Skocz do zawartości

BIC X-pen


Tales

Polecane posty

Wstęp

 

Chciałbym wam dzisiaj zaprezentować recenzję pióra BIC X-pen. Na wstępie powiem, że recenzja ta może nie być zbyt obiektywna, bo pióro to ma już ok. 11 lat, ale mimo wszystko mam nadzieję, że się przyda.

 

Budowa

 

Pióro jest dość małe. Ludziom, którzy trzymają trochę wyżej może to sprawiać problem. Korpus jest wykonany z grubego i twardego plastiku. Wytrzymał wiele wypadków. Rysunek, który został na nim nadrukowany też jest dobrej jakości. W końcu wytrzymał lata dziecinnego i niezbyt starannego traktowania i tysiące upadków, aczkolwiek jego rozdzielczość nie jest zbyt duża i jeśli się lepiej przyjrzeć widać poszczególne punkty rastrowe. Uchwyt jest profilowany, gumowy. Dodatkową przyczepność zapewniają czarne wypustki. Przyznam, że jest to dość dobre rozwiązanie, bo ręka w ogóle się nie ślizga. Z tego, co pamiętam kiedyś wsiąkł mi w nią atrament, ale kąpiel w szklance z płynem do mycia naczyń pomogła.

Skuwka jest przezroczysta z tak jakby wtopionym klipsem tej samej barwy (lub raczej jej braku). Klips jest raczej sztywny i pełni chyba tylko funkcję ozdobną, bo innego zastosowania w nim nie widzę (może to ja jestem nieumiejok). Po jego obu stronach jest wytłoczony napis France, co mnie zaskoczyło bardzo, kiedy go odkryłem, bo myślałem, że pióra tej klasy cenowej są produkowane raczej w Chinach. Na kołnierzu, na który wciska się skuwkę są wgłębienia imitujące gwint. Niestety skuwka jest wciskana. Połączenie pomiędzy sekcją, a korpusem zapewnia gwint, do którego wykręcenia potrzeba 7 obrotów. Skuwka jest tak krótka, że jej zakładanie na dupkę praktycznie nie ma sensu i sprawia, że pióro wygląda lekko komicznie, aczkolwiek jest ono możliwe.

PeDMOFl.jpg

Utpn9ap.jpg

OSROHOU.jpg

z26h1Es.jpg

Od lewej do prawej na zdjęciu porównawczym: Lamy Safari, Pilot Plumix, Pilot Metropolitan (MR), Pelikan m200, Kaweco Sport, Parker 25, BIC X-pen.

Wymiary

 

Zakapturzone – 12,8 cm

Z odkrytą stalówką – 11,8 cm

Ze skuwką założoną na dupkę – 13,3 cm

Waga - 11g

 

System napełniania

 

Standard – naboje lub konwerter o standardzie International. Co prawda nigdy nie próbowałem wetknąć tam konwertera, ale konwerter Parkera na długość pasuje, więc wydaje mi się, że międzynarodowy i długie naboje też będą. W teorii jest możliwe napełnienie go jako eyedropper, ale trzeba pamiętać o dokładnym uszczelnieniu korpusu, bo w innym przypadku atrament będzie wyciekał przez nierówności w gumie pomiędzy korpusem, a sekcją.

 

Stalówka

 

Prosta, dość duża w porównaniu do wielkości całego pióra. Grawer na niej przedstawia chłopca, prawdopodobnie z założonymi do tyłu rękami i napis BIC pod spodem. Jest dość płytki. Stawia dość grubą kreskę. Nigdzie nie ma podanej jej oznaczenia, ale na moje oko jest to B. Pisze bardzo gładko, ale prawdopodobnie jest to wynikiem długotrwałego użytkowania i lekkiego wytarcia się kulki na końcu. Z tego, co pamiętam na początku miało dużo bardziej wyczuwalny feedback, ale może być to zwykła ułomność mojej pamięci. Niestety w moim egzemplarzu skrzydełka są minimalnie nierówno ustawione, ale nie jest to wada fabryczna. Pewnie musiało mi kiedyś spaść. Nie przeszkadza mi to w pisaniu, więc nie poprawiałem.

8EF6NMZ.jpg

NOPchoH.jpg

rr8Juyf.jpg

5HGq8yu.jpg

Opinia ogólna

 

Uważam, że jak na swoją cenę jest to bardzo dobre pióro i z czystym sumieniem można je kupić małemu uczniowi do szkoły. Z tego, co pamiętam w momencie, kiedy mi je kupiono kosztowało 24 zł. Teraz, jak sprawdzałem, ceny kształtują się na mniej więcej tym samym poziomie.

Pierwsza próbka pisma została zrobiona atramentem Pelikan Brilliant Brown, a druga Pelikan Brilliant Green na papierze Herlitz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi się obiło o uszy a może naet czytałem to X-Pen produkuje Izrael, trochę mnie zdziwiło, że to Francja.

Ciekawe piórko i fajna recenzja :) dzięki.

A gdzie je teraz można kupić?

Edytowano przez kerad
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...