Skocz do zawartości

Jinhao 599


Vermis

Polecane posty

Jinhao 599 to pierwsze chińskie pióro które kupiłem. Jednocześnie jedno z najlepszych.

0nrYSTn.jpg

Zanim przejdę do opisu, chciałbym poczynić mały filozoficzny wstęp odnośnie kupowania piór chińskich. Otóż, są pewne rzeczy, które trzeba wiedzieć, zanim zacznie się w ogóle myśleć o zamawianiu takiego instrumentu. Właściwie można je streścić w kilku zdaniach. Chińskie pióra są:
1) tanie - od ok 1$ z wysyłką
2) dobrze piszące - można się na prawdę zdziwić
3) wykonane z tanich materiałów - niestety cena musi odcisnąć swoje piętno
4) kopiami piór droższych - bardzo częste zjawisko

Co z tego wynika? Trzeba się liczyć z tym, że w piórze prędzej czy później COŚ może się stać. W zależności od modelu są to różne elementy. Jinhao 599 też ma słabe punkty, ale o tym później. Czy cena i komfort pisania to równoważą? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam.


Koniec tetryczenia, czas na głównego bohatera. :)
Ten model widziałem do tej pory w trzech wersjach. Pierwsza ma srebrny pierścień i stalówkę M. Jest to najstarsza 599-tka w mojej kolekcji.

Nvi0QbR.jpg

Druga i trzecia mają czarny, plastikowy pierścień i stalówkę F lub zakrytą EF. Wydaje mi się, że obecnie przeważają w produkcji.

KH16PCr.jpg

YVOYetc.jpg

Większość elementów jest wykonana z plastiku. Klips jest metalowy. Spływak wydaje się bardzo udany, bo jeszcze nigdy nie spotkałem się z problemami z przepływem.

EDkoAud.jpg

Stalówki, tak jak już wspomniałem, występują w trzech wersjach.

GWgwmXu.jpg

M-ka ma nabite 18kgp, co jest oczywiście nieprawdą i wynika z lenistwa. Po prostu biją ten sam wzór i ewentualnie potem pozłacają.
F-ka ma nabite "F" i wygląda zupełnie inaczej.
EF to stalówka zakryta.

L4dzNGl.jpg

Jeżeli chodzi o wady... No cóż, trzeba o nich wspomnieć.
Problemem jest plastik.
Po pierwsze - rysuje się. Po kilku latach zatykania skuwki sekcja wygląda tak:

4iJ6Kes.jpg

Druga sprawa - przy niewyrobionym mechanizmie zatrzaskowym manewr otwarcia pióra jest dość trudny. Jak się ściąga skuwkę normalnie, nic się nie dzieje. Odradzam jednak odpychanie samego klipsu kciukiem...

KavZr0P.jpg

...jak i również zbyt mocne dokręcanie (da się skleić, ale lepiej nie zepsuć ;))

xEJwgdl.jpg

To w sumie tyle. Reszta jest OK. :)

Na koniec najważniejsze. Jak one piszą?

Moim zdaniem świetnie. Gładko, równo, niezawodnie. Zapisałem nimi kilka zeszytów w różnych warunkach i zawsze dawały radę.

vWumBlq.jpg

Podsumowanie.
Plusy:

  • cena (1,5$ z wysyłką)
  • dobre właściwości piśmiennicze
  • lekkie (14,5g / 7,8g)
  • popularna stalówka (wymienna z np. Jinhao 250, Baoer 79)
  • dobry konwerter w zestawie

Minusy:

  • słabej jakości plastik
  • wygląd (?)
  • kopia Lamy Safari (?)
  • okienko kiepsko dopasowane do konwertera
     

Dla kogo jest to pióro?

Dla każdego. :) Szczególnie polecam początkującym. Jak upadnie to po pierwsze łatwiej przeboleć 6 zł niż 600, a po drugie przy takiej masie stalówka raczej przeżyje.

