanach Zjednoczonych Ameryki ten model występuje pod nazwą Metropolitan. Czy jest tak samo dobry jak Lama i dlaczego (przynajmniej dla mnie) nie? O tym w tym (mam nadzieję, że nie aż tak bardzo nudnym) tekście:

Pióro przychodzi do nas w ładnym, zgrabnym, metalowym opakowaniu. Do mnie nie przyszło, bo pani w sklepie stwierdziła, że nie dostała żadnego opakowania od dystrybutora, a na pewno nie takiego, jak pokazałem jej na zdjęciach. Nie i koniec, nie ma. Musicie zadowolić się zdjęciami z internetu, ja też.

Przychodząc do domu i wciskając nabój, pióro mnie zdziwiło, bardzo pozytywnie. Niestety na tak długo, ile było mi dane nie postawić nim pierwszej kreski. Pióro jest metalowe (znaczy korpus i skuwka), sekcja z plastiku. Mam wrażenie, że ważone jest na korpus. Aż musiałem poszukać jakiejś recenzji i poznać opinie innego użytkownika, że również ma takie wrażenie. Nie polecałbym zakładać skuwki – pióro – według mnie oczywiście – mocno leci do tyłu. Z drugiej strony nie ma się co dziwić skoro sekcja z plastiku, a korpus z metalu. Sama sekcja jest raczej klasyczna  w kształcie. Tu moja pierwsza bolączka. Mianowicie – miejsce do kliknięcia skuwką jest dokładnie tam, gdzie trzymam pióro. Ci, którzy trzymają blisko sekcji lub daleko (tak naprawdę, to bardzo daleko) mogą tego nie uznawać za problem. Dla mnie jest to połowa do dyskwalifikacji. Skuwka klika niezbyt mocno. Nie za bardzo ufam takim rozwiązaniom, ale chyba czas się przyzwyczaić. Klips twardy, można nawet pokusić się o twierdzenie dużej twardości – o ile takie istnieje. Odkręcamy korpus. Teraz polecam się skupić. Pilot MR dostępny w Europie jest przystosowany do nabojów europejskich. Jeśli komuś jakimś cudem trafiłaby się wersja Metropolitan, musimy przygotować naboje lub tłoczek Pilota. Dziwne, ale jest. Nie wiem jak do wersji MR mają się tłoczki Jinhao (i inne takie konstrukcje), nie sprawdzałem. Używałem Zestawu Oszczędnego Pióromaniaka, czyli igły i strzykawki. Właściwie, to raptem parę razy. Stalówka w MR’ze to eMka, brak wyboru. W Stanach (i Metropolitanie) widziałem dostępność eFek, niektórzy sprowadzali. W rzeczywistości to eFka. Wykonana ze stali i raczej gwoździsta. Czy pisze gładko? Nie odpowiem Wam, nie jestem w stanie. Mogę za to z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że pisze poprawnie. Czy to pochwała, czy krytyka, musicie sami zdecydować. Stalówka dosyć mokra. Na pewno rzec mogę  - ascetyczna i sucharkiem nie jest. Spływak radzi sobie dobrze. W połączeniu z niektórymi atramentami były kłopoty ze startem, na szczęście chwilowe. Z inkaustami od suchych do mokrych. Loteria.

Czy zatem Pilot MR jest dla wszystkich, na początek i nie tylko, do długiego pisania jak i do podpisów niczym Lamy Safari? No dobra, z tymi podpisami to nieco przesadziłem. Jestem przekonany i zdecydowany dokładnie odwrotnie jak kobieta w sklepie wybierająca buty (oj już widzę te historie jak przy VW Passacie :lol:). Odpowiedź stanowcza: nie Doświadczeni użytkownicy mają w czym wybierać i mają pełną świadomość. Cena nie jest dla nich tak ważnym aspektem jak dla nowicjuszy. Niemiecki producent ma całą gamę stalówek. W Pilocie tylko jedna i to jeszcze mieszająca w głowie początkującym, którzy dopiero co przeczytali rozkład jazdy grubości stalówek, a tu na opakowaniu napisane,,M”, na piórze (skuwce),,F”, a na stalówce,,M”.,,No weź się babo w sklepie zdecyduj do cholery!1!!11!” – przepraszam za słownictwo, cytat, z prawdziwej historii. Takim zabiegiem dystrybutor chciał przybliżyć faktyczną grubość kreski stawianą przez stalówkę. Zrobił dobrze, ja się lubię czepiać. Jedyne co mi przychodzi do głowy to (w przypadku osób, które piórko trzymają bardzo blisko lub daleko stalówki) użycie Pilota MR jako mięsa armatniego. Bądź co bądź, to pióro kosztuje 20 baksów, 4 duże kawy w USA. Naboje europejskie, istny raj dla początkujących.,,Metalowe pióro, łaaaaał”. Co do wersji kolorystycznych – według mnie są ciekawsze niż w Lamy Safari. Dotyczą koloru korpusu i,,zdobienia” na korpusie przy sekcji. Mam wątpliwości co do pisania po różnych papierach. Oxford, wypas. Ksero? Drapak trochę. Podobno można wymieniać stalówki. Jak komuś nie odpowiada krój Pilota Plumix, stalówkę można podobno przełożyć. Nie mam pewności, nie mam ani jednego, ani drugiego. Oczywiście znajdą się tacy, którym Pilot MR bardzo odpowiada i nie jest to takie trudne. Moja opinia – skrót:

Dla początkujących – Lamy Safari. Chcecie metal? Dołóżcie 3 dychy do Alstara.

Zdjęcia:

6V89PgM.jpg

qTovcYs.jpg

loF7zoE.jpg

YtD4kaQ.jpg

Byłem posiadaczem wersji białej z serii Animal Collection - White Tiger.

Przez tydzień. Pióro (jak Vista oraz Safari) idzie w świat odnowione. 

Mam nadzieję, że będzie służyło komuś lepiej.

Zdjęcia z telefonu stąd taka jakość.

 

Miłego dnia wszystkim!

Link to comment
Share on other sites

"miejsce, gdzie się trzyma" pióro to SEKCJA. Gwint pomiędzy sekcją a korpusem służy do zakręcania skuwki, nie do trzymania. 

Wybaczcie, ale jakoś nie umiem współczuć tym wszystkim trzymającym pióro jednym palcem, czterema palcami, sześcioma palcami, pod pachą, w..., itp. A wystarczy przeczytać jakikolwiek podręcznik kaligrafii w początku ubiegłego wieku i tam jest dokładnie opisane, jak trzymać pióro. Wtedy wiedzieli. Podobnie jak wiedzieli, jak trzymać nóż i widelec. A dziś? W szkole zabrakło uważnego nauczyciela, który dałby linijką po łapach za zły chwyt i od razu widać efekty. Jakoś tak kojarzy mi się to z Ministerstwem Głupich Kroków Monthy Pythona.

Link to comment
Share on other sites

Według mnie jest to dobry wybór jako pierwsze pióro, bo stalówki mają dobrą powtarzalność, więc początkujący się nie zniechęci. Tylko, że musi przetestować w sklepie, czy uskok nie będzie mu przeszkadzał.

Jednakże jako drugie i kolejne pióro wybrałbym lamę, bo jednak jak ci się w Lamy trafi dobra stalówka to jest dużo lepsza od tej Pilotowej.

Co nie oznacza, że ta w Pilocie jest zła. 

Edited by Tales
Link to comment
Share on other sites

Lubię ten model Pilota i mogę go polecić. Stalówka jak za tą cenę jest naprawdę świetna, nie jest twarda jak gwóźdź, wymienna z Plumixami za 25zł za sztukę (za całe pióro, sama stalówka Lamy jak ktoś wspomniał to wydatek 40 zł). Pióro pracuje świetnie na wielu atramentach, swoją drogą rozśmieszają mnie wpisy na temat piór i mówienie, że z jednym działa znakomicie, a z innym tragicznie, dla mnie pióro ma wszystkim pisać. Jedyną, poważną wadą jest uskok pomiędzy korpusem a sekcją, który może przeszkadzać przy długim pisaniu. Posiadam pióro kulkowe o identycznym kształcie i tam uskok jest minimalny (zatrzask umiejscowiony z przodu sekcji)!  

OxCVu5m.jpg

Sam miałem zrobić  swoją pierwszą recenzję Pilota MR...<_<

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Dnia 3.09.2017 o 22:56, Ziemniaczek napisał:

Chętnie przeczytam Twój poradnik na ten temat panie prumar. Jakoś nie jestem w stanie pojąć dlaczego jakoś wszyscy nie umiemy trzymać i trzymamy inaczej, coś nam nie pasuje, pióro jest dla nas za ciężkie, za lekkie...<_<

Nie dziw się, ani nie śmiej. Popatrz sobie jak Ty trzymasz pióro, długopis, i zaobserwuj jak trzymają Twoi sąsiedzi w szkolnych ławach :) Ja obserwuję tylko syna i córkę, i nie mogę zrozumieć, jak można tak "głupio " trzymać te przyrządy :)

Zupełni inaczej niż ja. Gdybym dał im pióro, to by pewnie zwariowali,  poważnie.

Nawet wśród pióromaniaków można przeczytać, że ktoś trzyma wysoko, nisko, że komuś uskok przeszkadza a komuś nie.

A pióro to dosyć wyjątkowy przedmiot :)

Link to comment
Share on other sites

20 minut temu, Wąsaty napisał:

 Popatrz sobie jak Ty trzymasz pióro, długopis, i zaobserwuj jak trzymają Twoi sąsiedzi w szkolnych ławach :) Ja obserwuję tylko syna i córkę, i nie mogę zrozumieć, jak można tak "głupio " trzymać te przyrządy :)

Zupełni inaczej niż ja. Gdybym dał im pióro, to by pewnie zwariowali,  poważnie.