PS. Pióro występuje też w podobnej wersji metalowej. Nazywa się Jinhao 588.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Serdeczne dzięki. Bardzo przyjemna i bardzo rzetelna recenzja pióra, którego zapewne jednak nigdy nie kupię. Tak jak okrzepłem z wyglądem Safari, tak akurat jego podróbki już trochę rażą mnie w oczy. Jest za to wiele innych chińczyków, które wpadły mi w oko i takie sympatyczne recenzje, jak ta zachęcają mnie do dania tym piórkom kolejnej szansy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam z dziesięć oryginalnych Lam, ale tej pannie nie mówię - nie. Na pewno nie teraz, bo ostatnio trochę... Ekchmm... Tego... Za dużo, ale przy najbliższej okazji poszukam tego pióra. Recenzja misię podoba. Jej największym plusem są te zdjęcia. Co za detale!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne pióro, które fajnie pisze. Jak zwykle wszystko zależy od atramentu (przepływ, lepkość itd, itp.) Mam ich 4 i nie narzekam. Warto zwrócić uwagę, ktoś już o tym pisał, że ochrona znaku towarowego się skończyła, więc nie jest to podróbka, jeżeli sygnowane jest swoją nazwą i wyglądem stalówki. To nie jest Safari.

Ale : Twoje pióra były na wojnie? Moje po 2 latach wyglądają całkiem ok, nic się nie rozdarło ani nie rozpi...ło ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rafi206 napisał:

A mam pytanko czy stalówka F z 599 będzie pasować do jinhao 886?

Właśnie nie wiem. Zamierzam zamówić 886, więc za jakieś 40 dni będę w stanie sprawdzić.

53 minuty temu, Wąsaty napisał:

Ale : Twoje pióra były na wojnie? Moje po 2 latach wyglądają całkiem ok, nic się nie rozdarło ani nie rozpi...ło ;)

Myślę, że można tak powiedzieć. Polska służba zdrowia to czasami wojna. ;) 

Edytowano przez Vermis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Film nakręcić? Przecież powyciągał wszystko :) Nakładasz stalówkę na spływak, wkładasz do sekcji i już. Najwyżej poszukaj sobie na forum gdzie spływak powinien się kończyć na  stalówce, bo to ważne. Wszystkie chińskie pióra mają spływak i stalówkę wyciąganą. Zanim wyciągniesz - obejrzyj jak to wygląda przed operacją :)

Poszukaj na jutubie, pewno ktoś nakręcił taki film.

Edytowano przez Wąsaty
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wąsaty napisał:

 

Ciebie nie pytam bo jestes uprzedzony i krytykujesz wszystko co piszę i jak mawiaja niemaszki masz włosy na zębach.

@Vermis 

Jeśli będziesz miał chwilkę mozesz zrobić kilka zdjęć lub nawet fil a jak nie to trudno. Myślę, że warto by zostało to dla innych majsterkowiczów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szan napisał:

@Vermis 

Jeśli będziesz miał chwilkę mozesz zrobić kilka zdjęć lub nawet fil a jak nie to trudno. Myślę, że warto by zostało to dla innych majsterkowiczów.

Bozia rączki dała? Wszystko jest tak łatwe do znalezienia, że nawet nie chce mi się opisywać, a tym bardziej fotografować i filmować.
 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Kupiłem z ciekawości, po taniości. Model bezbarwny, stalówka F. Miała być Lamy Vista, ale czerwone pokrętło konwertera w jej wnętrzu wygląda jak dla mnie zbyt ordynarnie.

Azjatycki wyrób, z czarnym tłoczkiem wygląda lepiej. A napełniony czarno-niebieskim Pelikanem - pełna harmonia. ;)

Po pierwszym tygodniu:

- śmiga niezawodnie, nie zasycha przez noc,

- rysek na skuwce przybywa,

- mechanizm zatrzaskiwania skuwki - działa, ale jak dla mnie za delikatny. Boję się, że za którymś razem przedobrzę z naciskiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ebau panuje dość duża swawola jeżeli chodzi o zgodność opisu stalówki ze stanem faktycznym. Jak chcesz mieć pewność, to weź taki zestaw.

http://www.ebay.com/itm/Jinhao-599-Orange-colour-5pcs-ink-Blue-and-2pcs-Medium-fine-nib-Fountain-Pen-New-/142079270510?epid=1283623041&hash=item2114959e6e:g:bBgAAOSww4NXqMVi

Na każdym zdjęciu zestawu jaki widziałem jest stalówka F.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


×
×
  • Utwórz nowe...