 

O tym samym czasem przyjdzie mi myśleć, ale odganiam ją myślą o ilości osób z piórami, a właściwie proporcjami :)

20 minut temu, Wąsaty napisał:

Nawet wśród pióromaniaków można przeczytać, że ktoś trzyma wysoko, nisko, że komuś uskok przeszkadza a komuś nie.

A pióro to dosyć wyjątkowy przedmiot :)

,,"miejsce, gdzie się trzyma" pióro to SEKCJA. Gwint pomiędzy sekcją a korpusem służy do zakręcania skuwki, nie do trzymania. " ~ prumar

moja odpowiedź była czysto ironiczna,

jeszcze raz:

,,Gwint pomiędzy sekcją a korpusem służy do zakręcania skuwki, nie do trzymania"

Yhymmm, z pewnością...

Istny komizm sytuacji i języka

Zdrówka

Link to comment
Share on other sites

Ale żeśta się rozpisali o trzymaniu! A ja se potrzymam dzisiaj co innego. I uskok mi nie będzie przeszkadzał. :D

A tak poważnie, to niektórzy popełniają tu zasadniczy błąd. Zamiast się ograniczyć do powiedzenia, co "mnie przeszkadza", próbują wmówić innym, że im też to powinno przeszkadzać. A przecież każdemu przeszkadza (i nie przeszkadza) co innego. Mnie uskok w tym piórze być może by przeszkadzał, a być może nie. Przeszkadza mi (i to bardzo) uskok między sekcją, a korpusem, w Hero 8012 i za gruba sekcja w Jinhao 159. Przeszkadza mi też trochę wyprofilowanie sekcji w Lamy Safari. "Trochę", oznacza, że i tak lubię pisać tymi piórami. Dlatego niewykluczone, że byłbym w stanie zaakceptować i ten "uskok", jeśli w zamian za to dostałbym dobrą całą resztę. Nie wiem.  Nie zamierzam jednak skopać każdego, komu wymienionymi piórami pisze się świetnie, a rzeczone uskoki i wyprofilowania, mu nie przeszkadzają...

Luzik Panowie, Luzik... :zdrowie:

Edited by Kleks
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mi mój Pilocik właśnie przed chwilą wylał całą zawartość czarnego Parkera Quinka do skuwki przez co moje ręce wyglądają, jakbym pracował w kopalni, o otoczeniu nie wspominając:cry:No ja rozumiem, że po myciu lubi pisać trochę mokrzej przez jakiś czas, ale żeby tak do skuwki wylewać. Toż to nie wypada. W sumie to dobrze, że to się stało teraz, a nie w szkole na jakimś sprawdzianie.

Edited by Tales
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

no i tu jest... pogrzebany "bo jednak jak ci się w Lamy trafi dobra stalówka" a jak nie, a jak masz pierwsze pióro, skąd wiedzieć czy trafiona stalówka to ta lepsza albo ta gorsza i musisz kupić drugie by trafić kolejną i znowu nie wiesz czy to ta dobra czy jeszcze nie.

Mam i jedno i drugie. Lubię cienko piszące pióra i Pilot z F-ką które pisze jak EF sprawuje się świetnie, wersja Amerykańska z nabojem i strzykawką do napełniania sprawuje się super, drugie w wersji europejskiej stalówka M piszące jak F, nadal trochę dla mnie grube. Dokupiłam do niego stalówkę pasującą też do piór pilota 78 z tego co pamiętam, sprawuje się bardzo dobrze ale jest ciuteczkę grubsza niż oryginalna Pilota w tym rozmiarze. Lamy, moja wersja była ze stalówką EF jednak pisze najgrubiej z posiadanych przeze mnie EF-ek. Ma też własny system nabojowy więc europejskie do niego nie pasują ale system strzykawkowy tu się też sprawdza. Lamy EF pisze zbliżenie jak F, choć to też zależy podobno, od tego jaka się stalówka trafi (i to trochę jest denerwujące w tych piórach) nie próbowałam więcej razy i Lamy mam tylko jedno.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Po pierwsze, b.solidna obudowa. Pióro sprawia wrażenie dosyć wytrzymałego. Drugim atutem jest to, że MR stanowi europejską wersję Pilota Metropolitan. Wiąże się to z zastosowaniem naboju typu international. Jest to spore udogodnienie. Metropolitan ma standardowo zainstalowany "ściskacz" (squeezer), jak w dawnych piórach Hero. Pasują do niego wyłącznie naboje Pilot'a. Zakupiłem MR Retro Pop Zielone. Przyszło w metalowym, czarnym etui. Miałem chyba więcej szczęścia, bo ktoś na forum skarżył się, że dostał "golasa". Pomimo iż ich M, jest naszą F - nie mam najmniejszych problemów ze startem i zachowaniem ciągłości linii. Piszę w pracy zazwyczaj na papierze xero. Sekcja wcale nie jest dla mnie zbyt krótka. Dobrze leży w dłoni i pisze się nim wyśmienicie. Jedynym mankamentem jest ubogi zakres wielkości stalówek.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...